Wykończenie łazienki – płytki czy farba?

Autor
łazienka farba zamiast płytek

Wykończenie łazienki to zwykle dość długi proces, związany z kilkoma ważnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór pokrycia ścian. W końcu jest to wyjątkowe pomieszczenie, w którym ściany są narażone na działanie wody jak nigdzie indziej w całym domu czy mieszkaniu. Jak więc powinna zostać wykończona łazienka? Farba może stanowić alternatywę dla płytek, warto sprawdzić zalety takiego rozwiązania.

Płytki w łazience

Najpopularniejszym materiałem używanym do wykończenia ścian w łazience jest glazura. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór płytek zróżnicowanych pod względem koloru i powierzchni. Coraz częściej osoby urządzające nową lub remontujące dotychczasową łazienkę decydują się jednak na inne rozwiązania. Płytki często montowane są tylko do pewnej wysokości ścian, a co odważniejsi zupełnie z nich rezygnują. Do aranżacji łazienki można bowiem wykorzystać między innymi kamień naturalny, szkło czy farbę.

Nie masz pomysłów na wykończenie łazienki? Zajrzyj na mossdecor.pl i sprawdź Mech chrobotek!

Łazienka – farba zamiast płytek?

Jednym z oryginalnych sposobów na wykończenie łazienki jest pomalowanie ścian farbą. Zastosowanie w łazience zabiegu używanego w innych pomieszczeniach może wydawać się ryzykowne. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach, by pomalowane farbą łazienkowe ściany okazały się nie tylko stylowym, ale i praktycznym rozwiązaniem. Dzięki niemu unikamy przecież choćby kłopotliwych fug między płytkami.

Rodzaj farby

Łazienka, której ściany nie są pokryte płytkami, musi być pomalowana specjalną farbą. Zwykła może i pokryje ściany, ale nie wytrzyma zbyt długo kontaktu z wilgocią wszechobecną w tym pomieszczeniu. Najlepiej sprawdzą się farby lateksowe, akrylowe oraz ceramiczne. Producenci zwykle nazywają je farbami przeznaczonymi do kuchni lub łazienki. Powinny być odporne na działanie pary wodnej oraz plamy. Niektóre zawierają także preparaty ograniczające rozwój pleśni i grzybów.

Odpowiedni kolor

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, dobór koloru ścian w łazience nie powinien zostać powierzony ślepemu losowi. W zależności od wybranej barwy możemy bowiem nadać łazience nowego charakteru. Mała łazienka? Farba w jasnych, pastelowych kolorach ją optycznie powiększy. Wąską poszerzą ściany pomalowane w poprzeczne pasy. W niskich pomieszczeniach warto zdecydować się na biały sufit.

Łatwa zmiana

Ściany łazienki pomalowane farbą to rozwiązanie praktyczne, a do tego tanie. W przypadku pokrycia ścian płytkami, zmiana aranżacji wnętrza wiąże się ze sporymi pracami i kosztami. Zastosowanie farby pozwala natomiast na łatwą i szybką zmianę charakteru pomieszczenia. Dzięki pomalowaniu ścian na nowy kolor możemy to zrobić w prosty i mało inwazyjny sposób.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *