Dbamy o zęby. Jak często chodzić do dentysty?

Autor
dentysta w szkole

Wielu problemów ze zdrowiem da się uniknąć dzięki profilaktyce. Regularne badania pozwalają rozpoznać wczesne stadium choroby i szybciej rozpocząć leczenie. Ta zasada dotyczy również zębów. Ich ból może bowiem zwiastować nie tylko próchnicę i problemy w jamie ustnej, ale również poważniejsze kłopoty dla całego organizmu. O ile w dzieciństwie czasami pilnował nas dentysta w szkole, o tyle dorośli sami muszą pamiętać o wizytach u stomatologa. Jak często należy go odwiedzać?

Kiedy iść do dentysty?

Większość osób myśli o spotkaniu z dentystą dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać ból zębów. Eksperci przekonują jednak, że najlepszy czas na wizytę w gabinecie stomatologicznym to ten, w którym nic nam nie dolega. Ból zęba jest bowiem zwykle zapowiedzią problemów, którym zaradzą jedynie inwazyjne metody. A pacjent szybko będzie musiał zapoznać się z informacjami, jakie rodzaje plomb trzeba będzie zastosować w leczeniu ubytków zębów.

Dlatego do wizyty u dentysty powinno skłonić nas już jakiekolwiek krwawienie w jamie ustnej czy wszelkie obrzęki dziąseł. Nawet gdy nic takiego nie występuje, dentyści zalecają, by dorośli odwiedzali ich gabinety co pół roku, w celu skontrolowania stanu uzębienia. Raz na dwa lub trzy lata warto również pamiętać o zrobieniu zdjęcia pantomograficznego jamy ustnej, które pozwoli zauważyć nawet problemy niewidoczne gołym okiem.

Dentysta w szkole? Jak dbać o zęby dzieci

Wielu z nas w dzieciństwie pomagał dentysta w szkole, który czasami odwiedzał placówki oświatowe. W przypadku dzieci właściwą higienę jamy ustnej zwykle muszą jednak nadzorować rodzice. Na ich głowie często spoczywa obowiązek przypominania o regularnym szczotkowaniu zębów – każdy powinien myć je dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po posiłku.

Na pierwszą wizytę u dentysty warto zabrać już trzyletnie dziecko. W przypadku starszych maluchów zaleca się odwiedziny u stomatologa co trzy, cztery miesiące. To ważne, bo większość polskich dzieci zmaga się z próchnicą. Mimo że dotyczy ona zazwyczaj zębów mlecznych, nie należy zaniedbywać ich leczenia – ich stan jest ważny z punktu widzenia prawidłowego rozwoju szczęki.

Dentysta NFZ – jakie usługi będą za darmo?

Dzięki regularnym wizytom u stomatologa możemy zaoszczędzić sobie nie tylko niezbyt komfortowych chwil w jego gabinecie, ale także zachować w kieszeni nieco więcej pieniędzy. Sporo kosztować mogą nas bowiem nawet zabiegi, które przeprowadzi dentysta NFZ. Jakie usługi będą za darmo? Pacjent może liczyć na trzy kontrolne wizyty u stomatologa rocznie, bezpłatne leczenie próchnicy powierzchniowej i ubytków. Raz w roku dentysta za darmo wyczyści zęby z kamienia. Dodatkowych opłat nie będzie wymagać także ich usuwanie.

Bezpłatne leczenie kanałowe dotyczy już jednak jedynie 12 przednich zębów Wiele innych zabiegów będzie wymagało sięgnięcia do kieszeni, z kosztami wiążą się niektóre rodzaje plomb. NFZ więcej środków przeznacza na troskę o zęby dzieci i młodzieży, które mają zapewnionych zdecydowanie więcej bezpłatnych usług.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *