Własne warzywa w ogrodzie. Od czego zacząć?

Autor
warzywa w ogrodzie

Zrównoważona i zdrowa dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Często kupujemy je w markecie albo na targu, ale, dysponując kawałkiem ziemi, możemy śmiało pokusić się o własną uprawę. Świeża rzodkiewka, szczypiorek, a może sałata – warzywa w ogrodzie to samo zdrowie, a do ich uprawy wcale nie trzeba wielkich nakładów pracy. Podpowiadamy, od czego zacząć organizowanie własnego poletka.

Zalety warzyw

Przeciętny Polak zjada około 100 kilogramów warzyw rocznie. To prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów. Jedne wzmacniają układ odpornościowy, inne wspomagają trawienie, ich zaletą jest też duża ilość błonnika. Zwykle do jedzenia świeżych jarzyn zachęcamy przede wszystkim dzieci, ale również w przypadku dorosłych powinny stanowić podstawę zbilansowanej i zdrowej diety. Nie zawsze mamy jednak pewność, skąd pochodzą zakupione przez nas warzywa. W sklepach łatwiej niż na polski czosnek natknąć się na jego odpowiednik sprowadzany z Chin. Sposobem na zyskanie pewności pochodzenia warzyw i ich zdrowotnych właściwości jest własna uprawa.

Przygotowanie działki

Pierwszy krok do własnego ogrodu to przygotowanie działki. Już ten etap może nakierować nas na uprawę konkretnych warzyw. Nie wszystkie równie dobrze poradzą sobie bowiem na określonym typie gleby. Ważna jest jednak przede wszystkim wielkość działki, bo niektóre warzywa zajmą dużo więcej miejsca niż na przykład sałata. Na początek powinno jednak wystarczyć kilka grządek.

Warto, by ogródek warzywny znajdował się w miejscu odpowiednio nasłonecznionym, co pozwoli warzywom szybciej dojrzeć. Nie najlepszym pomysłem jest uprawianie roślin w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy – w wielu jarzynach odkłada się ołów, osiadają na nich też spaliny samochodowe. Poletko przed zasiewami musi być oczyszczone z chwastów, trzeba je przekopać, dobrze wzbogacić glebę kompostem.

Warzywa w ogrodzie

Różne jarzyny sieje się w różnym czasie. Na przykład marchewkę warto zasadzić wczesną wiosną, ale już uprawę ogórków zaczynamy dopiero w maju. Na początek warto jednak wybrać mniej wymagające warzywa. Ogród wzbogaci już kilka prostych w uprawie roślin.

Warzywa do ogrodu przydomowego

Uprawę trzeba rozpocząć od zakupu nasion. Bez problemu można je znaleźć w sklepie ogrodniczym, często są oferowane nawet w marketach. Niektóre warzywa wymagające wczesnego sadzenia lepiej najpierw zasiać w doniczkach w pomieszczeniu, a dopiero przy nieco wyższej temperaturze, już po ostatnich przymrozkach, przesadzić do gruntu.

Jakie warzywa w ogrodzie sprawdzą się najlepiej? Kłopotów w uprawie nie powinny przysporzyć buraki ćwikłowe, cebula, szczypiorek, pietruszka czy sałata. Oczywiście nawet w ich przypadku nie obejdzie się bez odpowiedniej pielęgnacji. Trzeba będzie je podlewać, a także co jakiś czas oczyścić działkę z chwastów, które przeszkadzają we wzroście warzyw. Jeśli będziemy robić to regularnie, już po kilku tygodniach powinniśmy się cieszyć z pierwszych plonów i zajadać sałatką z własnoręcznie wyhodowanych warzyw.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *