Jak wybrać ogrodzenie do domu? Siatki ogrodzeniowe czy inne rozwiązania?

Autor
ogrodzenie do domu

Budowanie własnego domu to bardzo duże wyzwanie. Musimy podjąć kilkadziesiąt decyzji na temat kwestii, o których wcześniej większość z nas nie miała pojęcia. Najbardziej stresującą częścią tego przedsięwzięcia jest to, że jeśli nie będziemy zadowoleni z efektu, będziemy się czuć się odpowiedzialni za ten błąd. Nawet, takie drobne elementy jak siatki ogrodzeniowe potrafią sprawnie łączyć się w całość i tworzyć piękną kompozycję lub rzucać się w oczy przez nieodpowiednie dobranie. Zobacz, co powinno się wiedzieć przed dokonaniem zakupu!

Siatki na ogrodzenia – rodzaje

Siatka ogrodzeniowa powlekana czy ocynkowana? Jaką wielkość oczek powinna mieć? Jaka wysokość jest optymalna? Które rozwiązanie jest najtrwalsze? Czy lepiej mieć grubszy i cięższy drut czy cienkie rozwiązania wystarczą?

Przed odpowiedzeniem sobie na te pytania może lepiej będzie poznać kilka konkretnych modeli i możliwości ich zastosowania, a następnie zobaczymy, które przykłady sprawdzają się najlepiej w danych warunkach.

Siatka leśna

Siatka leśna to najtańszy spotykany na rynku rodzaj płotu. Jej zastosowanie jest przydatne przy budowie domu jako tymczasowe ogrodzenie lub, gdy dom postawiony jest w okolicy, gdzie występuje duża ilość zwierzyny.

W pierwszej sytuacji nie musimy poświęcać dużo czasu na wybranie odpowiedniego modelu, ponieważ nie jest to docelowe rozwiązanie. W dodatku, jeśli chcemy zaoszczędzić sami możemy ogrodzić naszą działkę, ponieważ ten proces nie wymaga ani dużego doświadczenia ani żadnych skomplikowanych sprzętów. Wystarczy poczytać trochę na blogach lub obejrzeć filmy instruktażowe. Ważne jest, aby praca była wykonana dokładnie, tak aby mieć pewność, że siatka nie wyrządzi żadnych szkód ludziom lub zwierzętom.

Odgrodzenie się od zwierząt 

W drugim przypadku musimy dokładnie przemyśleć rodzaj siatki, na który się decydujemy. Aby to zrobić odpowiedzmy sobie na pytanie – jaka zwierzyna występuje w pobliżu?

Gdy są to małe gryzonie siatka nie musi być wysoka i ciężka, ale jej otwory powinny zwężać się ku dołowi, tak aby żaden zając nie przedostał się na nasze pole.

Większymi osobnikami, które mogą beztrosko spacerować po naszym polu są dzikie psy. Warto jest zapytać sąsiadów, czy takie zjawisko ma miejsce, ponieważ wtedy dbając o własne bezpieczeństwo powinniśmy wybrać solidniejszą konstrukcje, tak aby chroniła nas i nasze zwierzęta.

dziki

Największym zwierzęciem, które można często spotkać przy terenach zielonych w Polsce są dziki i jelenie. Jeśli mamy działkę przy lesie powinniśmy zabezpieczyć się dość mocnym drutem, który jest specjalnie tworzony pod takie sytuacje. Wtedy możemy być spokojni, że nasz ogródek nie będzie pastwiskiem, a zwierzęta nie zrobią sobie krzywdy na ogrodzeniu. 

Siatka ocynkowana 

Bardziej odporna na różne czynniki atmosferyczne jest siatka ocynkowana. Drut poddaje się ocynkowaniu ogniowemu, które zmienia jego właściwości.

Proces ocynkowania polega na zatopieniu konstrukcji w cynkowej kąpieli. Konkretne właściwości otrzymane po takim zabiegu zależą od temperatury kąpieli i długości czasu zanurzenia. Budowa tej powłoki jest najczęściej trójwarstwowa i nieregularna co daje ciekawe efekty.

Po pierwsze warstwa wierzchnia o nieregularnym kształcie zmniejsza podatność na tworzenie się uszkodzeń mechanicznych. A kolejne, gdzie znajduje się coraz większa ilość żelaza są twardsze, więc zapewnione jest zwiększenie trwałości. Wraz z wystawieniem siatki na czynniki atmosferyczne należy się spodziewać, że może ona zmienić swój wygląd – z błyszczącego srebra w bardziej matowe i zgaszone odcienie. Nie zmienia to jednak cennych właściwości siatki. 

ogrodzenie z siatki ocynkowanej
https://www.siatkopol-sklep.pl/siatka-ocynkowana-fi-2-5-60×60-wys-1-70m-promocja.html

Cynk, jak każdy metal niestety poddaje się procesowi utleniania. Podaje się, że w ciągu roku 7 g cynku może zostać utlenione, dlatego wybierając siatkę ogrodzeniową kierujmy się również grubością tej warstwy i wybierajmy modele, które będą nam służyć latami.

Dobierz rozwiązanie tak, aby pasowało do całego domu. Dlatego przeczytaj też – „Ściany i stropy – jakie materiały wykorzystać do ich budowy?

Siatka powlekana

Siatka powlekana to jedno z najbardziej trwałych rozwiązań, ponieważ przed deszczem, słońcem i mrozem siatka jest chroniona specjalną warstwą tworzywa sztucznego. Jedynym czynnikiem, który może w pewnym stopniu wpłynąć na wygląd siatki są promienie słoneczne. Większość z nas doznała na własnej skórze lub przynajmniej widziała, jak włosy i rzeczy blakną od słońca. Otulina PCV również nie jest obca temu procesowi, więc ze względów estetycznych zaleca się kupić lepsze, czyli często droższe rozwiązanie.

Najlepiej jest wybrać siatkę, która jest zarówno powlekana, jak i cynkowana – podwójne zabezpieczenia sprawią, że będziemy mogli dłużej korzystać z ogrodzenia. Pocieszyć się można faktem, że taka inwestycja jest wymagana raz na wiele lat.

Najczęściej występuje w trzech wariantach kolorystycznych – zielonym, brązowym i czarnym. Pierwsza barwa jest wykorzystywana, gdy właściciele chcą stworzyć „niewidoczne” ogrodzenie, ponieważ często zlewa się z przydomowym ogródkiem.

Panele z siatki

Bardziej eleganckim i łatwiejszym w budowie odpowiednikiem siatki rozwijanej są panele z siatki. Z wyglądu są bardzo podobne, a może nawet bardziej estetyczne ze względu na najczęściej grubszy rodzaj drutu. Przy montażu nie musimy martwić się naciąganiem siatki czy jej regulacją – wszystko jest gotowe. Co więcej, kupując pozostałe elementy do konstrukcji, panele najczęściej są częścią pakietu, więc nie powinno się okazać, że czegoś nam brakuje i musimy wracać się do sklepu.

ogrodzenie do domu z paneli ocynkowanych
https://www.siatkopol-sklep.pl/panel-ogrodzeniowy-ocynk-fi-4-x-2-50m-wys-1-23m-90.html

Tak jak powiedziano wcześniej, są one wykonane panelowo z grubszych drutów, co wpływa na sposób ich używania. Jeśli dojdzie do odkształcenia lub zniszczenia fragmentu płotu wymienimy jedynie uszkodzony panel, a nie jak w przypadku siatek całość konstrukcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze siatki ogrodzeniowej

Przeznaczenie

Co jest głównym powodem przez jaki decydujecie się na zakup konkretnej siatki ogrodzeniowej?

 • Jeśli chcecie ukryć się przed ciekawskim okiem przechodniów lub sąsiadów, sama siatka nie będzie dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji możecie wykorzystać ją jako stelaż pod bluszcz lub żywopłot.
 • Dla osób żyjących na ternach zielonych zapewne ważny jest aspekt ochrony przed dzikimi zwierzętami, więc i tutaj trzeba wybrać odpowiednio rozstawione oczka i dopasowaną grubość prętów, aby siatka spełniała swoje zadanie.
 • Siatki ogrodzeniowe powinny również pasować do charakteru całej aranżacji, więc w zależności od niej wybierzmy siatki, mur lub gabiony.

Wielkość oczek 

Im większe oczka, tym mur będzie lżejszy, ponieważ wykorzystuje się mniejszą ilość materiału. Wiąże się z tym mniejsza ilość przęseł, ale większe otwory oznaczają, że większe zwierzęta będą mogły przedostać się do ogródka.

Grubość drutu

Budując ogrodzenie siatkowe powinniśmy szczególnie ostrożnie przeczytać opis grubości drutu. Warto wiedzieć jaką średnice ma sam drut, ile wynosi warstwa ocynkowana, czy farba wchodzi w skład grubości oraz czy powłoka PCV jest wliczana, czy należy dodać kilka centymetrów.

Dokładne poznanie tej kwestii pozwoli nam lepiej oszacować, ile będziemy mogli korzystać z danego rozwiązania. Cięższe warianty będą wymagały większej ilości przęseł, aby móc stabilnie stać, ale będą odporniejsze na zmienną pogodę i uszkodzenia.

Cena siatki

Wszystkie siatki ogrodzeniowe wyglądają podobnie na pierwszy rzut oka. Natomiast, jeśli mamy dokonać zakupu powinniśmy trochę głębiej przyjrzeć się konkretnym cenom, ponieważ często wskazują nam, że dana siatka będzie nam mogła dłużej posłużyć.

Jakie jeszcze inne rozwiązania możemy znaleźć na rynku?

Siatki ogrodzeniowe często są pierwszym sposobem wydzielania własnego terenu, ponieważ są przystępne ekonomicznie i nie wymagają dużej pracy przy ich budowanie. Jednak z czasem domownicy czują potrzebę większej personalizacji i chcą wybrać mniej popularne rozwiązania. W katalogach możemy znaleźć:

 • ogrodzenia ceglane,
 • betonowe płyty,
 • pale drewniane,
 • ogrodzenia na słupkach,
 • ogrodzenia metalowe,
 • ogrodzenia z podbudówką,
 • ogrodzenia ażurowe,
 • ogrodzenia kute,
 • ogrodzenia palisadowe,
 • i wiele innych!

Jeśli nie mamy pomysłu, jakie siatki ogrodzeniowe lub inne rozwiązania wybrać możemy skorzystać z porad fachowców, rozglądnąć się po okolicy, tak aby nasz płot nie wyróżniał się zbyt mocno lub poszukać w internecie domów w podobnym stylu, aby zobaczyć, które rozwiązanie będzie najlepiej pasowało.

Więcej porad o wnętrzach i architekturze znajdziesz na https://wnetrzadlaciebie.com/.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *