Czego nie jeść po wybielaniu zębów? Lista zakazanych produktów

Autor
czego nie jeść po wybielaniu zębów

Wybielanie zębów to jeden z najskuteczniejszych zabiegów, jeśli zależy Ci na pięknym odcieniu uzębienia. Warto jednak pamiętać, że po jego wykonaniu, należy uważać na to, jakie produkty spożywasz. Zaleca się bowiem stosować wtedy białą dietę, dzięki której efekty będą utrzymywać się znacznie dłużej. Chcesz więc dowiedzieć się, czego nie jeść po wybielaniu zębów? Sprawdź ten artykuł i ciesz się śnieżnobiałymi zębami!

Czego nie jeść po wybielaniu zębów? Kolorowym owocom i warzywom mówimy “nie”

Zastanawiając się, czego nie można jeść po wybielaniu zębów, zawsze należy pamiętać w pierwszej kolejności o wszelkich czerwonych owocach oraz warzywach. Te mają w sobie bardzo dużą ilość substancji, które mogą spowodować odbarwienie się szkliwa. Tuż po zabiegu unikaj więc spożywania m.in. truskawek, malin, jagód, owoców leśnych, wiśni, granatów, pomidorów czy buraków

Podobnie będzie w przypadku niektórych zielonych warzyw i owoców. Lepiej więc na jakiś czas usunąć ze swojej diety chociażby szpinak, który kryje w sobie wiele dobra, jednak niestety może wpłynąć negatywnie na wygląd szkliwa. Unikaj także innych silnie barwiących produktów, do których należą m.in. suszone owoce. Śliwki, rodzynki czy daktyle, ze względu na mniejszą zawartość wody, barwią zęby jeszcze mocniej niż świeże owoce!

Wybielanie zębów – czego nie jeść? Unikaj dań z barwiącymi przyprawami i sosami

Przyprawy dodają smaku każdej potrawie, jednak w przypadku wybielania zębów mają one dość szkodliwy wpływ. Te, które same w sobie przyjmują bardzo intensywne kolory, są obowiązkowymi artykułami do odstawienia po zabiegu. W trakcie trwania białej diety unikaj jak ognia kurkumy, curry czy sproszkowanej papryki. Nie powinieneś ich spożywać ani podanych na kanapce, ani dodanych do dania. Już nawet najmniejsza ilość może bowiem spowodować zmianę koloru szkliwa. Dla pewności wyklucz z diety także np. makarony, które są barwione przy pomocy właśnie tych przypraw.

W daniach warto także unikać tego, co najbardziej szkodzi zębom po wybielaniu – wszelkich ciemnych sosów. Sos sojowy, pieczeniowy czy BBQ kryją w sobie bardzo duże ilości barwników (naturalnych i sztucznych), dlatego nie są wskazane po wybielaniu zębów.

Musztarda, ketchup? Z nimi także uważaj

Czy myśląc o tym, czego nie jeść przy wybielaniu zębów, przyszła Ci na myśl np. musztarda lub ketchup? Zapewne nie, a to dość duży błąd. Jak wiadomo, dodatki te mają dość intensywny kolor. Co prawda pewnie spożywasz je na co dzień i nie widzisz, by działały w negatywny sposób na kolor szkliwa. Pamiętaj jednak, że osad i przebarwienia powstałe po ich spożyciu nie są widoczne gołym okiem. Nie oznacza to jednak, że automatycznie ich nie ma. Lepiej więc choć na jakiś czas zrobić sobie od nich przerwę

A na koniec… czego nie pić po wybielaniu zębów?

Chyba już wiesz, czego nie jeść podczas wybielania zębów. Musisz jednak zdawać sobie sprawę również z tego, że szkliwo może zostać zabarwione przez niektóre napoje. Postaraj się więc nie pić czarnej kawy, mocnej herbaty, kakao, napojów gazowanych – w tym coli, piwa oraz wina. Wszystkie te produkty wyglądają niegroźnie, jednak mogą naprawdę mocno i trwałe zabarwić dopiero co wybielone szkliwo. 

Wybielanie zębów – zalecenia po zabiegu. Ile powinna trwać biała dieta?

Lista tych wszystkich produktów trochę Cię zasmuciła? Pamiętaj, że nie musisz wykreślać produktów na stałe ze swojej diety. Stomatolodzy rekomendują, by utrzymywać białą dietę od 7 do 14 dni po zabiegu wybielania. Później możesz stopniowo wprowadzać wszystkie produkty do jadłospisu, jednak cały czas pilnuj, by jak najszybciej po ich spożyciu umyć zęby. To, na ile starcza wybielanie zębów, zależy od Twojego zachowania.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *