Jak naprawić zamek w plecaku, torebce i walizce? Praktyczny poradnik

Autor
Jak naprawić zamek w plecaku

Częste używanie jednego rodzaju bagażu może spowodować jego uszkodzenia. Odsuwając i zasuwając torebkę lub plecak do szkoły kilka razy w ciągu dnia, jesteśmy świadomi tego, że z czasem suwak przestanie działać tak jak powinien. To samo dotyczy walizki podróżnej. Jeśli spakujemy do niej zbyt wiele rzeczy, zamek zwyczajnie nie wytrzyma naporu, który będą wywierały na niego poszczególne przedmioty, i się rozejdzie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak naprawić zepsuty zamek w plecaku lub torebce? Czy można uratować ulubioną torebkę lub plecak CoolPack przed wyrzuceniem? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w dalszej części tekstu.

Naprawianie zamka błyskawicznego – najważniejsze zasady

Zepsuty zamek błyskawiczny to problem coraz częściej występujący nie tylko w używanej odzieży, ale także i w bagażach. Ile razy zdarzyło nam się nie zamknąć torebki czy plecaka, ponieważ zamek uległ rozjechaniu? Zapewne mnóstwo. Wiele osób zastanawia się, co można zrobić, aby nie wyrzucać ulubionego bagażu do kosza. Zamek można wymienić samodzielnie lub oddać torbę albo plecak do punktu usługowego, zajmującego się tego typu naprawami. Oczywiście samodzielne naprawienie zamka jest znacznie tańsze. Co warto wiedzieć podejmują to wyzwanie?

Zasada nr 1: Jeśli zdecydujemy się naprawić zamek błyskawiczny, musimy dowiedzieć się, jak można to wykonać. Jednak jak naprawić zamek który się rozchodzi? Jednym z najprostszych sposobów naprawienia zamka, który się popsuł jest wzięcie w dłoń końcowej części zamka (tej, od której rozpoczyna się zasuwanie suwaka) i ściśnięcie jej przy pomocy szczypiec. Dzięki temu suwak powinien chodzić z lekkim oporem, jednak będzie działał jak należy.

Zasada nr 2: Możemy także zdecydować się na wymianę zamka. Wówczas konieczne będzie posiadanie umiejętności krawieckich. Stary zamek należy umiejętnie wyciąć, tak by nie uszkodzić struktury bagażu, a na jego miejsce wszyć nowy, zakupiony np. w pasmanterii. Decydując się na wszycie nowego zamka, będziemy mieć pewność, że suwak działa bez zarzutu.

Zasada nr 3: Nie każdy z nas potrafi jednak szyć na maszynie do szycia. Wówczas samodzielne umieszczenie w torbie czy plecaku nowego zamka mogłoby być bardzo problematyczne. W takiej sytuacji najbezpieczniej będzie oddać bagaż do punktu usługowego, w którym suwak zostanie wszyty w profesjonalny sposób do naszego ulubionego plecaka lub torebki.

Jak naprawić zamek w plecaku

Jak naprawić zamek w plecaku

Naprawa zamka w plecaku nie należy do najłatwiejszych zadań. Najczęściej plecaki na kółkach oraz te zwykłe są zasuwane po łuku, co dodatkowo utrudnia poprawne funkcjonowanie suwaka. Zwłaszcza, gdy przenosimy w bagażu duże książki, teczki czy zeszyty, które mogą zahaczać o zamek, może on ulec zepsuciu. Wówczas zastanawiamy się jak naprawić zamek błyskawiczny w plecaku? Najprostszym sposobem, byłaby wymiana zamka na nowy model, jednakże to dość kosztowna inwestycja. Jeśli więc mamy problem z ząbkami, które źle się stykają, możemy zdjąć suwak i wymienić tylko ten element na nowy. Suwak kupiony w sklepie będzie ciaśniejszy niż ten, z którego korzystaliśmy już przez dłuższy czas, a co za tym idzie znacznie lepiej będzie radził sobie z naprzemiennym połączeniem ząbków, podczas zasuwania zamka.

Jak naprawić zamek w walizce

Jak naprawić zamek w walizce

Naprawienie zamka w walizce to wyższa szkoła jazdy. Często mamy problem z zasunięciem suwaka, ponieważ we wnętrzu bagażu znajduje się za dużo rzeczy. Jednakże wybierając się na dłuższy wyjazd, zazwyczaj ciężko jest nam zrezygnować z przedmiotów, które przecież mogą nam się przydać w podróży. Wówczas warto zastanowić się nad natłuszczeniem zamka. W końcu wszelkie elementy, których praca polega na nachodzeniu na siebie, potrzebują od czasu do czasu być naoliwione. Tak samo jest w przypadku zamka w walizce. Jeśli więc chcemy, by suwak znacznie płynniej poruszał się po ząbkach, nanieśmy na niego odrobinę oleju lub tłustego kremu. Najlepiej natrzeć nim wierzchnią część bagażu, dzięki czemu nie zabrudzimy odzieży znajdującej się w jej wnętrzu. Oczywiście, jeśli wystąpią poważniejsze usterki, będziemy musieli znaleźć fachowca, który specjalizuje się w naprawie walizek. Takie bagaże wymagają specjalnego sprzętu, tak więc sami możemy mieć trudność w naprawieniu walizki.

Jak naprawić zamek w torbie

Jak naprawić zamek w torbie

Torebka jest bagażem, który bardzo często otwieramy i zamykamy. Warto wiedzieć, że im częściej korzystamy z zamka wszytego w torebkę, tym szybciej może on ulec zepsuciu. Częstym problemem, który występuje w tego typu bagażach jest urwanie się uchwytu suwaka. Naprawa zamka w torebce, u którego uchwyt suwaka zwyczajnie się ułamał nie jest w zasadzie niczym nadzwyczaj skomplikowanym. Jak naprawić zamek w torbie, której nie da się otworzyć? Pomóc w tym może nam zwykła agrafka. możemy przełożyć ją przez dziurkę, z której odpadł uchwyt i w taki sposób szybko i łatwo naprawimy zamek oraz będziemy mogli bez problemu odsunąć suwak, by dostać się do wnętrza torebki. Oczywiście to rozwiązanie tymczasowe i z pewnością nie będziemy cały czas korzystać z agrafki jako uchwytu do suwaka. Jeśli szukamy rozwiązania na dłużej, możemy np. kupić kółeczko do kluczy, które idealnie sprawdzi się w roli takiego uchwytu. Takie kółeczka możemy zakupić w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy z nas dopasuje jego wielkość do własnych potrzeb. Możemy także udać się do pasmanterii i zakupić specjalny uchwyt do suwaka, podobny do tego, który uległ uszkodzeniu. Założenie takiego elementu jednak nie będzie najłatwiejsze. Możliwe, że będziemy musieli oddać torebkę fachowcowi, aby założył nam uchwyt do suwaka. Założenie kółeczka do kluczy nie będzie tak problematyczne. Może nie będzie ono wyglądało zbyt stylowo, jednakże sami bez problemów będziemy mogli je założyć. 

Jak naprawić zamek słomką

Każdy zamek działa na podobnej zasadzie. Z jego jednej strony znajduje się suwak, do którego wkładamy drugą stronę zamka, najczęściej zakończoną metalową końcówką, umożliwiającą precyzyjne włożenie zamka do suwaka. Co zrobić, gdy owa metalowa końcówka ulegnie zniszczeniu, zostanie wygięta lub zwyczajnie odpadnie od zamka? Wówczas zasunięcie zamka będzie niemożliwe. Znalezienie tak małej końcówki także będzie graniczyło z cudem, a nawet jeśli już ją odnajdziemy, to jak ją zamocować na końcu zamka? Tutaj z pomocą może nam przyjść klasyczna plastikowa słomka do napojów. Wystarczy jedynie naciąć ją z jednej strony nożyczkami, następnie nasunąć na materiał znajdujący się przy zamku, końcówkę zszyć przy pomocy igły i nitki, tak by zewnętrzna jej część była płaska. W taki sposób możemy zastąpić metalową końcówkę, wkładaną do suwaka, plastikowym kawałkiem słomki.

Naprawa końcówki zamka błyskawicznego – czy to możliwe?

Oczywiście, że jest to możliwe. W powyższym przykładzie opisaliśmy sposób, w którym zastosowana została słomka do picia. Taki niepozorny dodatek może skutecznie pomóc nam w naprawie zamka błyskawicznego. Jeśli jednak obawiamy się, że taka metoda nie zadziała, albo nie chcemy jeszcze bardziej popsuć zamka, powinniśmy oddać bagaż do punktu usługowego, w którym fachowiec przy pomocy profesjonalnych urządzeń zajmie się naprawieniem suwaka.

Wymiana zamka w plecaku – kiedy będzie konieczna?

Zamek w plecaku się rozjechał? Ścisnęliśmy suwak posługując się szczypcami, ale problem nie zniknął? Nawet naoliwienie zamka nie pomaga w zapięciu bagażu? A może ząbki zamka uległy wykrzywieniu i przez to niemożliwe jest zapięcie plecaka? Wówczas konieczne będzie oddanie plecaka do pracowni krawieckiej lub kaletniczej, w której to doświadczeni w swoim fachu pracownicy przy pomocy specjalnego sprzętu wymienią nasz zamek na nowy. Z uwagi na specyficzny materiał plecaka, nawet jeśli posiadamy w domu maszynę do szycia, lepiej zrezygnować z samodzielnej próby wszycia nowego zamka. Bez posiadania odpowiedniego sprzętu możemy jedynie złamać igły, które nie będą w stanie przebić się przez gruby materiał, z jakiego wykonany jest plecak. Lepiej więc oddać plecak na usługi, co pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych stresów. 

Rate this post
Kategorie artykułu:
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *