Jakie urządzenia stolarskie powinny znaleźć się w Twoim warsztacie?

Autor
jakie są podstawowe narzędzia stolarskie do mebli

Drewniane meble to nadal esencja klasyki i dobrego smaku. Drewniane podłogi, na przykład wykonane z paneli, cały czas prezentują się imponująco. Drewno służy nam jako opał, drewniane sprzęty czy dodatki otaczają nas ze wszystkich stron. Ten surowiec jest jednym z najważniejszych w naszym życiu. Nic więc dziwnego, że majsterkowicze bardzo chętnie próbują swoich sił w obróbce tego elementu. Wielu stara się prowadzić samodzielnie prace stolarskie, inni skupiają się po prostu na tym, by przygotować drewno do kominka czy pieca. Bez względu na cel, nawet stolarz-amator musi posiadać w swoim warsztacie zestaw narzędzi. Podstawowe narzędzia stolarskie do mebli – które z nich są absolutnie obowiązkowe? Sprawdź naszą listę tego typu przyborów jeszcze zanim odwiedzisz sklep z narzędziami!

Podstawowe narzędzia stolarskie – ręczne

Drewno drewnu nierówne. W czasie prac stolarskich obróbce poddawane są różnego rodzaju elementy. Chodzi bowiem nie tylko o deski czy fragmenty litego drewna, ale także rozmaite sklejki czy też płyty drewnopodobne. Raz będą potrzebne nowoczesne narzędzia wielofunkcyjne, a innym trzeba polegać na klasycznym dłucie.

Jako najprostsze przyrządy stolarskie do obróbki takich surowców funkcjonują przybory ręczne. Często w drewnie trzeba coś wyżłobić – w tym przypadku konieczne będzie dłuto oraz młotek. To prosty sposób, ale wciąż się sprawdza. Dłuta mogą mieć brzeszczoty, czyli końcówki o wielu kształtach i przekrojach, należy więc mieć w warsztacie stolarskim kilka sztuk.

Jakie podstawowe narzędzia stolarskie do mebli spełnią funkcję noża do drewna? Czasami trzeba przecież nieco zmniejszyć grubość deski czy powierzchni. Do tego celu najlepiej posłuży strug, popularnie zwany heblem. Dzięki niemu zmniejszymy objętość drewna oraz wyrównamy niepotrzebne fałdki. Noże mogą mieć różną wielkość, wszystko dobieramy indywidualnie.

Jakie urządzenia stolarskie? Elektronarzędzia do drewna przydatne w warsztacie

O ile narzędzia ręczne wymienione wyżej pozwolą nam na podstawowe prace, o tyle elektronarzędzia ciężko określić jako przyrządy stolarskie dla każdego majsterkowicze. Ułatwią wykonywanie trudniejszych i bardziej wymagających zadań. Pierwszym jest przecinanie drewna. Czasami używa się do tego zwykłej, ręcznej piły, ale zdecydowanie bardziej precyzyjne są stolikowe pilarki do drewna. Na rynku znajdziemy różne rodzaje takich urządzeń, które są nazywane ukośnicami. Świetnie poradzą sobie na przykład z przecinaniem płyt czy paneli, co innym urządzeniom sprawia pewien kłopot. Przecinanie szerokich, masywnych kawałków czasami wykonuje się także z wykorzystaniem piły łańcuchowej – elektrycznej, akumulatorowej bądź spalinowej. Jak widać, niektóre urządzenia stolarskie widziane w warsztacie przydadzą się w niemal każdym domu.

Prace w warsztacie niemal nigdy nie są w stanie obyć się bez wkrętarki i nie inaczej jest w przypadku drewna. Bardzo często bowiem trzeba coś w nim wywiercić. A to właśnie wkrętarka będzie do tego celu wystarczająca – drewno jest bowiem stosunkowo miękkim materiałem, nie trzeba zatem najczęściej używać ciężkiego sprzętu w postaci mocniejszych modeli wiertarek. Poręczna wkrętarka akumulatorowa da sobie radę.

Podstawowe narzędzia stolarskie do mocowania i szlifowania drewnianych elementów

By drewno dobrze się prezentowało i było bezpieczne w dotyku, zazwyczaj trzeba je jeszcze oszlifować. Do tego celu najlepiej nadają się oczywiście specjalne urządzenia stolarskie – szlifierki elektryczne, które znacznie usprawniają ten proces. Do wyboru są jednak również specjalne pace pokryte papierem ściernym. Niektórzy, przy małych powierzchniach, po prostu biorą w rękę kawałek takiego papieru i szlifują powierzchnię.

Przy pracach w warsztacie związanych z drewnem ważne jest też odpowiednie przymocowanie tego typu materiałów. By uzyskać pożądany kształt czy idealną powierzchnię, kluczowe jest bowiem to, by deska czy kawałek drewna się nie przesuwały. Stąd ważnym elementem warsztatu stolarskiego powinno być imadło. Umieszczając w nim deskę, będziemy pewni, że się nie przesunie.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *