Jak znaleźć dobrą agencję pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech?

Autor
praca opiekuna osoby starszej - jak wygląda?

Każdemu człowiekowi, niezależnie od wieku, należy się szacunek i wsparcie. Szczególnego podejścia wymagają seniorzy, którzy często są niesamodzielni i z powodu wieku, chorób lub innych przyczyn doświadczają cierpienia. Udział osób starszych w populacji Polski oraz innych krajów europejskich, zwłaszcza Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Norwegii, systematycznie rośnie.

W następnych latach seniorów będzie coraz więcej – w praktyce oznacza to, że z roku na rok będzie przybywać ofert pracy dla prywatnych opiekunów. Seniorzy często są samotni i potrzebują wsparcia – zarówno w podstawowych czynnościach, jak i pozostałych aktywnościach społecznych. Najbliższa rodzina nie zawsze jest w stanie pozwolić sobie na całodobową opiekę nad krewnymi w podeszłym wieku, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie asystenta domowego lub opiekuna medycznego.

Opiekunki i opiekunowie osób starszych są pilnie poszukiwani nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W przypadku gdy chcemy znaleźć pracę jako opiekun seniora za granicą, należy przede wszystkim wybrać sprawdzoną i rzetelną agencję zatrudnienia. Kto może zostać opiekunem osób starszych? Jak znaleźć pracę w opiece w Niemczech? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kto może zostać opiekunem osoby starszej i dlaczego?

Opieka nad osobami starszymi bywa bardzo wymagająca. Niezwykle ważna jest tutaj siła fizyczna, ale i psychiczna. Praca w opiece nad osobami starszymi to wyzwanie wymagające wielu specyficznych umiejętności, przede wszystkim cierpliwości i poczucia empatii. Osoba pełniąca to zadanie powinna posiadać duże zdolności komunikacyjne oraz umieć wykazywać się zrozumieniem. Kluczowe jest poznanie potrzeb podopiecznego i odpowiadanie na nie.

Opiekun powinien być dla seniora wsparciem w każdej sytuacji: nie tylko pomagać mu w wykonywaniu codziennych czynności, ale też cierpliwie i z życzliwością wysłuchiwać jego problemów i po prostu z nim rozmawiać. Czasami kontakt emocjonalny jest dla takiej osoby o wiele cenniejszy niż pomoc w gospodarstwie domowym. Nie wolno zapominać, że w pracy nad seniorem, z zamieszkaniem w jego własnym domu, ważne jest także dostosowanie otoczenia do jego potrzeb: na podłodze nie powinno być dywaników i innych przedmiotów, o które można się potknąć, należy zadbać o mocniejsze oświetlenie, trzeba też przygotować łazienkę do bezpiecznej kąpieli i codziennej toalety.

Szczegółowe oczekiwania zależą od stanu zdrowia podopiecznego i jego przyzwyczajeń. Bardzo ważnym punktem pracy opiekuna jest monitorowanie zdrowia seniora, pilnowanie, by brał przepisane leki w odpowiednich dawkach i o właściwych porach oraz reagowanie na każdą niepokojącą dolegliwość, którą zgłasza. W opiece nad seniorem, oprócz wspierania go w codziennych czynnościach, trzeba również zadbać o organizację jego czasu wolnego poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej i umysłowej. Kto najlepiej nadaje się do takiego rodzaju pracy?

W tym zawodzie najbardziej poszukiwane są pielęgniarki, fizjoterapeuci, a także osoby z wykształceniem psychologicznym i pedagogicznym. W opiece nad seniorami z powodzeniem można pracować również bez wykształcenia kierunkowego. Wystarczy doświadczenie w zajmowaniu się osobą starszą – na przykład członkiem rodziny. Warto mieć na koncie dodatkowe kursy i szkolenia, np. kurs pierwszej pomocy czy inne kursy o charakterze medycznym. Dodatkowym plusem będzie posiadanie prawa jazdy i znajomość języka.

Dlaczego warto zostać opiekunem/opiekunką osoby starszej w Niemczech?

Niemieckie społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Wiele rodzin z Niemiec decyduje się na zatrudnienie pań z Polski, a popyt na takie usługi będzie stale rósł. Nie ulega wątpliwości, że opiekunka osoby starszej to zawód z przyszłością. Jeśli tylko znasz na odpowiednim poziomie język, z pewnością bez przeszkód znajdziesz zatrudnienie za granicą. Praca nad seniorem to wymagające, ale i satysfakcjonujące zajęcie.

Osoby wykonujące ten zawód nie mogą też narzekać na zarobki – z roku na rok stają się one coraz wyższe, a polskie agencje opiekunek osób starszych w Niemczech proponują coraz korzystniejsze warunki zatrudnienia również dla osób bez wcześniejszego doświadczenia. Warto pamiętać, że praca w opiece nad seniorem zazwyczaj wiąże się też z zapewnieniem zakwaterowania – a nie ma szybszego i lepszego sposobu na naukę języka obcego niż przebywanie wśród osób posługujących się nim na co dzień. 

Polecane agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Zawód opiekuna osób starszych jest bardzo pożądany, dlatego można znaleźć wiele ofert z tym związanych. Dotyczą one zarówno pracy w Polsce, jak i za granicą, np. w Niemczech. Jeśli rozważasz podjęcie pracy jako opiekun seniora w tym kraju, powinieneś poszukać dobrych firm dla opiekunek w Niemczech. Polecaną agencją pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech jest agencja Arkadia Care. To rzetelny i godny zaufania pośrednik zatrudniający polskie opiekunki do pracy nad seniorami w różnych lokalizacjach na terenie całych Niemiec.

Agencja opiekunek Arkadia Care zawsze w przejrzysty sposób określa, w jakich warunkach i gdzie będzie wykonywana praca, proponuje dopasowane oferty zgodne z doświadczeniem i kwalifikacjami, oferuje legalne zatrudnienie oparte u umowę oraz dba o bezpieczeństwo i komfort opiekunek podczas zlecenia. Atutem są także atrakcyjne zarobki, adekwatne do wykonywanej pracy i znajomości języka.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *