Plecak odblaskowy dla dziecka – dlaczego warto na niego postawić?

Autor
plecak odblaskowy dla dziewczynki

Plecak to jeden z najważniejszych elementów szkolnego wyposażenia każdego dziecka. Towarzyszy pociechom nie tylko w szkole, ale także w drodze do niej i z powrotem do domu. To właśnie w czasie tej drogi może wyświadczyć dzieciom dodatkową przysługę. Jeśli wybierzesz dla swojej pociechy plecak odblaskowy, poprawisz jej widoczność na ulicy. A to może nawet uratujesz życie. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na taki plecak i jaki model wybrać.

Dlaczego warto kupić dziecku plecak odblaskowy?

To właśnie względy bezpieczeństwa powinny być najważniejsze przy wyborze plecaka odblaskowego. Odblaski sprawiają, że taki bagaż od razu rzuca się w oczy. Jest widoczny z daleka nawet przy ograniczonym oświetleniu. Dzięki specjalnej strukturze – mikrokulkowej lub mikropryzmatycznej – odblaski odbijają świecące na nie promienie. Kierują światło w stronę, z której pada.

Plecaki szkolne dla pierwszoklasistów z odblaskami pomogą więc kierowcom samochodów już z daleka dostrzec Twoje dziecko. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Wtedy dzieci często wychodzą do szkoły wczesnym rankiem, gdy widoczność nie jest jeszcze najlepsza. Na zewnątrz często panuje tzw. “szarówka”, do tego nieraz dochodzą mgły. Widoczność zmniejszają także opady deszczu.

Podobnie jest z powrotami późnym popołudniem. O tej porze roku już o godz. 16 niewiele widać. Dziecko z plecakiem odblaskowym będzie znacznie bezpieczniejsze. Bez odblasków kierowca może dostrzec malucha z plecakiem zaledwie z kilku metrów. Dzięki odblaskom będzie go widzieć już z 200 metrów. Będzie mieć więc czas, by odpowiednio dostosować swoją jazdę do mijania pieszego.

Brak odblasków może jednak skutkować nie tylko niebezpieczeństwem, ale także mandatem. Artykuł 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym głosi, że do noszenia odblasków jest zobowiązany “pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym”. Plecak odblaskowy przyda się więc zwłaszcza dzieciom z terenów wiejskich. Odpowiednie modele znajdziesz na https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-szkolne/50.

Gdzie na plecaku dziecka umieścić odblaski?

Przy wyborze plecaka odblaskowego trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie znajdują się odblaski. Powinny być jak najlepiej widoczne. Większość modeli posiada jednak odblaski na plecach. A przecież przy poruszaniu się lewą stroną ulicy to, co na plecach dziecka, nie jest widoczne od strony nadjeżdżających samochodów.

Warto więc pomyśleć w pierwszej kolejności o tym, co widzą kierowcy. Z tego powodu warto wybierać plecaki, które mają odblaski na szelkach. To miejsce będzie najlepiej widoczne. Przydadzą się też “światełka” na bokach plecaka. Dzięki temu Twoje dziecko będzie lepiej widoczne w czasie przechodzenia przez jezdnię.

Plecak odblaskowy – najważniejsze rodzaje

W profesjonalnych sklepach z plecakami, takich jak https://plecaki.com.pl/, znajdziesz sporo modeli z odblaskami. Przy wyborze bagażu dla najmłodszych uczniów w pierwszej kolejności warto pomyśleć o tornistrach. Ich dużym atutem są usztywniane plecy, które wspierają kształtowanie prawidłowej postawy dziecka. Do tego mają zwykle szerokie szelki, na których zmieści się większy odblask.

Starsze dzieci z pewnością najchętniej sięgną po klasyczny plecak. W tym przypadku również można pomyśleć o profilowanych plecach z pianką. Dzięki temu dziecku będzie znacznie wygodniej. Odblaskowe plecaki do szkoły to często pojemne modele, które sprawdzą się nawet w szkole średniej.

Trzecią opcją, która w ostatnich latach zyskuje dużą popularność, są tzw. workoplecaki. To rozwiązanie dotąd było głównie używane w roli worków na buty i strój gimnastyczny. Dziś i młodsze, i starsze dzieci chętnie pakują do nich cały bagaż. Oczywiście tylko w dni, w których nie muszą zabrać ze sobą zbyt wielu podręczników. Rozważ więc zakup odblaskowego workoplecaka.

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup plecaka, na którym nie ma odblasków, nic straconego. Zawsze możesz doczepić do niego takie “światełko”. Na popularnych platformach zakupowych w internecie znajdziesz odblaski, które można naszyć na plecak lub doczepić do niego agrafką czy rzepą.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Gorlice dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *