Bezobsługowe rośliny dla zabieganych – wprowadź zieleń do swojego mieszkania!

Autor
rośliny do domu

Obecnie coraz więcej czasu poświęcamy na pracę, dodatkowe aktywności, spotkania na mieście, a także kilkudniowe wyjazdy. Właśnie dlatego, często całkowicie rezygnujemy z roślin w swoich mieszkaniach. Nie jesteśmy bowiem w stanie odpowiednio o nie zadbać. Istnieje jednak sporo gatunków roślin doniczkowych, a także kilka rozwiązań, dzięki którym z powodzeniem możemy wprowadzić zieleń do swoich czterech ścian, nawet jeśli mamy niewiele wolnego czasu. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Niewymagające rośliny doniczkowe

Istnieje sporo gatunków roślin, które nie wymagają zbyt częstego podlewania oraz specjalnej pielęgnacji. Sprawdzą się szczególnie w przypadku osób, które zapominają o podlewaniu lub często wyjeżdżają. Są to gatunki, które przetrwają bez wody nawet kilka tygodni i dobrze radzą sobie w mało oświetlonych miejscach. Najbardziej popularne to:

  • Kaktusy – wymagają oszczędnego podlewania jedynie w okresie od maja do września. W zimie przechodzą w stan hibernacji i stają się roślinami bezobsługowymi.
  • Jukka – roślina lubiąca mało nasłonecznione miejsca oraz suszę, nie znosi natomiast mocnego podlewania.
  • Kalanchoe – roślina doniczkowa, która magazynuje wodę w swoich liściach, dzięki czemu wystarczy raz na jakiś czas delikatnie ją podlać.
  • Wężownice – które świetnie przystosowują się do trudnych warunków i dobrze radzą sobie z suchym powietrzem.

Zielona ściana z mchu

Zielone ściany porośnięte mchem to coraz częstszy widok w mieszkaniach, domach, a także biurach czy restauracjach. Ściana z mchu jest doskonałą alternatywą dla roślin doniczkowych i nie wymaga podlewania, przycinania czy jakiejkolwiek pielęgnacji. Wykonuje się ją bowiem z mchu stabilizowanego, w którym następuje zatrzymanie funkcji życiowych, jednak zachowuje on swój naturalny wygląd. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają na nic czasu lub często wyjeżdżają. Mech na ściany jest także świetną opcją do mieszkań o bardzo małym nasłonecznieniu i wyższej wilgotności. Nie potrzebuje bowiem światła i jest naturalnym higrometrem.

Wewnętrzny ogród wertykalny

Ogrody wertykalne to nic innego jak pionowa konstrukcja z zielonych roślin i systemu nawadniającego. Sprawdzą się one szczególnie w przypadku osób zapominających o regularnym podlewaniu roślin. Ogród wertykalny to jedna z bardziej oryginalnych dekoracji, ponieważ stanowi swego rodzaju “żywy obraz”. Rośliny regulują poziom wilgotności i filtrują powietrze. Tego typu rozwiązanie pozwala nam cieszyć się przez cały rok kwitnącą zielenią, a dzięki systemowi nawadniania nie musimy martwić się regularnym podlewaniem roślin.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *