Bezobsługowe rośliny dla zabieganych – wprowadź zieleń do swojego mieszkania!

Autor
rośliny do domu

Obecnie coraz więcej czasu poświęcamy na pracę, dodatkowe aktywności, spotkania na mieście, a także kilkudniowe wyjazdy. Właśnie dlatego, często całkowicie rezygnujemy z roślin w swoich mieszkaniach. Nie jesteśmy bowiem w stanie odpowiednio o nie zadbać. Istnieje jednak sporo gatunków roślin doniczkowych, a także kilka rozwiązań, dzięki którym z powodzeniem możemy wprowadzić zieleń do swoich czterech ścian, nawet jeśli mamy niewiele wolnego czasu. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Niewymagające rośliny doniczkowe

Istnieje sporo gatunków roślin, które nie wymagają zbyt częstego podlewania oraz specjalnej pielęgnacji. Sprawdzą się szczególnie w przypadku osób, które zapominają o podlewaniu lub często wyjeżdżają. Są to gatunki, które przetrwają bez wody nawet kilka tygodni i dobrze radzą sobie w mało oświetlonych miejscach. Najbardziej popularne to:

  • Kaktusy – wymagają oszczędnego podlewania jedynie w okresie od maja do września. W zimie przechodzą w stan hibernacji i stają się roślinami bezobsługowymi.
  • Jukka – roślina lubiąca mało nasłonecznione miejsca oraz suszę, nie znosi natomiast mocnego podlewania.
  • Kalanchoe – roślina doniczkowa, która magazynuje wodę w swoich liściach, dzięki czemu wystarczy raz na jakiś czas delikatnie ją podlać.
  • Wężownice – które świetnie przystosowują się do trudnych warunków i dobrze radzą sobie z suchym powietrzem.
  • Zamiokulkas – roślina popularna w Polskich domach. Nie tylko dlatego, że pięknie się prezentuje, ale także dlatego, że nie potrzebuje dużej pielęgnacji, aby się rozwijać. Ta roślina jest cieniolubna – nie potrzebuje dużo światła. Nie przeszkadzają jej wyższe temperatury w domu i może stać nawet blisko grzejnika. Odporny na brak wody. 
  • Aloes – kolejna roślina, która często pojawia się we wnętrzach. Aloes to sukulent, co oznacza, że magazynuje wodę w swoich liściach. Dzięki temu nie potrzebuje dużo wody. Wystarczy raz na 2 tygodnie. Dodatkowo właściwości lecznicze rośliny, to ogromny plus. 
  • Grubosz, czyli drzewko szczęścia – ma grube liście, gdzie magazynuje wodę i nie potrzebuje częstego podlewania. Woda potrzebna jest tylko wtedy, kiedy czujesz, że ziemia jest już bardzo sucha. 
  • Zielistka Sternberga – bardzo ciekawie wyglądająca roślina, która nie wymaga częstego podlewania. Co więcej, usuwa toksyny z powietrza.

Zielona ściana z mchu

Zielone ściany porośnięte mchem to coraz częstszy widok w mieszkaniach, domach, a także biurach czy restauracjach. Ściana z mchu jest doskonałą alternatywą dla roślin doniczkowych i nie wymaga podlewania, przycinania czy jakiejkolwiek pielęgnacji.

Wykonuje się ją bowiem z mchu stabilizowanego, w którym następuje zatrzymanie funkcji życiowych, jednak zachowuje on swój naturalny wygląd. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają na nic czasu lub często wyjeżdżają. Mech na ściany jest także świetną opcją do mieszkań o bardzo małym nasłonecznieniu i wyższej wilgotności. Nie potrzebuje bowiem światła i jest naturalnym higrometrem.

Taka ozdoba sprawdzi się dobrze nawet w łazience. Wszystko przez to, że ta roślina lubi wilgoć. Ściana nad umywalką, a może wanną? Wszystko zależy od Twojej wizji! 

Nie tylko ściana z mchu 

Z mchu możesz stworzyć także inne ciekawe dekoracje, które sprawią, że w pomieszczeniu zawita natura, a także oryginalność. Zamiast ściany postaw na obrazy, napisy, czy inne mniejsze dekoracje np. zegar, świecznik, wianek. Jest naprawdę wiele możliwości, a wszystko przez to, że mech łatwo się kształtuje. W ten oto sposób masz proste i naturalne dekoracje, które nie będą wymagały od Ciebie wysiłku, a będą doskonale się prezentować w każdym pokoju. 

Wewnętrzny ogród wertykalny

Ogrody wertykalne to nic innego, jak pionowa konstrukcja z zielonych roślin i systemu nawadniającego. Sprawdzą się one szczególnie w przypadku osób zapominających o regularnym podlewaniu roślin. Ogród wertykalny to jedna z bardziej oryginalnych dekoracji, ponieważ stanowi swego rodzaju “żywy obraz”. Rośliny regulują poziom wilgotności i filtrują powietrze. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, odwiedź https://www.mossdecor.pl/zywe-sciany/ i zobacz dokładniej, czym jest żywa ściana i zaprojektuj ją do swojego mieszkania! 

Najlepszym miejscem do stworzenia takiego żywego ogrodu będzie pomieszczenie, gdzie temperatura nie zmienia się gwałtownie i pozostaje względnie taka sama. 

Tego typu rozwiązanie pozwala nam cieszyć się przez cały rok kwitnącą zielenią, a dzięki systemowi nawadniania nie musimy martwić się regularnym podlewaniem roślin. Żywa ściana z roślin zapewni także poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Poradzą sobie z różnymi toksynami i nawet smogiem. Sprawdź, jakie gatunki będą najlepsze. 

Pamiętaj jednak, aby dobrać rośliny, które będą pięknie rosły w takich  warunkach. Warto postawić na takie gatunki, jak: pilea, monstera, skrzydłokwiat, fikus, dracena czy filodendron. Najlepiej wybrać gatunki podobne do siebie pod względem pielęgnacji. Dzięki temu podlewanie, jak i inne czynności będzie skoordynowane w czasie i zajmiesz się wszystkimi roślinami w jednym czasie. 

Niewymagające rośliny to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć zielono w mieszkaniu, ale nie mają czasu na pielęgnację roślin, lub po prostu zapominają o ich nawożeniu, przycinaniu, czy podlewaniu. Pamiętaj, że “nie wymagający” nie oznacza, że kompletnie nic nie będziesz musiał przy nich robić. Nie. Musisz je od czasu do czasu podlać, czy przesadzić. To żywa roślina, która musi czasami dostać od Ciebie małą pomoc, aby przeżyć. 

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *