Księgowość online, czyli wygodne rozliczenia z fiskusem

Autor
księgowość online

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców. Jeśli masz w planach założenie własnej firmy i rozliczać się według podatku liniowego lub na ogólnych zasadach, prowadzenie księgi podatkowej będzie dotyczyło również ciebie. Można się tym zająć samodzielnie lub skorzystać z usług księgowych.

Księgowość online, czyli internetowa, jest świetnym rozwiązaniem szczególnie dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także małych firm. Pod pojęciem księgowości online, kryją się dwie usługi. Pierwsza to programy online do samodzielnego prowadzenia księgowości, a druga, zwana księgowością hybrydową, polega na usługach online, ale obsługiwanych przez biuro rachunkowe.

Korzyści z księgowości online

 • nie musimy wychodzić z domu z każdym dokumentem,
 • wszystkie operacje możemy wykonywać przez całą dobę,
 • nie musimy śledzić zmian w prawie podatkowym, ponieważ jeśli takowe zajdą, otrzymamy o tym informację,
 • nasze dane są dobrze zabezpieczone,
 • obsługa tego typu programów jest łatwa i intuicyjna.

Samodzielna księgowość online

Wiele osób kojarzy księgowość internetową z programami instalowanymi na komputerach, jednak obecnie powstało rozwiązanie, które działa w chmurze. Ma to oczywiście swoje wady i zalety.

Wadą na pewno jest fakt, że aby korzystać z takiego programu musimy być podłączeni do sieci, jednak w dzisiejszych czasach mamy do niej dostęp praktycznie wszędzie. Ogromną zaletą jest fakt, że informacje przechowywane są na zewnętrznych serwerach, więc nie ma ich fizycznie na naszych komputerach. Jeśli zdarzy nam się awaria sprzętu lub jego kradzież, nie utracimy cennych danych.

Dostępne online programy księgowe są łatwe w obsłudze, chociaż na początku musimy nauczyć się podstawowych algorytmów. Niektóre z nich posiadają opcję uzyskania internetowej pomocy specjalistów w razie potrzeby.
Program księgowości online opiera się na abonamencie, miesięcznym lub rocznym. Ceny są raczej przystępne i warto rozważyć tą opcję jeśli prowadzimy działalność jednoosobową lub zatrudniamy tylko kilku pracowników.

Działania, które możemy wykonać w programie online:

 • wystawianie faktur przychodowych,
 • opłacanie składek ZUS,
 • opłacanie podatków,
 • dodawanie kosztów po zakończeniu miesiąca bądź kwartału,
 • drukowanie KPiR, ewidencji, rejestrów VAT itp.,
 • składanie deklaracji podatkowej.

Księgowość hybrydowa – online plus biuro rachunkowe

Biura rachunkowe działające online, specjalizują się w księgowości hybrydowej. Świadczą usługi takie jak prowadzenie dokumentów podatkowych, ksiąg, a także przekazują deklaracje podatkowe do ZUSu i urzędów skarbowych.

W przypadku tej opcji całą księgowość prowadzą za nas wykwalifikowane osoby, jednak nie musimy dostarczać im fizycznie żadnych dokumentów, a jedynie wysłać je online. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko zostanie wypełnione poprawnie i zgodnie z prawem. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko czas ale i nerwy, ponieważ nie musimy się niczym stresować, mamy pewność, że nad wszystkim czuwają specjaliści.

Ceny tego typu usług są trochę wyższe niż abonamenty do samodzielnej księgowości, jednak nie są wygórowane. Do wyboru mamy zwykle kilka różnych pakietów, które możemy dostosować do własnych potrzeb i wielkości firmy.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *