Czym się charakteryzują i gdzie sprawdzą się kurtyny powietrza?

Autor
kurtyny powietrza

Kurtyny powietrzne kojarzą się nam głównie z obiektami przestronnymi, np. sklepy czy hale magazynowe. Jednak tak naprawdę zostać zainstalowane w każdym pomieszczeniu, w którym przez często otwierane drzwi, następuje utrata ogrzanego lub schłodzonego powietrza. Kurtyny wytwarzają barierę powietrzną, która zapobiega przenikaniu się stref powietrznych o różnych temperaturach. Czym się charakteryzują i gdzie opłaca się zainstalować tego typu kurtyny?

Podział kurtyn powietrza i ich charakterystyka

Kurtyny dzielimy ze względu na ich działanie. Podstawowym podziałem, jest podział na dwa rodzaje:

  • Kurtyny ogrzewające – w których powietrze zostaje ogrzane za pomocą nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej. Sprawdzą się jako dodatkowe źródło ciepła.
  • Kurtyny zimne – które nie zmieniają temperatury przepływającego przez nie powietrza. Sprawdzą się głównie w pomieszczeniach chłodzonych.

Jednak tak naprawdę głównym zadaniem kurtyn jest stworzenie bariery, która będzie zdolna przeciwstawić się sile wpływającego i wypływającego powietrza, czyli tzw. przeciągu. Wielkość, a także sama moc kurtyny, oraz miejsce jej montażu, są zależne od uwarunkowań architektonicznych. Istotna jest wielkość otworu, czyli drzwi lub bramy, ich liczba i rozmieszczenie, a także konstrukcja i wysokość całego budynku. Należy wziąć pod uwagę również usytuowanie budynku względem stron świata i jego szczelność.

Kurtyny powietrza składają się zwykle z kratki nawiewnej i wywiewnej, wentylatora promieniowego lub diagonalnego i obudowy ze stali lub blachy. Kurtyny ogrzewające posiadają również nagrzewnicę elektryczną lub wodną.

Gdzie sprawdzą się kurtyny powietrza?

Kurtyny warto zainstalować w obiektach, w których drzwi lub bramy są stale otwarte, lub otwierane dość często. Niezależnie od wielkości pomieszczeniach, kurtyna stworzy barierę przeciwko przeciągowi i pozwoli nam zaoszczędzić energię, a co za tym idzie, także pieniądze. Doskonale sprawdzą się w obiektach użyteczności publicznej, czyli wszelkich urzędach, przychodniach, aptekach, sklepach, hotelach, restauracjach, kinach i innych tego typu budynkach. Na rynku znajdziemy kurtyny, które dzięki najnowszej technologii oraz jakości wykonania i nowoczesnemu designowi, z łatwością dobierzemy do stylu i wielkości naszego pomieszczenia. Dzięki kurtynom nie tylko zyskamy pieniądze z zaoszczędzonej energii, ale także zwiększymy komfort pracowników, a także klientów czy gości, którzy będą u nas przebywać. Latem pozwolą nam, w klimatyzowanych pomieszczeniach, zachować niską temperaturę, a zimą zapobiegną przedostawaniu się do środka mroźnego powietrza.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *