Jak odnowić krzesła?

Autor
krzesła

Stare meble jak nowe, czyli jak odnowić krzesła do salonu i innych pomieszczeń?

Zarówno krzesła z drewna bukowego i sosnowego, jak również krzesła dębowe czy te wykonane z egzotycznego drewna są niezwykle piękne, gdy są nowe. Niestety wraz z upływem czasu ich piękno zostaje przyćmione i tracą one swoją pierwotną świetność. Można jednak temu zapobiec – dbając właściwie o meble i regularnie je odnawiając. Krzesło jest meblem intensywnie użytkowanym, wobec czego stosunkowo szybko się niszczy. Nadgryzienie mebla zębem czasu widać zwykle w pierwszej kolejności na ramie oparcia i obiciu siedziska. Nie ma jednak potrzeby wyrzucania wysłużonego krzesła z tego powodu, gdyż można przywrócić mu ładny wygląd. Pojawia się zatem pytanie, jak to zrobić?

Szukasz nowoczesnych i funkcjonalnych mebli do Twojego mieszkania? Zajrzyj na http://indecokrakow.pl/ – Szafy przesuwne na wymiar Kraków!

Drugie życie krzeseł

Normalnym zjawiskiem jest niszczenie mebli wraz z upływem czasu. Najprościej byłoby wyrzucić stare krzesło i kupić nowe, ale nie jest to konieczne. Wbrew pozorom wcale nie tak trudno jest przywrócić krzesłom blask i to za pomocą domowych sposobów. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i nadal cieszyć się oryginalnym wystrojem wnętrza. W przypadku starego krzesła konieczna jest renowacja zarówno jego ramy, jak i siedziska. W celu poprawienia wyglądu drewnianej ramy konieczne będzie wyposażenie się w papier ścierny, środek do usuwania powłok lakierniczych, młotek, wałek malarski i rękawiczki. W zależności od tego jaki kolor ma mieć rama krzesła, można sięgnąć po farbę akrylową, alkidową lub poliuretanową. Można także użyć bezbarwnego wosku.

Jeśli chodzi o renowację ramy krzesła, to najpierw należy pozbyć się starych powłok lakierniczych za pomocą przeznaczonego do tego celu preparatu, a następnie ściągnąć je za pomocą szpachelki. Kolejnym krokiem jest przetarcie drewnianej powierzchni papierem ściernym. Po przeszlifowaniu mebla można przejść do oczyszczania go z pyłu, a następnie do malowania. Zaleca się rozpoczęcie malowania od górnej ramy służącej jako podparcie na plecy. Po wyschnięciu pierwszej warstwy można odwrócić krzesło i pomalować jego nogi. W przypadku trudności z dotarciem wałkiem do wszystkich zakamarków można posłużyć się pędzlem. Po pomalowaniu całej powierzchni ramy krzesła należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia.

A co z siedziskiem?

W przypadku starego krzesła zwykle konieczne jest wymienienie nie tylko jego obicia, ale i wypełnienia. Wystarczy w tym celu dociąć gąbkę do wielkości siedziska. Potrzebne będą także nowe pinezki do podpięcia nowego materiału, które można zakupić w sklepie tapicerskim. Jeśli chodzi o materiał, to zaleca się postawić na mocny i taki, który będzie pasować do wystroju wnętrza. Wystarczy wyciąć wzór siedziska, po czym przymocować materiał pinezkami do krzesła.

Czasami wymiana siedziska nie jest konieczna i wystarczy odnowić tapicerkę. W sklepach jest wiele środków do odnawiania tapicerki, w zależności od rodzaju materiału. W przypadku skórzanego obicia warto także użyć specjalnego impregnatu, a do tkaninowych tapicerek zwykle wystarczy sięgnąć po mydlaną wodę, a po wyczyszczeniu obicia pamiętać o dokładnym wysuszeniu tapicerki.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *