Lipiec w Krakowie – Najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca

Autor
koncert kraków

Choć wielu studentów opuściło Kraków na wakacje, miasto wciąż tętni życiem. W lipcu coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy muzyki folkowej, jak i operowej. Lipiec to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na żywo jednego z najlepszych gitarzystów wszech czasów, znanego stand-upera oraz śmietankę uwielbianych polskich muzyków.

XXI EtnoKraków Rozstaje 2019 (2-7 lipca)

Już po raz 21. jeden z największych festiwali muzyki tradycyjnej, etno i folkowej zawita do Krakowa.  W Muzeum Inżynierii Miejskiej przez 5 dni prezentować się będzie ponad 100 artystów z 3 kontynentów, dając łącznie 20 koncertów. Na „Scenie Inspiracje” wystąpią m.in. węgierski skrzypek Felix Lajko, Tamara Obrovac, czy Kukurba & Słowiński Project. Na „Scenie In Crudo” pojawią się Svietłana Spajić z Serbii, Terase Mirga z grupą Kałe Bała oraz rosyjsko-ukraiński zespół Virtualnaja Derevnia.

Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty tradycyjnego rzemiosła i muzyczne, prowadzone przez artystów z rozmaitych zakątków świata.

ICE Classic: Philippe Jaroussky (3 lipca)

Ceniony francuski śpiewak operowy, Philippe Jaroussky, po raz kolejny wystąpi w Polsce. Ostatni występ w naszym kraju zakończył aż czterema bisami, a publiczność odpłaciła mu gromkimi, długo niemilknącymi owacjami na stojąco. Prawdopodobnie najsłynniejszy kontratenor na świecie znany jest ze swojego wokalnego kunsztu, niebywałej scenicznej charyzmy oraz muzycznych żartów, którymi zawsze zwykł kończyć swoje recitale. Mimo że zbliża się już do czterdziestki, werwy wciąż mu nie brakuje. Jego występ to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników muzyki operowej.

Mark Knopfler w Tauron Arenie (10 lipca)

Jeden z najsłynniejszych muzyków wszech czasów, były lider Dire Straits, Mark Knopfler rusza w trasę Down the Road Whenever Tour, promującą jego najnowszy, dziewiąty już album, wydany w listopadzie minionego roku. Wszystkie poprzednie płyty zyskały miano złotych lub platynowych i wiele wskazuje na to, że i najnowsza powtórzy ich sukces.

Europejska trasa rozpoczęła się w kwietniu w Barcelonie, a zakończy się w lipcu we włoskiej Weronie. Jednym z dwóch przystanków artysty w naszym kraju już 10 lipca będzie krakowska Tauron Arena. Knopfler jak zawsze zaprezentuje podczas występu garść nowych utworów oraz szereg starych, najbardziej uwielbianych przez publiczność. „Moje piosenki są stworzone do wykonywania na żywo” – mówi muzyk.

Zarezerwuj nocleg w hotelu sieci Best Western Kraków i weź udział w lipcowych wydarzeniach kulturalnych!

Męskie Granie 2019 (20 lipca)

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Męskiego Grania jak co roku zawita do Krakowa. Festiwal poświęcony promocji polskiej muzyki odbędzie się 20 lipca na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na dużej scenie zagrają: Bass Astral x Igo, O.S.T.R., Jamal, Natalia Przybysz, Ørganek, Kasia Nosowska i Męskie Granie Orkiestra, w skład krócej wejdą  Ørganek, Nosowska, Krzysztof Zalewski, Igo, Marcin Macuk, Michał FOX Król, Piotr Pawlak, Michał „Malina” Maliński oraz Bartek Pająk.

Na scenie Ż zaprezentują się Runforrest, Terricic Sunday, Karolina Czarnecka i Linia Nocna. Tegoroczną trasę Męskiego Grania promuje singiel „Sobie i Wam”, wydany przez Męskie Granie Orkiestrę. Już po tygodniu od premiery teledysk do utworu został wyświetlony na serwisie YouTube 5 milionów razy.

Abelard Giza: Program pt. „Piniata” (23 lipca)

Abelard Giza to postać, której nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi kabaretów i sceny stand-up w Polsce. Założyciel oraz były lider kultowego Kabaretu Limo, już od niemal dziesięciu lat prezentuje się na scenie solowo. Nieprzerwanie powala śmiechem publiczność mieszanką znanych i kultowych tekstów z przygotowywanymi na każdy występ nowościami, nierzadko nawiązując do bieżących wydarzeń.

Polska publiczność jak dotąd z wielkim entuzjazmem przyjmowała jego stand-upowe programy „Proteus Vulgaris”, „Ludzie, trzymajcie kapelusze” i „Numer 3”. Program „Piniata” również spotyka się z radosnym przyjęciem w całym kraju. Giza zaprezentuje się już 23 lipca w Krakowskim Teatrze VARIETE.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *