Co to są szczoteczki międzyzębowe i dlaczego warto ich używać?

Autor
Szczoteczki międzyzębowe - dlaczego warto

Dużo mówi się ostatnio o szczoteczkach międzyzębowych. Czym one są? W jaki sposób z nich korzystać i czy zastępują one szczoteczki manualne? Z chęcią odpowiemy na te pytania.

Czym są szczoteczki międzyzębowe?

Szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest specjalnym narzędziem stosowanym w dentystyce, które zostało zaprojektowane do usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych. W tych miejscach trudno jest usunąć resztki pokarmów oraz bakterie przy pomocy tradycyjnej szczoteczki do zębów. Szczoteczki międzyzębowe są wyposażone w małą główkę, na której znajduje się drobne, ale gęste włosie. Całość umieszczona jest na cienkim trzonku. Dzięki temu, że produkty te występują w różnych rozmiarach, łatwo dopasować je do szerokości przestrzeni międzyzębowych.

Jakie są zalety szczoteczek międzyzębowych?

Jeśli wiemy już, czym są szczoteczki międzyzębowe, warto poznać korzyści, jakie wynikają z ich używania. Wymienimy najważniejsze z nich:

  • szczoteczki międzyzębowe są skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej i resztek pokarmów z przestrzeni pomiędzy zębami. Pod tym względem wyprzedzają w rankingu tradycyjne szczoteczki oraz nici dentystyczne. Dzięki regularnemu korzystania ze szczoteczki międzyzębowej możliwe jest zapobieganie pojawiania się próchnicy i kamienia nazębnego.
  • stosowanie szczoteczek międzyzębowych wspomaga utrzymanie zdrowia dziąseł. Dzięki dokładnemu usunięciu płytki nazębnej zmniejsza się ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł i paradontozy.
  • regularne używanie szczoteczek międzyzębowych pomaga utrzymać świeży oddech, ponieważ to właśnie między zębami bardzo często gromadzą się bakterie i resztki jedzenia.
  • ochrona zdrowia jamy ustnej wpływa na ogólny stan organizmu – prawidłowe stosowanie szczoteczek międzyzębowych może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstania innych chorób i schorzeń.

W jaki sposób prawidłowo używać szczoteczek międzyzębowych?

Przede wszystkim warto udać się na konsultacje dentystyczne, aby dobrać odpowiedni rozmiar szczoteczki międzyzębowej. Musi być ona dostatecznie duża, aby dokładnie wyczyścić przestrzeń między zębami, ale nie może też uszkodzić dziąseł. Przy użyciu szczoteczki nie przyciskaj jej zbyt mocno do powierzchni zęba. Jej włókna powinny łatwo przechodzić przez przestrzenie międzyzębowe. Szczotkowanie powinno być wykonywane w przód i w tył oraz w górę i w dół, aby usunąć zalegające resztki jedzenia i płytkę nazębną. Szczoteczki międzyzębowej powinno się używać przynajmniej raz dziennie, aby utrzymać jamę ustną w czystości.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *