Kuchnia w stylu rustykalnym. Jak dobrać do niej krzesła i stół?

Autor
styl rustykalny we wnętrzach

Kuchnia to pomieszczenie, które uznawane jest za serce całego domu. To właśnie w tym miejscu zamieszczamy najważniejsze sprzęty AGD czy stoły drewniane, przy których posiłki spożywają wszyscy członkowie rodziny. Oprócz dużego blatu należy oczywiście wybrać odpowiednie krzesła drewniane, meble, a także liczne dodatki. Jakie elementy wyposażenia sprawdzą się jednak najlepiej w kuchni urządzonej według zasad stylu rustykalnego? Sprawdź!

Kuchnia w stylu rustykalnym – najważniejsze cechy

Styl rustykalny we wnętrzach cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością. Jednym z głównych czynników, dzięki którym decydujemy się na tego typu aranżacje, jest zdecydowanie prostota. Pomieszczenia rustykalne z pozoru wydają się bowiem lekko surowe, jednak w poszczególnych elementach wyposażenia schowany jest przytulny oraz ciepły klimat. Urządzając taką kuchnię, musimy pamiętać przede wszystkim o wszelkich kolorach ziemi oraz naturalnych materiałach. Kontakt i bliskość z naturą są bowiem nieodzownymi elementami w stylu rustykalnym. Oprócz np. drewnianych mebli, w pomieszczeniu tym powinny znaleźć się liczne ozdoby, takie jak kwiaty, koronkowe obrusy czy firanki, a także wiklinowe koszy bądź lampiony. Te wszystkie elementy tworzą spójną całość, dzięki której wnętrze staje się niezwykle urokliwe i piękne. 

Drewniane krzesła w stylu rustykalnym – na co zwrócić uwagę?

Naturalne materiały, tak jak już wcześniej zostało wspomniane, tworzą podstawę stylu rustykalnego. W kuchni urządzonej według jego zasad powinny więc znaleźć się drewniane krzesła. Jak jednak wybrać najlepszy model i na co zwracać uwagę?

Słoje drewna to podstawa

Decydując się na drewniane krzesła do rustykalnej kuchni, musimy zwracać szczególną uwagę na fakturę materiału. Im więcej słoi, nierówności czy sęków tym lepiej. Dzięki tym elementom siedziska wyglądają bardzo naturalnie i idealnie wpisują się w całą aranżację. Wszelkie lakierowania są oczywiście niezbędne, aby krzesła były trwałe i zachowały swoje właściwości, jednak starajmy się wybierać matowe subtelne wykończenie. 

Efekt starego drewna

W niektórych sklepach możemy nabyć drewniane krzesła, które są w specjalny sposób “postarzane”. Do większości aranżacji taki efekt nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem, jednak w przypadku stylu rustykalnego, jest on jak najbardziej wskazany. Siedziska, po których rzekomo widać upływ lat, są bowiem bardzo cenione i wprowadzają do całego pomieszczenia nutę stylu antycznego. Oczywiście pamiętajmy, by mimo takiego zabiegu, krzesła wyglądały elegancko i nie przywodziły na myśl elementów wyposażenia wyciągniętych ze strychu czy zakurzonej piwnicy. Należy bowiem zachować umiar i wyważyć taki efekt końcowy. 

Oryginalne kształty oparcia i podłokietników

W stylu rustykalnym niezwykle ważna jest prostota. Nie oznacza to jednak, że każdy z elementów wyposażenia powinien być bardzo surowy. Kupując krzesła drewniane, możemy zatem pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Oparcia oraz podłokietniki mogą więc przyjąć nieco nietypowy kształt. Delikatne żłobienia będą zatem jak najbardziej wskazane. Pamiętajmy jednak, aby mimo wszystko nie przesadzić ze zbyt dużą ilością elementów ozdobnych. Mają one tworzyć jedynie subtelne uzupełnienie całego designu naszych krzeseł.  

Subtelne tapicerowane wstawki

Dla wielu z nas komfortowe krzesło bezsprzecznie kojarzy się z miękkim obiciem na oparciu oraz siedzisku. Jeśli zatem cenimy sobie wygodę, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na tapicerowane wstawki. Najlepiej jednak, by materiał obiciowy nawiązywał swoim wyglądem do natury. Skóra ekologiczna w kolorze beżu czy brązu będzie więc idealnym rozwiązaniem. Drewniana konstrukcja z takimi dodatkowymi elementami zawsze prezentuje się elegancko i wpisuje się w większość stylów dekoratorskich. 

Metal i mat jako dodatek

W stylu rustykalnym, oprócz drewna, bardzo mile widziany jest również metal. Taki materiał może zatem znaleźć się na naszych krzesłach do kuchni. Unikajmy jednak błyszczącej powierzchni. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie bowiem matowe wykończenie. Jak jednak wpleść taki element do ogólnego designu krzeseł? Wystarczy, że metalowe wstawki znajdą się na nóżkach mebla, bądź też na jego oparciu. 

Stoły do rustykalnej kuchni – na co się zdecydować?

Po wybraniu odpowiednich krzeseł należy zdecydować się również na podkreślający cały wystrój stół. Warto pamiętać, że te dwa elementy powinny ze sobą współgrać. Istotne jest zatem to, by posiadały podobne elementy wykończeniowe oraz były wykonane w tym samym stylu. Jak zatem wybrać najlepszy stół do rustykalnej kuchni?

Drewno przede wszystkim

Do rustykalnej kuchni najlepiej sprawdzi się oczywiście stół drewniany. W tym przypadku lepiej odpuścić sobie jednak metalowe wstawki i zdecydować się na klasykę. Tak jak przy krzesłach, najbardziej powinny interesować nas słoje i wszelkie nierówności oraz efekt delikatnego postarzenia mebla. Kolor drewna musi zostać natomiast dopasowany do reszty aranżacji bądź innych elementów wyposażenia. W stylu rustykalnym najlepiej sprawdzi się mahoń, dąb, sosna czy olcha. 

Styl rustykalny - drewniana kuchnia

Smukłe nogi

Drewniane elementy wyposażenia nieraz wyglądają bardzo topornie. Aby zatem uniknąć takiego efektu, najlepiej zdecydować się na smukłe nóżki, dzięki którym zostanie zachowana równowaga. Pamiętajmy jednak wtedy, by nasz stół był wykonany z prawdziwego drewna, a nie np. z płyty wiórowej. Solidny materiał zapewni nam bowiem trwałość i odporność na zniszczenia. Lekkie delikatne nóżki ze sklejki niestety bardzo szybko mogą się obić, stracić swój wygląd, a nawet i doszczętnie zniszczyć. Lepiej zatem zainwestować w droższy model, niż później co chwilę wymieniać stół na nowy. 

Elementy dekoracyjne

Przeglądając najróżniejsze modele stołów, możemy natrafić zarówno na bardzo proste formy, jak i nieco ciekawsze wstawki dekoracyjne. W przypadku stylu rustykalnego sprawdzą się np. ozdobne listwy umieszczane tuż pod blatem. Lekkie i subtelne tłoczenia czy eleganckie rzeźbione w drewnie kwiaty będą idealnym uzupełnieniem naszej kuchni. Nie jest to oczywiście element konieczny, jednak jeśli zależy nam na oryginalności, zdecydowanie warto rozglądać się właśnie za takimi rozwiązaniami. 

Eleganckie szufladki

Zamiast wspomnianych wcześniej listew dekoracyjnych, bardzo ciekawie prezentują się również eleganckie wysuwane szuflady umieszczone tuż pod blatem. Dzięki temu stół wygląda jak komoda czy dwufunkcyjny mebel. Takie rozwiązanie idealnie wpisze się w styl rustykalny. Możemy zatem bez większych obaw puścić wodze aranżacyjnej fantazji i zdecydować się na takie nieoczywiste rozwiązanie. 

Kształt blatu

Stół do rustykalnej kuchni może posiadać blat o wielu różnych kształtach. Najlepiej sprawdzą się jednak proste formy, takie jak kwadrat, prostokąt czy okrąg. W przypadku małych pomieszczeń powinniśmy zdecydować się na stoły rozkładane. Dzięki nim w dosłownie kilka chwil wysuniemy dodatkową powierzchnię użytkową. Żadna wizyta rodziny czy niezapowiedzianych gości nie powinna zatem przysporzyć nam większych problemów. 

Urządzając rustykalną kuchnię, pamiętajmy zatem o prostocie i kontakcie z naturą. To właśnie te dwie cechy sprawiają, że wnętrza urządzone w ten sposób nabierają wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. 

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *