Funkcjonalna kuchnia. Wskazówki, które pomogą Ci optymalnie wykorzystać przestrzeń

Autor
funkcjonalna kuchnia porady jak urządzić

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak na nasze codzienne życie wpływają detale. Wśród nich znajdują się rozwiązania architektoniczne czy aranżacyjne. Niektóre mogą znacznie usprawniać nasze poranki czy wizyty w poszczególnych pomieszczeniach, inne sprawiają, że nieświadomie tracimy czas i energię. Podobnie jest w kuchni. Czasami wystarczą drobne zmiany, by poprawić jakość naszego życia – w końcu każdy z nas codziennie pojawia się w tym pomieszczeniu. Najlepiej jednak o ergonomii i funkcjonalności kuchni pomyśleć już wcześniej. Odpowiednie usytuowanie najważniejszych urządzeń, meble kuchenne na wymiar – Kraków czy Białystok, wystarczą proste wskazówki, by stworzyć w kuchni prawdziwie funkcjonalną przestrzeń. Jeżeli Twoim marzeniem jest funkcjonalna kuchnia, porady z naszego artykułu na pewno Ci się przydadzą!

Funkcjonalna kuchnia – porady. Trójkąt roboczy w zasięgu ręki

Nie wszyscy korzystają z kuchni w ten sam sposób. Jedni bywają tam tylko na chwilę i wychodzą z posiłkiem do jadalni czy salonu. Inni nie tylko długo gotują, ale i posilają się w tym samym pomieszczeniu. Dla wygody każdego istotne będzie jednak ustawienie tak zwanego trójkąta roboczego, który tworzy lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Funkcjonalna kuchnia w bloku czy domu musi spełniać potrzeby wszystkich mieszkanców.

Rozstawienie tych urządzeń jest ważne, ponieważ to właśnie między tymi miejscami kursujemy najczęściej, a korzystanie z jednego z nich często wiąże się z koniecznością przemieszczenia się do drugiego. W związku z tym powinny być ustawione blisko siebie, niemal w zasięgu ręki – mała funkcjonalna kuchnia wręcz nam to gwarantuje z racji ograniczonej przestrzeni. Najlepiej, by sprzęty tworzyły trójkąt w jednym z rogów kuchni. Wówczas oszczędzimy sobie zachodu z chodzeniem, nie będziemy też wchodzić w drogę innym użytkownikom. Za optymalne odległości między poszczególnymi urządzeniami, czyli wierzchołkami trójkąta, uznaje się wartości 120-220 cm.

Funkcjonalna mała kuchnia – dobór odpowiednich szafek

W kuchni ważne są jednak nie tylko urządzenia AGD, ale i meble, które je otaczają. Niektórzy decydują się na duże szafy na wymiar – Kraków jest miejscem, gdzie można znaleźć do tego wielu wykonawców – ale w większości przypadków kończy się na szafkach, schowkach i półkach. Znajdują się na nich artykuły spożywcze, zastawa stołowa czy inne rzeczy, które warto mieć w kuchni pod ręką. O meblach na wymiar możesz przeczytać więcej dowiedzieć się tutaj: https://indecokrakow.pl.

W tym przypadku istotny będzie rozmiar mebli i pomieszczenia – nawet bardzo mała funkcjonalna kuchnia jest możliwa do zorganizowania! Najłatwiej zaplanować kuchnię, wybierając szafki o szerokości 60 cm, które łatwo wpasują się w standardowe rozmiary sprzętów AGD. Ważne jest także to, na jakiej wysokości umieścimy szafki wiszące. Najlepiej zachować około 50 cm odstępu od blatów: taka wysokość powinna umożliwić wygodne korzystanie z tego rozwiązania. Ważne też, by w szafkach i szufladach trzymać odpowiednie przedmioty. W tych blisko kuchenki powinny być naczynia do smażenia i pieczenia, obok zmywarki ociekacze i szafki na talerze itp.

Praktyczna kuchnia – zasady w kwestii oświetlenia

Wizyty w kuchni zdarzają się nam właściwie o każdej porze doby. Jeśli jednak nie urządzimy jej w funkcjonalny sposób, nawet w dzień w niektórych zakamarkach może być ciemno, a my będziemy zmuszeni do wędrówek przez całe pomieszczenie w celu włączenia głównego źródła światła na środku sufitu. Funkcjonalna kuchnia w domu musi mieć źródło oświetlenia w strategicznych miejscach. Z tego powodu zdecydowanie lepszym pomysłem będzie postawienie na co najmniej kilka mniejszych lub większych lamp.

Niezbędne będzie więc oświetlenie miejscowe. Najważniejsze, by dobrze oświetlić wszystkie blaty umieszczone pod wiszącymi szafkami, gdzie nie dociera zbyt wiele światła. Dobrze sprawdzą się tam lampki ledowe lub halogenowe. Czasami dodatkowego doświetlenia wymaga także wyspa kuchenna. Jeśli stawiamy na takie rozwiązanie, warto umieścić nad nią długą, wiszącą lampę. Pamiętajmy tylko, by osłonić ją kloszem – w przeciwnym razie może oślepiać.

Więcej wskazówek dotyczących rozstawienia mebli znajduje się na stronie https://indecokrakow.pl/blog. Sprawdź je i sprawnie zorganizuj funkcjonalną przestrzeń kuchenną!

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *