fbpx

Podeszwy butów do biegania. Jak dobrać je do nawierzchni?

Autor
buty do biegania w terenie

Bieganie należy do najprostszych i najbardziej naturalnych form ludzkiej aktywności. I choć każdy zaczyna biegać już jako małe dziecko, przez lata w Polsce niewielu ludzi decydowało się na takie treningi. W ostatnich latach moda na bieganie zdobywa jednak nad Wisłą kolejne przyczółki. Ten prosty, ale dający wiele satysfakcji sport nie wymaga skomplikowanego sprzętu ani miesięcy przygotowań. Wyjątkiem są buty – muszą być wygodne i dobrze dopasowane nie tylko do stopy, ale również do nawierzchni, po której biegamy. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, nawet buty Salomon Speedcross nie na każdym podłożu sprawią się równie dobrze. Jakie podeszwy najlepiej nadają się na asfalt, a jakie do biegania w terenie czy po tartanie? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Buty do biegania – dlaczego warto postawić na profesjonalny sprzęt?

Teoretycznie do biegania wystarczą zwykłe sportowe buty, nawet takie, które są przeznaczone na zajęcia w hali czy treningi na siłowni. Każdy, kto zaczyna regularnie biegać, z czasem jednak zaczyna rozglądać się za bardziej profesjonalnym obuwiem. Zwykłe buty sportowe nie są bowiem przystosowane do przeciążeń, jakie działają na stopę w trakcie biegu na kilka lub kilkanaście kilometrów. Efekt? Otarcia, odciski i bóle stawów niemal gwarantowane.

Buty dedykowane biegowym aktywnościom pozwalają zminimalizować ryzyko urazów i zapewniają zdecydowanie większy komfort na trasie. Ich głównym atutem jest amortyzacja, której najwięcej znajdziemy w modelach treningowych. To właśnie one są przeznaczone dla początkujących – tym bardziej, że posiadają systemy dodatkowo stabilizujące piętę. Dzięki temu bieganie staje się znacznie przyjemniejsze. Dobrym wyborem będą zwłaszcza modele Salomon – buty do biegania tej marki należą do najlepszych na rynku.

Wraz z pokonywaniem kolejnych szczebelków na drabinie biegowego wtajemniczenia można zdecydować się na bardziej wyspecjalizowane obuwie z mniejszą ilością amortyzacji. Najlepiej sięgnąć po nie jednak dopiero wtedy, kiedy będziemy mogli pochwalić się dobrze wypracowaną techniką biegu. Przeszkodą w zakupie biegowego obuwia nie powinna być też cena. Najtańsze pary kosztują tylko kilkadziesiąt złotych, a i tak gwarantują większy komfort biegu niż klasyczne sportowe obuwie. Z czasem warto zainwestować w swoje biegowe obuwie większe fundusze, z pewnością nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Przeczytaj również artykuł: Jak wzmocnić mięśnie nóg? Ćwiczenia w domu

Buty do biegania na różnych nawierzchniach

Oprócz odpowiedniej amortyzacji, prawidłowo dobrana podeszwa butów do biegania pozwala zachować dobrą przyczepność na różnych rodzajach nawierzchni. Na rynku znajdziemy modele dostosowane do najchętniej uczęszczanych biegowych tras.

Bieganie po asfalcie

Zdecydowanie najwięcej osób odbywa swoje treningi na asfalcie. To właśnie taką nawierzchnią pokryte są boczne drogi, alejki czy bulwary, na których najczęściej można spotkać biegaczy. Często osoby biegające w mieście są wręcz “skazane” na asfalt, to na takim twardym podłożu odbywa się też zdecydowana większość biegów masowych.

W przypadku butów do biegania po asfalcie kluczowa jest amortyzacja. Na twardej nawierzchni nasze nogi muszą mierzyć się z największymi przeciążeniami, dlatego but powinien je nieco osłabiać. Z tego powodu obuwie do biegania po asfalcie posiada zwykle grubą, mocno amortyzowaną podeszwę. Jej zewnętrzna część powinna być wykonana z mieszanki gum odpornych na ścieranie, na które jest narażona na twardym podłożu.

Ważny będzie bieżnik – wgłębienia na podeszwie nie muszą być bardzo głębokie, ale jednak wyraźnie zaznaczone. Uzupełnieniem mogą być siateczkowane przestrzenie na cholewce w okolicach podeszwy. Asfalt często bywa ciepły, dlatego na takim podłożu stopy najszybciej się przegrzewają, a siateczki pomogą w wentylacji. Buty do biegania po asfalcie sprawdzą się też na innych twardych podłożach, na przykład na kostce brukowej.

Bieganie w terenie

Bieganie po ziemnych ścieżkach, leśnych duktach i kamienistych szlakach to zwykle kolejny krok biegowego wtajemniczenia. Najczęściej decydują się na to osoby, które mają już za sobą sporo kilometrów przebytych po asfalcie. Najprostsze terenowe ścieżki można znaleźć w miejskich parkach, najtrudniejsze to wysokogórskie szlaki, na których również nie brak biegaczy.

W ślad za zmianą nawierzchni powinna podążyć zmiana butów. Kluczowa będzie tutaj właśnie podeszwa, która musi zapewnić przyczepność w zdecydowanie trudniejszych warunkach niż buty na asfalt. Z tego powodu w butach do biegania w terenie znajdziemy znacznie bardziej agresywny, czyli głębszy bieżnik. Najdłuższe kołki są przeznaczone do biegania w grząskim terenie, na kamieniste szlaki wybiera się nieco mniej rozbudowany bieżnik.

Podeszwa butów do biegania w terenie powinna być też stosunkowo twarda, by biegacz nie odczuwał tak bardzo napotykanych kamieni czy korzeni. Twarda podeszwa zminimalizuje także ryzyko uszkodzenia butów, większe niż na asfalcie. Powinna też posiadać dodatkową stabilizację, która pomoże na nierównym terenie. Pomocne będą rzeźbienia podeszwy, które zapobiegają przyczepianiu się do niej błota – wielu producentów, takich jak Salomon, buty do biegania w terenie wyposażyło w specjalny system rowków. 

Bieganie po tartanie

Bieganie po tartanie to domena wyczynowych biegaczy. Zdecydowana większość amatorów sportu wybiera asfalt lub terenowe ścieżki. Tymczasem tartanowe bieżnie spotkamy niemal wyłącznie na lekkoatletycznych stadionach.

Jeśli jednak ktoś chce spróbować swoich sił na takiej nawierzchni, powinien wyposażyć się w specjalne buty. Do biegania po tartanie służą kolce. Już sama ich nazwa wskazuje na typ podeszwy, na której znajduje się właśnie kilka ostrych kolców. Taka konstrukcja podeszwy pozwala na dynamiczne odbijanie się od nawierzchni. W butach do biegania po tartanie nie ma jednak żadnej amortyzacji, dlatego nie nadają się do regularnych treningów dla amatorów.

Bieganie po piasku

Na bieganie po piasku mogą sobie zwykle pozwolić jedynie mieszkańcy nadmorskich miejscowości lub osoby, które mają w okolicy plażę nad jeziorem czy rzeką. Bieganie w takich warunkach wiąże się z większym wysiłkiem niż na twardym podłożu. Jakie buty wybrać na taką nawierzchnię? Najlepiej sprawdza się bieganie po piasku boso.

Jeśli jednak obawiamy się ewentualnych skaleczeń, na piasek nadają się też buty minimalistyczne. Ich budowa mocno różni się od klasycznego obuwia do biegania. Mają zerowy drop, czyli podeszwa na całej długości buta ma taką samą grubość. Do tego jest niemal pozbawiona amortyzacji i bardzo elastyczna. Takie buty ułatwiają natomiast pracę nad zmianą techniki biegu.

Więcej treści na temat sportu na spilkarza.pl

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.