Jaką odzież roboczą pracownik powinien nosić zimą?

Autor
odzież robocza

Okres jesienno-zimowy to bardzo trudny czas dla pracowników, którzy swoich obowiązków nie wypełniają w ciepłym i ogrzewanym biurze, a na świeżym powietrzu. Niezależnie od wykonywanych zadań – czy jest to praca stricte fizyczna, czy też inżyniera, który często dogląda postępu robót, czy osoby kierującej ruchem drogowym – warto zadbać o ich komfort termiczny. Jaka odzież robocza będzie potrzebna do zimowych prac na zewnątrz? Podpowiadamy!

Ciepłe kurtki BHP

Kurtka robocza to absolutny „must have” każdego robotnika pracującego zimą na dworze. Na rynku coraz więcej jest modeli, które zawierają w sobie kilka części stroju. Dlatego warto zwrócić uwagę na kurtki, które posiadają dodatkowo przypinany polar. Może on być noszony osobno, ale kiedy będzie najzimniej, posłuży jako kolejna warstwa ogrzewająca ciało pracownika. Z kolei kurtka pozbawiona polarowej podpinki będzie idealna na łagodniejsze zimy oraz jesień.

Zima to jednak nie tylko lodowate dni. To także przenikliwy i ostry wiatr oraz częste opady deszczu albo śniegu. Robocze kurtki BHP muszą być więc bardzo szczelne oraz nieprzemakalne. Przed deszczem chroni też funkcjonalny kaptur, który w takiej kurtce jest elementem obowiązkowym. Przy tym robocze kurtki BHP powinny także zapewniać dobrą wentylację, aby pracownik nie czuł się w nich niekomfortowo.

Bluza odblaskowa poprawiająca widoczność

Coraz częściej najchłodniejsza pora roku jest nią jedynie z nazwy, jednak jedno pozostaje niezmienne – słońce wstaje późno, zachodzi wcześnie, a na dworze bardzo długo jest ciemno. Co więcej, nie zawsze potrafi ono przebić się przez chmury i w związku z tym panuje nieprzyjemny półmrok.

Jeśli więc zima jest cieplejsza lub robotnikowi będzie w kurtce zbyt ciepło, warto, aby miał na sobie bluzę z odblaskami, które poprawią jego widoczność. Bluzy często wykonuje się z polaru, który dobrze utrzymuje temperaturę. Atutem tej dzianiny jest również szybkie wysychanie, niestraszne są mu więc niewielkie opady. Odblaski z kolei przyszywa się w takich miejscach, aby nie było ryzyka, że zostaną przypadkowo przysłonięte.

Ubrania ostrzegawcze są zresztą na niektórych stanowiskach obowiązkowe. Tak jest na przykład w czasie pracy w pobliżu maszyn budowlanych oraz przy drogach.

Odzież robocza – dodatki. Czapki i rękawiczki

Aby chronić głowę i dłonie przed działaniem mrozu, warto zaopatrzyć pracownika w ciepłą czapkę lub jej substytut, a także rękawiczki. Okrycie głowy może być klasyczne, jednak ci, którzy noszą kask, bardzo często decydują się na zakładanie pod niego cieńszej kominiarki. Sporym uznaniem nadal cieszy się również czapka uszanka. To właśnie ona często zapewnia najlepszą ochronę przed zimnem i wiatrem.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie dłoni, warto postawić na ocieplane rękawice, które pozwolą swobodnie wykorzystywać narzędzia oraz inne artykuły BHP. Ciepło zapewnią takie materiały jak polar, wyściółka frotte czy bawełniana.

Bielizna robocza na zimę

W najzimniejsze dni pomogą nie tylko okrycia wierzchnie, ale również to, co zakłada się bezpośrednio na ciało. Najlepiej postawić wtedy na bieliznę termoaktywną. To ubrania dobrze dopasowane do ciała, dzięki czemu dodatkowo pobudzają krążenie.

Dzięki nim nie pracownika nie będzie także chłodzić własny pot. Mokra odzież bardzo szybko wychładza organizm. Termoaktywna bielizna wysycha jednak bardzo szybko – przekażę wilgoć kolejnym warstwom odzieży.

Jakie buty robocze wybrać na zimę?

Konieczność pracy w deszczu lub śniegu sprawia, że bardzo często na działanie wilgoci narażone będą stopy. Bardzo ważnym elementem ubioru w okresie zimowym są ciepłe i nieprzemakalne buty, które nie pozwolą na dotarcie wody do wewnątrz – wilgoć w połączeniu z niską temperaturą może zaszkodzić zdrowiu pracownika. Największy komfort zapewni obuwie robocze z membraną. To specjalna struktura materiału, która nie przepuszcza kropel wody z zewnątrz, ale wypuszcza parę z pocącej się stopy.

W czasie pracy na mrozie ważna będzie również gruba podeszwa. W końcu to ten element styka się bezpośrednio z zimną powierzchnią. Równie istotne jest to, by podeszwa miała na spodzie specjalny, antypoślizgowy bieżnik. Jeśli pracownik będzie często poruszać się na śliskim terenie, dobrym rozwiązaniem będzie wybór obuwia z wysoką cholewką. Takie buty to dodatkowa stabilizacja dla stawów skokowych.

Czy pracownik może sam kupić ciepłą odzież roboczą?

Zgodnie z polskim Kodeksem pracy, pracodawca może wskazać, aby to pracownik zakupił dla siebie odpowiednią odzież roboczą. Ma jednak obowiązek wypłacić mu odpowiedni ekwiwalent finansowy. Trzeba przy tym pamiętać, że to rozwiązanie nie jest możliwe na stanowiskach, na których konieczne są ubrania ochronne. Za ich dostarczenie odpowiada wyłącznie pracodawca.

Zimowa odzież robocza i ochronna – normy

A w przypadku zimowej pracy na mrozie często mamy do czynienia właśnie z obowiązkiem noszenia odzieży ochronnej. Takie ubrania muszą być zgodne z odpowiednimi normami. Pod kątem temperatury otoczenia kluczowa jest norma EN 342:2017. To odzież ochronna, która zapewnia komfort w zimnym otoczeniu. A za takie przepisy uznają temperaturę -5 stopni Celsjusza i niższą. Warto zaznaczyć, że chodzi o temperaturę odczuwalną, którą obniża również wilgotność powietrza oraz wiatr.

5/5 - (1 vote)
Tagi artykułu:
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *