Zadaszenie tarasu. Kiedy będzie potrzebne i jak je wykonać?

Autor
ciekawy pomysł na zadaszenie tarasu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to nie tylko treningi, weekendowe wypady za miasto czy inne aktywności. To także po prostu wypoczynek, najlepiej w otoczeniu rodziny bądź przyjaciół. A jakie miejsce lepiej nadaje się do spełnienia takiej wizji niż przestronny taras przed domem? Taka przestrzeń będzie świetną lokalizacją zarówno na zjazdy rodzinne czy grilla ze znajomymi, jak i odpoczynek w samotności po całym dniu pracy. Może także stać się miejscem, w którym z przyjemnością będziemy mogli wypić poranną kawę czy herbatę. Jeśli zdecydujemy się więc na budowę tarasu, warto od razu rozważyć pomysł na zadaszenie tarasu. Przybliżymy zalety i wady takiego rozwiązania oraz podpowiemy, w jaki sposób i z jakich materiałów najlepiej wykonać dach nad tarasem. To wcale nie musi być trudne – czasami wystarczy odwiedzić sklep z narzędziami oraz materiałami budowlanymi, sprawić sobie odpowiednie narzędzia wielofunkcyjne i przystąpić do pracy.

Zadaszenie tarasu – wady i zalety takiego rozwiązania

Tarasy przed domami to domena krajów o ciepłym klimacie. Na naszej szerokości geograficznej przez kilka miesięcy w roku taras nie będzie wykorzystywany. Jednak późną wiosną, latem i jesienią stanie się niezwykle klimatycznym miejscem na wypoczynek. Zadaszenie, które można często zamontować z pomocą zwykłej wkrętarki, z pewnością doda mu funkcjonalności. Pozwoli też korzystać z niego znacznie częściej niż w przypadku zupełnie nieosłoniętej przestrzeni.

Dach ma bowiem przede wszystkim chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Przy czym słowo “niesprzyjające” będzie w tym przypadku oznaczać nie tylko opady deszczu, ale również palące słońce. Dotyczy to miesięcy letnich, a także tarasów usytuowanych po południowej stronie domu. Przez całe wakacje, a zazwyczaj nawet jeszcze we wrześniu, w słoneczne dni bez zadaszenia ani rusz. W takich warunkach na tarasie trudno będzie wytrzymać jeszcze późnym popołudniem. Dach pozwoli nam po prostu częściej i przyjemniej korzystać z tego miejsca.

Z czysto praktycznego punktu widzenia zadaszenie tarasu pomoże także uchronić jego powierzchnię przed zniszczeniem. Zazwyczaj taką przestrzeń wykonuje się z drewna. A jeśli nie będzie ono w żaden sposób osłonięte, trzeba będzie częściej naprawiać i konserwować deski.

Kiedy lepiej zrezygnować z dachu nad tarasem?

Najważniejszym argumentem przeciwko wykonaniu zadaszenia tarasu jest zbytnie zaciemnienie pomieszczenia, do którego taras przylega. Problemy mogą pojawić się szczególnie wówczas, gdy znajduje się ono po północnej stronie domu lub posiada małe okna. Trzeba pamiętać, że dach nad tarasem ograniczy dostęp promieni słonecznych do takiego wnętrza – jeśli jest więc z kolei usytuowane po południowej stronie, zimą czekają nas nieco większe rachunki za ogrzewanie.

Dach nad tarasem ograniczy też pole widzenia z okien wychodzących na jego stronę domu. Ważny jest również sposób jego wykonania. Powinien być dobrze skomponowany z resztą domu. W przypadku niektórych budynków dodatkowy daszek może bowiem wyraźnie oszpecić bryłę. Trzeba także odpowiednio zabezpieczyć zadaszenie tarasu przed śniegiem – jeśli na dachu domu nie ma płotków przeciwśniegowych, jego zwały mogą zniszczyć mniej solidny daszek nad tarasem.

Jak wkomponować zadaszenie tarasu w bryłę domu?

Kiedy już zdecydujemy, że w tym przypadku plusy przewyższają minusy, trzeba zająć się projektem takiego rozwiązania. W ten sposób ograniczymy jedną z wymienionych wcześniej wad zadaszenia. Jeżeli bowiem dobrze wkomponujemy je w bryłę domu i dobierzemy pomysł na zadaszenie tarasu, wcale nie musi być dla niego kulą u nogi, wręcz przeciwnie – może okazać się całkiem estetycznym dodatkiem.

Najmniejsze wątpliwości kompozycyjne pozostawia zadaszenie nad tarasem będące kontynuacją dachu rozpościerającego się nad domem. Wówczas będzie stanowić integralną część budynku i jego naturalny element. By takie rozwiązanie dobrze się prezentowało, zazwyczaj trzeba je jednak uwzględnić już na etapie projektu domostwa, ewentualnie połączyć z pracami prowadzonymi przy wymianie poszycia dachowego.

Częściej dach nad tarasem stanowi jednak odrębny element architektoniczny. Ważne więc, by pasował do reszty konstrukcji. Trzeba tu wziąć pod uwagę przede wszystkim kolor, kształt i materiał, z którego zostanie wykonany. Najczęściej taka konstrukcja opiera się na specjalnych słupach nośnych, ewentualnie bywa mocowana wspornikami na ścianie domu. Jeśli decydujemy się na słupki, nie powinny się one znajdować w świetle okien ani drzwi pomieszczenia przylegającego do tarasu. Nie można ich także stawiać bezpośrednio na gruncie – powinny być usytuowane albo na betonowych podporach, albo na płycie tarasu.

pomysł na zadaszenie tarasu przed domem
Jak znaleźć pomysł na zadaszenie tarasu? Można wkomponować je w bryłę domu.

Pomysł na zadaszenie tarasu – z czego je wykonać?

O charakterze zadaszenia tarasu ostatecznie zdecyduje jednak materiał, którym zdecydujemy się pokryć daszek. Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Niektóre pozwolą na regulowanie dostępem promieni słonecznych do tarasu, inne będą bardziej wytrzymałe i zapewnią lepszą ochronę przed deszczem.

Zadaszenie z tworzywa sztucznego

To obecnie najczęściej stosowany rodzaj zadaszenia tarasu. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu płyty z poliwęglanu, ewentualnie z akrylu. Tego typu materiały są dostępne w różnych kolorach, co pozwala dopasować je niemal do każdego stylu architektonicznego. Łatwo przykręcić je nawet przy pomocy zwykłej wkrętarki. Ich dużym atutem jest fakt, że przepuszczają sporo światła słonecznego. Korzystając z tego rozwiązania nie będzie trzeba martwić się o oświetlenie pomieszczeń przylegających do tarasu, wybranie odpowiednio przejrzystych płyt pozwoli bowiem dopuścić do nich sporo światła. 

Zadaszenie z tworzywa sztucznego jest dość lekkie, a także stosunkowo tanie, co jest jego kolejnym atutem. Pod wpływem temperatury poliwęglan czy akryl może jednak nieco “pracować”, co sprawi, że z dachu mogą wydobywać się trzaski. Problemem może być także nagrzewanie się tarasu w słoneczne dni, zwłaszcza jeśli nie zdecydujemy się na przyciemniane płyty. Sztuczne tworzywa po kilku latach będą też wyglądać niezbyt estetycznie.

Zadaszenie ze szkła

Poważnym konkurentem dla zadaszenia z tworzywa sztucznego jest szklany daszek nad tarasem. Wykonuje się go ze szkła hartowanego o dużej odporności – powinno być na tyle mocne, by wytrzymać ciężar chodzącego po nim człowieka. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej trwałe od poliwęglanu bądź akrylu, bardziej odporne na uszkodzenia czy działanie wysokich temperatur.

Szkło również pozwoli na pełny dostęp światła do tarasu. Ma to swoje plusy, ale i minusy – latem w środku dnia na tak zadaszonym tarasie będzie bardzo gorąco. Stanie się tak również dlatego, że szkło mocno się nagrzewa. Na takie zadaszenie lepiej więc zdecydować się wówczas, gdy taras budujemy po zachodniej lub wschodniej stronie domu. Minusem jest także wysoka cena i fakt, że nie do wszystkich domów takie zadaszenie będzie pasować – dotyczy to zwłaszcza starszych domów.

Zadaszenie z dachówki lub blachodachówki

To również rozwiązania często widywane przy polskich domach. Ta uwaga odnosi się szczególnie do blachodachówki, która wyróżnia się niską ceną, a także niewielką wagą. To z kolei pozwala na kolejne oszczędności na stelażu. Mocniejsza konstrukcja, a co za tym idzie również większe fundusze, będzie potrzebna do utrzymania zadaszenia z dachówki.

Blachodachówka oraz dachówka mają jednak podobne zalety użytkowe. Zapewniają przyjemny cień nawet w najbardziej słoneczne dni oraz dobrze chronią przed deszczem. Szeroki wybór kolorów sprawia, że można je łatwo dopasować do kompozycji domu – zwłaszcza wówczas, gdy jego dach jest pokryty tym samym materiałem. Minusem będzie zaciemnienie pomieszczeń znajdujących się w pobliżu tarasu. Ten efekt można nieco zniwelować, montując w zadaszeniu świetliki lub okna dachowe. W przypadku blachodachówki niektórym może przeszkadzać także dźwięk bębniącego o nią deszczu.

pomysł na zadaszenie tarasu drewnianego z werandą
Pomysł na zadaszenie tarasu wykonanego z drewna? Warto postawić na drewniany stelaż.

Zadaszenie z tkanin lub markizy

Decydując się na ten typ zadaszenia, możemy wyposażyć nasz taras w ruchome zadaszenie. Będzie je można zatem rozwinąć dopiero wtedy, gdy zacznie doskwierać nam słońce. W dodatku zadaszenie z tkaniny będzie rozwiązaniem stosunkowo tanim. W ostatnich latach Polacy coraz chętniej sięgają zwłaszcza po zadaszenia żaglowe, które zwykle jest wykonane z wytrzymałych tkanin na bazie tworzyw sztucznych. Dają przyjemny cień w ciepłe dni, a jeśli są pokryte wodoodporną powłoką, ochronią też przed niewielkim deszczem. Nie są jednak zbyt wytrzymałe, nie powstrzymają większych opadów – wtedy trzeba będzie je zwinąć.

Funkcjonalne są także markizy, które posiadają dodatkowe walory dekoracyjne. To tkaniny chowane w specjalnej kasecie lub półkasecie. Najbardziej praktyczne w obsłudze będą markizy ujęte w mechanizm sterowany pilotem – można je automatycznie składać i rozkładać. Warto wybierać markizy powlekane impregnatem, wykonane z materiału, który odbija promienie UV.

Ponownie nie będzie to rozwiązanie zbyt odporne na silny wiatr czy intensywne opady, ale za to nie trzeba będzie specjalnie martwić się wkomponowaniem go w bryłę domu. Pod takim zadaszeniem świetnie będą też wyglądać drewniane meble ogrodowe. Jeśli zdecydujemy się na jasne kolory, trudno będzie natomiast utrzymać je na odpowiednim poziomie czystości.

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *