Jakie są cztery najpopularniejsze akcesoria liturgiczne?

Autor
akcesoria liturgiczne

Akcesoria liturgiczne to nieodłączny element Mszy Świętej odbywającej się regularnie w każdą niedzielę, dni Święte oraz w dni powszednie z odpowiednio dobranymi czytaniami z Pisma Świętego. W zależności od części Mszy Świętej oraz od okazji, z powodu której się odbywa używane są określona akcesoria, które spełniają swoje role nieprzerwanie od wieków w każdym kościele katolickim.

Dzwonki mosiężne

Tak zwane dzwonki liturgiczne składają się z czterech różnej wielkości dzwonków w zawieszeniu krzyżowym. Wykorzystywane są przez sługę kościelnego, który poprzez wydobywanie z nich dźwięku przywołuje wiernych do wstanie lub do klęknięcia. Dzwonki wykorzystywane są również podczas procesji eucharystycznych i wystawiania Najświętszego Sakramentu, ale zaprzestaje się ich stosowania do „Glorii” podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek aż do uroczystego „Gloria” podczas Wigilii Paschalnej.

Kiedyś dzwonki mosiężne były wykorzystywane po to, aby wierni mogli wiedzieć , w którym momencie mają zareagować podczas mszy, gdyż były one odprawiane jedynie po łacinie, a kapłan był do nich zwrócony plecami.

Świece liturgiczne

Świece liturgiczne to świecie kościelne wykorzystywane podczas różnego rodzaju obrzędów. Są to między innymi:

Gromnica – według tradycji Gromnicę zapala się podczas chrztu i komunii, a następnie umieszcza się ją w ręku zmarłego
Paschał – jest symbolem Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa
Świeca Ołtarzowa – świeca umieszczana na Ołtarzu i paląca się w trakcie Mszy Świętej
Roratka – świeca adwentowa palona w kościele podczas Mszy Roratnich

Obrusy ołtarzowe

Zgodnie ze starą tradycją ołtarz przykrywa się przynajmniej jednym obrusem, a na nim kładzie się jeszcze jeden, mniejszy, na którym to układa się naczynie liturgiczne. Zgodnie z Pismem Świętym ołtarz jest uobecnieniem ofiary Chrystusa, a obrusu symbolizuje okrycie jego ciała całunem po zdjęciu go z krzyża, dlatego też początkowo obrus mógł być tylko biały, tak jak białe płótno z ciałem martwego Mesjasza.
Ołtarz i obrus mają dwojakie znaczenie – mają symbolizować miejsce uczty z Chrystusem oraz ukazać jego ofiarę i grób, w którym został złożony.

Kadzidła

Według kościelnej tradycji kadzidła używa się do podniesienia uroczystego nastroju konkretnego nabożeństwa, ale również dla okazania czci świętym przedmiotom i osobom. Kadzidła używa się też do okadzania zwłok podczas pogrzebu, ołtarza oraz relikwii w określonych momentach nabożeństw. Używane jest ono także przed transportem zwłok, o którym piszemy więcej w artykule https://www.gorlice.info.pl/2021/04/07/miedzynarodowy-transport-zmarlych-najczesciej-zadawane-pytania/. Według Ewangelii Świętego Mateusza kadzidło w darze dla nowo narodzonego Jezusa przyniósł Kasper, jeden z trzech przybyłych Mędrców.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *