Jakich przedmiotów nie może zabraknąć w Kościele?

Autor
obrusy ołtarzowe

Podczas każdej Mszy Świętej w Kościele katolickim kapłan używa przedmiotów pełniących konkretne funkcje i posiadających konkretną symbolikę. Podzielone są na trzy główne kategorie, czyli naczynia liturgiczne, księgi oraz inne sprzęty liturgiczne. Jakich przedmiotów nie może zabraknąć w Kościele, jaką mają symbolikę i jakie pełnią funkcje? Odpowiadamy.

Księgi liturgiczne

Księgami liturgicznymi nazywa się dokumenty, które zawierają przepisy dotyczące obrzędów, a także zbiory czytań i modlitw, które czytane są podczas Mszy Świętych. Co ważne, księgi muszą zostać wcześniej zatwierdzone przez władzę kościelną. Najważniejszymi księgami liturgicznymi są:

  • Mszał, w którym znajdują się teksty modlitw mszalnych.
  • Ewangeliarz, w którym znajdują się teksty Ewangelii.
  • Rytuał, w którym znajdują się przepisy dotyczące odprawiania sakramentów.
  • Lekcjonarz, w którym znajdują się fragmenty Pisma Świętego, używane podczas Liturgii Słowa.
  • Pontyfikał, w którym znajdują się przepisy dotyczące obrzędów odprawianych przez biskupa.

Naczynia liturgiczne

Naczyniami liturgicznymi nazywa się naczynia niezbędne do odprawienia Mszy Świętej, w których przechowywane są Hostie, Hostie konsekrowane, woda oraz wino mszalne. Najważniejszymi naczyniami liturgicznymi są:

Kielich mszalny – jest podstawowym i najważniejszym naczyniem liturgicznym, który służy do spożywania konsekrowanego wina. Kielichy mszalne muszą więc być wykonywane z metali szlachetnych (złote lub z pozłacanym wnętrzem).

Monstrancja – jest naczyniem liturgicznym, które służy do wystawiania konsekrowanej Hostii. Zarówno sam kształt monstrancji, jak i znajdujące się na niej zdobienia i motywy są nawiązaniem do stałej obecności Chrystusa. Monstrancje wykonane są zazwyczaj ze złota, srebra lub są pozłacane.

Patena – jest to naczynie liturgiczne przypominające niewielki, złoty talerzyk. Służy do przenoszenia konsekrowanej Hostii, dlatego musi być wykonana ze złota lub być pozłacana.

Ampułki – naczynia liturgiczne, w których przechowywana jest woda oraz wino mszalne. Wykonane są zazwyczaj ze szkła lub kryształu, z licznymi, rzeźbionymi zdobieniami.

Inne przedmioty, których nie może zabraknąć w Kościele

Świece liturgiczne – mają szeroką symbolikę i są wykorzystywane podczas wielu świąt i wydarzeń. Możemy wyróżnić najważniejsze świece ołtarzowe, ale także różnego rodzaju roratki, paschały, gromnice czy świece na chrzty. Podczas każdej Mszy Świętej na ołtarzu powinny znajdować się przynajmniej dwie świece liturgiczne, jednak może być ich nawet sześć.

Obrusy ołtarzowe – służą do nakrycia ołtarza. Zazwyczaj są one w kolorze białym i haftowane świętymi motywami, np. ozdobny krzyż, napis IHS czy winogrona.

Figury drewniane – a dokładniej drewniane figury sakralne. Znajdują się w przydrożnych kapliczkach, a także w Kościele i służą adoracji osób świętych. Przedstawiają więc najczęściej osobę Jezusa Chrystusa, Matkę Boską lub innych świętych. W Kościołach znajdziemy także bardzo popularną drewnianą figurę przedstawiającą krzyż lub ukrzyżowanego Jezusa.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *