fbpx

Jak przygotować się do wizyty u dentysty po długiej przerwie?

Autor
kobieta na fotelu stomatologicznym

Zaleca się, aby do dentysty udawać się średnio co pół roku, a na pewno nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, co i tak może być już zbyt długim okresem. Jednak wielu z nas zapomina o konieczności zadbania o swoją jamą ustną, co często kończy się ogromnym bólem i koniecznością odwiedzenia stomatologa. W jaki sposób przygotować się do wizyty u dentysty, którego już dawno nie odwiedzaliśmy? Podpowiadamy!

Wizyta u dentysty – umów się na dogodny termin

Pierwszym punktem planu jest oczywiście umówienie terminu, w którym przyjmie nas dentysta. Gorlice posiadają kilka przychodni i gabinetów stomatologicznych, gdzie z pewnością znajdziemy odpowiadający nam termin. Możemy wybrać się również do stomatologa, który przyjmował nas poprzednio.

Zapakuj pastę i szczoteczkę

Jeśli udasz się na wizytę bezpośrednio po pracy lub lekcjach, zabierz ze sobą z domu szczoteczkę i pastę do zębów. Przez cały dzień roboczy osad zdąży zebrać się na Twoich zębach, co przeszkadzać będzie stomatologowi w wykonywaniu jego obowiązków. Dentysta straci sporo czasu na wyczyszczenie ich, a dopiero potem przejdzie do właściwej pracy. Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć ze sobą szczoteczki, koniecznie udaj się do toalety w klinice stomatologicznej. Większość gabinetów umieszcza w łazience jednorazowe szczoteczki CURAPROX, które mają służyć pacjentowi w sytuacji, gdy zapomniał własnej szczoteczki.

Znajdź swoją dokumentację stomatologiczną

Jeśli masz taką możliwość i jesteś w jej posiadaniu – zabierz ze sobą swoją dokumentację stomatologiczną. Jeśli natomiast wybierasz się do gabinetu, do którego uczęszczałeś już wcześniej, wówczas powinien on posiadać Twoją kartę. Trzymanie dokumentacji w domu nie jest obowiązkowe, jednak przedłożenie jej nowemu stomatologowi znacznie ułatwi jego pracę.

Umyj zęby przed wizytą

Gdy czekasz już w kolejce w poczekalni, udaj się do toalety i tam solidnie umyj swoje zęby. Być może będziesz potrzebować kilkukrotnego nałożenia pasty na szczoteczkę, jednak w ten sposób pozbędziesz się osadu, o którym wspominaliśmy wcześniej. Wyczyść zęby z przodu, z tyłu oraz z wierzchu. Nie zapomnij o wyczyszczeniu szczoteczką języka. Na zakończenie użyj chusteczki lub papieru toaletowego i przetrzyj zęby raz jeszcze, zdejmując resztki osadu, które mogły pozostać przy dziąsłach. Po wszystkim nitką dentystyczną wyczyść przestrzenie międzyzębowe.

Przygotuj się psychicznie

Bądź przygotowany na to, że długa nieobecność na fotelu dentystycznym może oznaczać konieczność wykonania dużej liczby zabiegów. Część z nich jest niejednokrotnie związana z odbyciem kilku wizyt w krótkim czasie.

Nie wstydź się prosić o znieczulenie

Dobry stomatolog sam zaproponuje Ci wykonanie znieczulenia miejscowego. Natomiast jeśli trafisz na lekarza, który twierdzi, że zabieg jest bezbolesny, dla własnego komfortu możesz oczywiście poprosić o to, by zaaplikował do dziąsła znieczulenia stomatologiczne. To Twoje podstawowe prawo pacjenta. Może on wskazać Ci różne rodzaje plomb, które trzeba będzie założyć, wykonać leczenie kanałowe albo borować zęba. To wszystko jest bolesne, dlatego nie wstydź się prosić o znieczulenie.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.