Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Poradnik

Autor
Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Poradnik

Stabilne źródło energii elektrycznej bywa niezbędne do komfortowego funkcjonowania w domu jednorodzinnym. Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego staje się więc dla wielu z nas kluczową decyzją. Urządzenie to może być zbawieniem chociażby w przypadku nagłej awarii sieci. Jak jednak wybrać ten najlepszy model? Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego sprawdzi się idealnie? Czym powinien się cechować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają na Ciebie w poniższym artykule. Sprawdź!

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? 6 najważniejszych cech

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na 6 istotnych kwestii. Jakich dokładnie?

Moc rządzenia

Zastanawiając się, jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego moc. W tym celu postaraj się określić, ile będziesz jej potrzebować, by zasilić wszystkie urządzenia w przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu. Uwzględnij przy tym zarówno podstawowe urządzenia gospodarstwa domowego, jak i te, które są kluczowe dla codziennego funkcjonowania. 

Dobrze dobrana moc zapewni stabilne zasilanie i unikniesz tym samym przeciążenia agregatu. Dlatego warto wszystko dokładnie policzyć. Zsumuj więc, ile mocy pobierają wszystkie urządzenia, które będziesz chciał na raz zasilić agregatem. Dla przykładu, posiłkując się informacjami zawartymi w artykule “Ile energii zużywają urządzenia domowe?” opublikowanym na stronie hewalex.pl, wypunktuję przykładową moc poszczególnych sprzętów:

  • żarówka LED – 3 W,
  • lodówka – 40-90 W,
  • pralka – 70-145 W,
  • mikrofalówka – 700-1000 W,
  • telewizor LED 40-50 cali – 90 W,
  • pompa ciepła – 500 W.

Jeśli chcesz zasilić każde z tych urządzeń na raz, wychodzi suma ok. 1828 W. Do wartości tej należy doliczyć jeszcze ok. 20-30%. Urządzenia w momencie podłączania ich do zasilania pobierają większą ilość energii. Stąd też konieczność doliczenia zapasu. Wyjdzie zatem 2376 W. Taką minimalną moc powinny mieć agregaty prądotwórcze, które będziesz brać pod uwagę. 

Najlepiej więc wszystko dokładnie wyliczyć. Pamiętaj przy tym, że do domów jednorodzinnych polecane są modele o mocy przynajmniej 2800 W. Taka ilość energii będzie niezbędna do zasilenia najważniejszych urządzeń znajdujących się w domu 4-osobowej rodziny. 

agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnegoo mocy 3400 W
Do domu jednorodzinnego najlepiej wybrać agregat o mocy przynajmniej 2800 W. Na zdjęciu model Powermat PM-AGR-3400IM o mocy 3400 W. Źródło: sklep internetowy Powermat.

Fazy i napięcia

Wybór między agregatem jednofazowym a trójfazowym zależy od potrzeb i warunków użytkowania. Agregaty jednofazowe są lepszym wyborem dla mniejszych urządzeń i domów jednorodzinnych z instalacją jednofazową o napięciu 230V. 

Natomiast agregaty trójfazowe mogą obsłużyć większe obciążenia i są bardziej odpowiednie dla większych domów oraz obiektów, w których występują dwa napięcia – fazowe 230V i międzyfazowe 400V. Pod taki model trzeba mieć w domu odpowiednią instalację. Oczywiście agregaty trójfazowe są zazwyczaj droższe i mogą wymagać większych nakładów na dostosowanie infrastruktury elektrycznej. 

Do domu jednorodzinnego lepiej więc wybrać model jednofazowy. 

Rodzaj paliwa

Wybór odpowiedniego rodzaju paliwa dla agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego również jest istotnym czynnikiem decydującym o jego efektywności i użyteczności. Rozważając ten aspekt, musisz wziąć pod uwagę dostępność paliwa w Twojej okolicy oraz jego koszty. Agregaty mogą być zasilane różnymi rodzajami paliwa, takimi jak benzyna, diesel, gaz propan-butan czy też energią słoneczną.

Wybór benzynowego agregatu może być odpowiedni dla tych, którzy preferują łatwość dostępu do paliwa oraz stosunkowo niskie koszty zakupu. Jednakże, koszty eksploatacji mogą być wyższe ze względu na wyższą cenę benzyny i większe zużycie paliwa w porównaniu z innymi rodzajami urządzeń.

Z kolei diesel znany jest ze swojej wytrzymałości i efektywności energetycznej. Jest również często bardziej ekonomicznym wyborem niż benzyna – mimo iż modele te są droższe. Będą jednak idealne, jeśli zależy Ci na zapewnieniu rodzinie długotrwałego zasilania w przypadku awarii.

Gaz jest stosunkowo czystym paliwem, a agregaty zasilane gazem często generują mniejszy hałas niż ich odpowiedniki benzynowe czy diesle. Musisz mieć jednak pewność, że nie będziesz mieć problemu z dostępnością tego paliwa.

Agregaty oparte na energii słonecznej są ekologicznym rozwiązaniem. Ich skuteczność zależeć będzie jednak od warunków pogodowych i dostępności światła słonecznego. Do tego mają mniejszą moc, więc są dobre głównie wtedy, gdy potrzebujesz dostępu do energii np. na kempingu. Do altany w przydomowym ogródku mogą jednak sprawdzić się idealnie. 

Wybierając agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, większość stawia więc na benzynę. Takie modele są stosunkowo tanie i w zupełności wystarczą dla całej rodziny. Gdy z kolei budżet nie jest u Ciebie ograniczeniem, a do tego zależy Ci na najwyższej jakości, rozważ diesle.

Agregat z silnikiem diesla o wysokiej mocy
Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości i niezawodności, wybierz agregat z silnikiem diesel. Na zdjęciu model Powermat PM-AGR-10000MD. Źródło: sklep internetowy Powermat.

Mobilność agregatu

Mobilność jest kolejną ważną cechą agregatu. Pamiętaj więc, że agregaty przenośne są łatwe do transportu i mogą być używane w różnych miejscach. Czyni je to idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują mobilnego źródła zasilania na wypadek drobnej awarii lub do ogrodu. Z łatwością przeniesiesz je z miejsca na miejsce, zapewniając rodzinie dostęp do energii dokładnie tam, gdzie jest to w danej chwili potrzebne. 

Z kolei agregaty stacjonarne są zwykle większe i cięższe, ale oferują stałe źródło zasilania dla domu jednorodzinnego. Instalowane są na stałe w określonym miejscu, na przykład w ogrodzie lub obok domu, i zasilają cały dom bez konieczności przenoszenia. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne, jeśli musisz liczyć się z długotrwałymi przerwami w dostawie energii lub mieszkasz w obszarach podatnych na częste awarie zasilania. 

Nie da się więc wskazać lepszego rozwiązania do domu jednorodzinnego. Wszystko zależy od tego, w jakim celu kupujesz agregat. Jeśli chcesz, by było to rozwiązanie przenośne, koniecznie postaw na model z kółkami. Wtedy przenoszenie go z miejsca na miejsce będzie o wiele łatwiejsze. 

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Przenośny model na kółkach
Gdy agregat chcesz z łatwością przenosić z miejsca na miejsce, lepszy okaże się ten z kółkami. Na zdjęciu model Powermat PM-AGR-3000M2KE. Źródło: sklep internetowy Powermat.

Poziom emitowanego hałasu

Poziom hałasu agregatu prądotwórczego jest istotnym czynnikiem, zwłaszcza w kontekście użytkowania w domu jednorodzinnym, gdzie komfort akustyczny ma duże znaczenie. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na specyfikacje dotyczące poziomu dźwięku generowanego przez dany model.

Agregaty prądotwórcze różnią się pod względem poziomu hałasu w zależności od mocy, typu silnika oraz zastosowanych technologii tłumienia dźwięku. Modele o mniejszej mocy lub wyposażone w zaawansowane systemy tłumienia hałasu mogą generować znacznie mniejszy hałas podczas pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku użytkowania agregatu w pobliżu domu, gdzie hałas może być uciążliwy dla domowników oraz otoczenia.

Im mniej decybeli będzie emitował agregat, tym zatem lepiej. Staraj się jednak, aby wartość ta nie wynosiła więcej niż 100 dB. Dla porównania ruch uliczny emituje ok. 90 dB. Agregat o podobnej głośności będzie jeszcze “znośny”.

Koszty eksploatacji i konserwacji

Chociaż cena zakupu agregatu jest ważna, koszty eksploatacji oraz regularnej konserwacji mogą mieć znaczący wpływ na domowy budżet w dłuższej perspektywie czasu. 

Jednym z największych kosztów eksploatacyjnych agregatu jest zużycie paliwa. Jak wiadomo, każdy jego rodzaj ma inną cenę i jest mniej lub bardziej wydajny. Zastanów się więc dokładnie, analizując obecne ceny, które paliwo będzie najbardziej opłacalne w dłuższej perspektywie. Weź pod uwagę zużycie paliwa w zależności od obciążenia agregatu oraz ewentualne koszty dostawy lub jego magazynowania.

Do tego pamiętaj, że agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego będzie wymagał także regularnej konserwacji i serwisowania. Koszty serwisu mogą się różnić w zależności od marki i modelu agregatu, dlatego warto zwrócić uwagę na te aspekty już na etapie wyboru.

Pamiętaj, że nie zawsze niska cena urządzenia do dobre wyjście. Taki model może bowiem później okazać się o wiele droższy w utrzymaniu.

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – podsumowanie

Teraz już z pewnością wiesz, jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać. Kupując model, który ma służyć całej rodzinie w przypadku nagłej awarii, pamiętaj przede wszystkim o wybraniu odpowiedniej mocy. W tym celu oblicz sumę mocy wszystkim urządzeń, które będziesz chciał w ten sposób zasilać, a następnie dodaj do wartości ok. 20-30%. Sprzęt przy podłączaniu pobiera bowiem więcej energii.

Do domu jednorodzinnego polecane są głównie agregaty o mocy przynajmniej 2800 W, jednofazowe, z silnikiem benzynowym lub diesel. Są stosunkowo tanie w utrzymaniu i wydajne. W zupełności wystarczą dla 4-5-osobowej rodziny.

Kupując agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, pamiętaj też o ewentualnych kółkach, jeśli ma być to model przenośny. Zwróć uwagę, jaki poziom hałasu emituje urządzenie – 100 dB to maksimum, by zapewnić sobie komfort. Na koniec sprawdź, z jakimi kosztami eksploatacyjnymi będziesz musiał się liczyć w trakcie użytkowania agregatu. Do sprzętu potrzebne jest paliwo, a do tego należy co jakiś czas konserwować i serwisować urządzenie. Nie zawsze to tańsze będzie więc bardziej opłacalne. 

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *