Jaką odzież roboczą pracownik powinien nosić zimą?

Autor
odzież robocza

Okres jesienno-zimowy to bardzo trudny czas dla pracowników, którzy swoich obowiązków nie wypełniają w ciepłym i ogrzewanym biurze, a na świeżym powietrzu. Niezależnie od wykonywanych zadań – czy jest to praca stricte fizyczna, czy też inżyniera, który często dogląda postępu robót, czy osoby kierującej ruchem drogowym – warto zadbać o ich komfort termiczny. Jaką odzież roboczą zagwarantować pracownikom zimą? Podpowiadamy!

Ciepłe kurtki BHP

Kurtka robocza to absolutny must have każdego robotnika pracującego zimą na dworze. Na rynku coraz więcej jest modeli, które zawierają w sobie kilka części stroju. Dlatego warto zwrócić uwagę na kurtki, które posiadają dodatkowo przypinany polar. Może on być noszony osobno, ale kiedy będzie najzimniej, posłuży jako kolejna warstwa ogrzewająca ciało pracownika. Zima to jednak nie tylko lodowate dni. To także przenikliwy i ostry wiatr oraz częste opady deszczu albo śniegu. Robocze kurtki BHP muszą być więc bardzo szczelne oraz nieprzemakalne, ale także zapewniać dobrą wentylację, aby pracownik nie czuł się w nich niekomfortowo.

Bluza odblaskowa poprawiająca widoczność

Coraz częściej najchłodniejsza pora roku jest nią jedynie z nazwy, jednak jedno pozostaje niezmienne – słońce wstaje późno, zachodzi wcześnie, a na dworze bardzo długo jest ciemno. Co więcej, nie zawsze potrafi ono przebić się przez chmury i w związku z tym panuje nieprzyjemny półmrok. Jeśli więc zima jest cieplejsza lub robotnikowi będzie w kurtce zbyt ciepło, warto, aby miał na sobie bluzę z odblaskami, które poprawią jego widoczność. Są one najczęściej wykonane z polaru, który dobrze utrzymuje temperaturę, a także szybko wysycha i niestraszne są mu niewielkie opady. Odblaski z kolei przyszyte są w takich miejscach, aby nie było ryzyka, że zostaną przypadkowo przysłonięte.

Czapki i rękawiczki

Aby chronić głowę i dłonie przed działaniem mrozu, warto zaopatrzyć pracownika w ciepłą czapkę lub jej substytut oraz rękawiczki. Okrycie głowy może być klasyczne, jednak ci, którzy noszą kask, bardzo często decydują się na zakładanie pod niego cieńszej kominiarki. Sporym uznaniem nadal cieszy się czapka uszanka. Jeśli chodzi o ochronę dłoni, warto postawić na ocieplane rękawice, które pozwolą swobodnie wykorzystywać narzędzia oraz inne artykuły BHP. Ciepło zapewnią takie materiały jak polar, wyściółka frotte czy bawełniana.

Jakie buty?

Konieczność pracy w deszczu lub śniegu sprawia, że bardzo często stopy będą narażone na działanie wilgoci. Bardzo ważnym elementem ubioru w okresie zimowym są ciepłe i nieprzemakalne buty, które nie pozwolą na dotarcie wody do wewnątrz – woda w połączeniu z niską temperaturą może zaszkodzić zdrowiu pracownika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o odzieży roboczej? Zajrzyj do artykułu: Ubrania odblaskowe na budowę. Co je wyróżnia?

Czy pracownik może sam kupić ciepłą odzież roboczą?

Zgodnie z polskim Kodeksem pracy, pracodawca może wskazać, aby to pracownik zakupił dla siebie odpowiednią odzież roboczą. Ma jednak obowiązek wypłacić mu odpowiedni ekwiwalent finansowy.

Więcej porad dla pracodawców i pracowników na portalu: mojewirtualnemiasto.pl

5/5 - (1 vote)
Tagi artykułu:
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *