Jaką plombę wybrać? 3 najpopularniejsze typy wypełnień

Autor
plombowanie

Plombowanie jest podstawową metodą leczenia ubytków, a prawidłowo założona plomba zapobiegnie konieczności całkowitej odbudowy zniszczonego zęba. Jakie wypełnienia stosuje się w gabinetach dentystycznych i czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje?

Wypełnienie kompozytowe

Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj wypełnienia, zakładany zarówno w zębach przednich, jak i trzonowcach. Plomby te określane są także jako światłoutwardzalne, ze względu na technikę ich zakładania: stomatolog formuje plastyczne tworzywo kompozytowe w kształt odpowiadający ubytkowi, a następnie utwardza je lampą polimeryzacyjną. Tworzywa dostępne są w różnych odcieniach, a dentysta dobiera je pod naturalny kolor szkliwa. Dzięki temu wypełnienie jest niewidoczne. Warto jednak wiedzieć, że kompozyt ma ograniczoną trwałość i prawdopodobnie po kilku latach (średnio 3-10) plombę będzie trzeba wymienić.

Twoje zęby wymagają leczenia? Odwiedź Centrum Stomatologii Dental Esthetic – Protetyka dentystyczna Kraków 

Wypełnienie amalgamatowe

Jeszcze kilkanaście lat temu amalgamat – stop metali połączonych z rtęcią – był podstawowym materiałem plomb, dziś jednak odchodzi do lamusa. Wypełnienia te są bardzo trwałe, lecz pacjenci unikają ich ze względu na ciemny, stalowy kolor. Dawne amalgamaty budziły także wątpliwości zdrowotne ze względu na zawartość rtęci. Z tego względu nie zakładano ich kobietom w ciąży, dzieciom ani osobom noszącym metalowe protezy. Współczesne plomby amalgatowe są wolne od rtęci, lecz ze względów estetycznych zakłada się je tylko w tylnych zębach. Przekonującym argumentem na korzyść amalgamatów jest koszt zabiegu: wypełnienia te podlegają refundacji.

Chcesz wiedzieć jakie przybory i akcesoria stomatologiczne wykorzystuje w swojej pracy dentysta? Rozszerz swoją wiedzę czytając artykuł pt. Niezbędne przybory i akcesoria stomatologiczne, jakie dentysta powinien mieć w swoim gabinecie„. Życzymy miłej lektury!

Inlay i onlay

To najnowocześniejsze typy plomb, przygotowywane w gabinetach protetycznych. Wypełnienia te wykonuje się ze stopów złota, porcelany lub kompozytów: specjalista odlewa z nich specjalne wkłady (inlay) lub nakładki (onlay), przytwierdzane następnie do zęba za pomocą kleju lub cementu. Plomby powstają na podstawie wycisku, dlatego wiernie odtwarzają naturalny kształt zęba, a wypełniony ząb dobrze dopasowuje się do całej szczęki. Całość prezentuje się bardzo estetycznie – wkłady są niewidoczne gołym okiem. Zaletą metody jest także wysoka trwałość. Inlaye zakłada się najczęściej w zębach trzonowych i przedtrzonowych. W przypadku dużych ubytków stosuje się wypełnienia onlay, pokrywające całą powierzchnię żującą.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *