Wnętrze w stylu vintage – jak urządzić?

Autor
wnętrze w stylu vintage

Styl vintage oznacza zestawienie różnych stylów, najczęściej tych sprzed dekad z nowoczesnością. Pierwotnie pojawił się w modzie, ale szybko zaczął być wykorzystywany także w aranżacji wnętrz. Samo słowo posiada angielski rodowód i oznacza dobry rocznik w winobraniu. W modzie i wnętrzarstwie dotyczy głównie najlepszych i najbardziej stylowych przedmiotów, które chcielibyśmy przenieść do teraźniejszości. Popularność tego stylu może wynikać z potrzeby bycia oryginalnym albo sprzeciwieniu się perfekcyjnym i nudnym wnętrzom. Jakich zasad powinniśmy się trzymać urządzając wnętrze vintage?

Meble z “pchlego targu”

Głównym elementem wnętrza w stylu vintage powinien być mebel, który wygląda jak antyk. Najlepiej jeśli będzie to bogato zdobiona kanapa, np. stylowa sofa Chesterfield. Pikowana sofa z nie odnowionej skóry przywodzi na myśl dawne czasy, a w połączeniu z nowoczesnymi dodatkami będzie odzwierciedleniem stylu vintage. Możemy także połączyć prostą, nowoczesną kanapę w stonowanym kolorze ze stylowym skórzanym fotelem. Wyglądający na dość stary, fotel uszak w dużym rozmiarze, będzie stanowił ozdobę całego pomieszczenia.

Kolorowe i drewniane dodatki w stylu PRL-u

Wielobarwne poduszki, wzorzyste zasłony, narzuty i pledy, które wyglądają jak przeniesione z czasów PRL-u powinniśmy przełamać nowoczesnymi dodatkami, np. stylowymi, designerskimi lampami czy meblami. W kuchni powinny znaleźć się kolorowe puszki, słoiki i butelki, ale kolory ścian utrzymajmy w bielach lub pastelach. Bardzo vintage wyglądają także stare urządzenia takie jak drewniane radio czy gramofon, które możemy znaleźć na targu staroci lub strychu dziadków. Nawet jeśli nie będą działały, idealnie sprawdzą się w funkcji dekoracyjnej.

Wzorzyste tapety

Jeśli planujemy ściany mieszkania czy danego pomieszczenia pozostawić w stonowanych barwach, warto jedną z nich pokryć kolorową tapetą w ciekawe wzory, np. kwiaty, kratę lub kształty geometryczne. Nie muszą one do niczego pasować, ważne żeby wyglądały oryginalnie i zwracały uwagę. W towarzystwie nowoczesnych, np. metalowych dodatków, będą prezentowały się naprawdę stylowo. Możemy także zdecydować się na tapetę gładką, ale w mocnym, np. pomarańczowym kolorze.

Warto pamiętać!

Tak jak w przypadku mody, warto zachować odpowiedni dystans do trendu jakim są wnętrza vintage. Unikajmy przesady i postawmy jedynie na kilka wymienionych elementów, które połączymy z prostymi, minimalistycznymi i nowoczesnymi dodatkami. Wnętrze nie powinno sprawiać wrażenia “zagraconego”, a jedynie nawiązywać do wybranej przez nas epoki. Najważniejsze jest zachowanie bezpiecznej proporcji między przytulnymi starociami a lekką i prostą nowoczesnością.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *