Jak wyleczyć żylaki?

Autor
Sposoby na to jak wyleczyć żylaki

Żylaki są jednym z najczęściej występujących schorzeń układu żylnego, którego nie należy bagatelizować. Zgrubienia i przebarwienia na nogach nie są jedynie defektem kosmetycznym, ale przede wszystkim chorobą, która może doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Jak skutecznie wyleczyć żylaki i jak zapobiegać niewydolności żylnej?

Wskazania do zabiegu usuwania żylaków

Skłonność do pojawiania się żylaków kończyn dolnych zwykle ma podłoże genetyczne, jednak czasami przyczyny tkwią w nieodpowiednim trybie życia, niskiej aktywności fizycznej i błędach żywieniowych. Pierwszym symptomem rozwoju choroby są coraz częściej pojawiające się skurcze w okolicy łydek, bolesność, drętwienie, mrowienie czy nieprzyjemne uczucie ciężkości nóg.

Objawy zaostrzają się najczęściej przy długotrwałym staniu i siedzeniu oraz podczas upałów i wysokiej wilgotności powietrza. Z czasem nasila się ból kończyn dolnych i pojawiają się pajączki oraz poszerzenia żył podskórnych.

Popękane naczynka mogą przekształcić się w kręte zgrubienia, wyczuwalne pod skórą. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się nawet stany zapalne skóry i owrzodzenia. Wystąpienie pierwszych objawów żylaków powinno skłonić pacjenta do udania się na wizytę lekarską. 

Najpopularniejsze metody leczenia żylaków

Dobór metody usuwania żylaków jest uzależniony od stanu zaawansowania zmian żylnych i wyników badań. Lekarz flebolog podejmuje decyzję na podstawie badania Dopplera, które obrazuje, na jakim etapie rozwoju są żylaki.

Do najpopularniejszych metod leczenia żylaków zalicza się laseroterapię. Skuteczność zabiegu może wynieść nawet 98%. Obecnie jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia żylaków jest VenaSeal, który wykorzystują renomowane kliniki flebologii.

Zabieg jest mało inwazyjny, bezpieczny, bezbolesny i pozwala na uzyskanie pożądanych efektów bez konieczności wykonywania nacięć na skórze. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Pacjent już po 15 minutach od momentu zakończenia zabiegu może wrócić do domu i codziennych aktywności. 

Inną bardzo popularną i małoinwazyjną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia, wykorzystująca środek chemiczny w celu zrośnięcia nieprawidłowo działającej żyły.

Podobnie jak laseroterapia, zabieg jest skuteczny, praktycznie bezbolesny i pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty w krótkim czasie. Lekarz flebolog na podstawie wywiadu z pacjentem i wyników badań, może zalecić ablację metodą Radiofrequency (RF), która wykorzystuje energię pola magnetycznego o częstotliwości radiowej.

Zabieg jest równie skuteczny, mało inwazyjny i nie wymaga hospitalizacji ani podania znieczulenia ogólnego. W razie konieczności różne metody leczenia żylaków mogą zostać ze sobą połączone. 

Profilaktyka żylaków

Powstawaniu żylaków sprzyja siedzący tryb życia i mało zbilansowana dieta. Niezdrowe nawyki mogą obniżyć sprawność naczyń krwionośnych i w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia żylaków. Warto wprowadzić do codziennego jadłospisu warzywa, owoce, węglowodany złożone oraz zdrowe tłuszcze. Można również skonsultować się z dietetykiem, który ustali zbilansowaną dietę.

Równie ważna jest aktywność fizyczna – nie musi być wyczerpująca. W zupełności wystarczą spacery, jazda na rowerze, pływanie, taniec lub aerobik kilka razy w tygodniu. W profilaktyce żylaków lekarze zalecają unikanie gorących kąpieli, noszenia butów na wysokim obcasie, płaskich klapek oraz noszenia zbyt obcisłych ubrań i bielizny.

Więcej informacji dotyczących leczenia żylaków znajdziesz na stronie Kliniki Leczenia Żył Orawczyk: https://orawczyk.com/

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *