Przygotuj rower na wiosnę. O tym nie możesz zapomnieć!

Autor
wycieczka rowerowa

Nadejście wiosny oznacza wyciągnięcie rowerów z piwnic, garaży i strychów. Jazda na rowerze jest coraz popularniejsza nie tylko na terenach wiejskich czy turystycznych, gdzie jest to jeden ze sposobów, by podziwiać cuda przyrody oraz odpoczywać. Również w miastach mieszkańcy chętnie garną się do pedałowania: nie tylko dla relaksu, ale także jako alternatywa dla samochodu i komunikacji publicznej podczas dojazdów do pracy. Jak przygotować rower na wiosnę? Podpowiadamy!

Umyj swój rower

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić po wyjęciu roweru, jest umycie go. Po kilku miesiącach spędzonych w zamkniętym pomieszczeniu na pewno będzie zakurzony. Jeszcze gorzej sprawa będzie się miała w przypadku, gdy nie umyliśmy go przed schowaniem. Jeśli mamy taką możliwość, najpierw powinniśmy rower oblać wodą z myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. Następnie za pomocą szmatki i ciepłej wody z płynem lub szamponem samochodowym należy umyć dokładnie całą ramę, siedzenie i pedały.

Sprawdź stan kół

Gdy rower jest już umyty, koniecznie sprawdź stan kół. I nie chodzi jedynie o ich napompowanie, co po długim czasie nieużywania na pewno będzie konieczne. Przyjrzyj się obramowaniu koła i szprychom – sprawdź, czy nie są wygięte lub zardzewiałe. Jeśli tak się stało, warto udać się do serwisu.

Nasmaruj łańcuch

Po umyciu i wyczyszczeniu łańcucha i kół zębatych musimy poczekać aż wyschną. Gdy już mamy pewność, że nie ma w nich wilgoci, użyjmy profesjonalnego smaru do łańcuchów rowerowych. Unikajmy środków, które nie są przeznaczone dla naszego dwukołowego pojazdu, takich jak oleje samochodowe czy oleje spożywcze. Choć niektórzy twierdzą, że to nic złego, to cena małej buteleczki z odpowiednim płynem jest tak niska, że nie ma sensu oszczędzanie właśnie na tym elemencie.

Przetestuj hamulce

Różne są rodzaje hamulców rowerowych. Najpopularniejszym jest hamulec V-Brake, w którym po naciśnięciu klamki hamulcowej linka ściąga do siebie szczęki z klockami, które trąc o obręcz koła zmniejszają prędkość. Przed włączeniem się do ruchu sprawdź, czy hamulce nie będą stanowiły zagrożenia dla Ciebie i innych uczestników. Jeśli hamują słabo, wówczas należy poprawić regulację. Można zrobić to samodzielnie, ale należy zapamiętać kolejność montowania poszczególnych elementów.

Sprawdź amortyzatory w rowerze

Jeśli zamierzasz jeździć po terenach górskich lub drogach nieutwardzonych, koniecznym będzie posiadanie sprawnych amortyzatorów rowerowych. Sprawdź, czy ciśnienie w nich jest odpowiednie dla naszej wagi. Jeśli masz wątpliwości, czy amortyzator jest odpowiednio wyregulowany – udaj się do serwisu. 

Kup baterie do światełek

Bardzo często wieczorem wyruszamy na trasy rowerowe. Gorlice i ich okolice są piękne, można podziwiać je w świetle dziennym, jednak wielu kolarzy-amatorów woli jeździć nocą, gdy na drogach jest już mniej samochodów. Rowerzyści mają obowiązek posiadać oświetlone rowery, zwłaszcza gdy poruszają się po zmroku. Nieużywane zimą baterie mogą się samoistnie rozładować, dlatego lepiej już wcześniej zaopatrzyć się w pełen zestaw.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Rowery i akcesoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *