Żaluzje czy rolety – co jest lepszym wyborem?

Autor
żaluzje

Dawniej jedyną możliwością odcięcia pokoju przed nadmiernym promieniowaniem światła słonecznego było wieszanie zasłon. Obecnie możliwości jest zdecydowanie więcej, a najpopularniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w polskich mieszkaniach są żaluzje oraz rolety okienne. Które z nich będzie lepszym wyborem?

Materiał wykonania

Żaluzje to zestaw połączonych listewek, profesjonalnie nazywanych lamelkami, zamontowanych prostopadle do ramy okna. Można je obracać i regulować natężenie światła nawet aż do całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Bardzo duża część żaluzji wykonana jest z aluminium. Ten materiał doskonale odbija światło słoneczne, jednak ma zasadniczy minus – szybko się nagrzewa. Rośnie więc popularność lamelek, które wykonywane są z tworzyw sztucznych, a nawet z drewna. Mieszkańcy nowo wybudowanych osiedli sięgają jednak częściej po rolety, niż żaluzje. Kraków, Łódź, Wrocław – te miasta rozwijają się bardzo szybko i niedługo osiągną milion mieszkańców. Ci mieszkają w potężnych blokach, a w ich oknach próżno szukać odbijanego światła przez aluminiowe lamelki. Roleta – jak sama nazwa wskazuje to zrolowana zasłona. Wykonuje się je z tkanin naturalnych lub mieszanek naturalno-syntetycznych.

Pragniesz ochronić pomieszczenia przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi docierającymi do nich? Wejdź na rolety-okienne.com i wybierz najlepsze osłony okienne do Twojego mieszkania!

Rodzaje rolet

Żaluzje wykonane z różnego materiału wyglądem i zasadami działania właściwie niczym się od siebie nie różnią. Z kolei możemy wyróżnić kilka rodzajów rolet, takich jak:

  • roleta noc-dzień, która składa się z naprzemiennych pasów, przepuszczających światło i je zatrzymujących;
  • roleta plisowana, która podobna jest do żaluzji, zwijaja się bowiem w harmonijkę, zarówno do góry, jak i do dołu;
  • roleta rzymska, która jest zdecydowanie bardziej wytwornym rozwiązaniem. Podczas podnoszenia jej, tworzą się elegancko wyglądające fałdy materiału.

Sposób czyszczenia

Utrzymanie porządku to bardzo istotna kwestia. Powstaje więc pytanie, co będzie nam łatwiej czyścić. Żaluzje aluminiowe bardzo łatwo pokrywają się kurzem, dlatego należy zaopatrzyć się w specjalną kilkurzędową szczotkę, która pozwoli nam zdecydowanie sprawniej czyścić je niż za pomocą szmatki i przecierania każdej lamelki z osobna. Właśnie przez problemy z osiadaniem pyłów i drobnych brudów ludzie decydują się na żaluzje drewniane, jednak one także nie są łatwe do czyszczenia i należy je dodatkowo potraktować od czasu do czasu płynami do pielęgnacji mebli. Rolety z kolei są prostsze w tego rodzaju obsłudze – nie osiada na nich kurz, można je od czasu do czasu przetrzeć szmatką, a rzymskie nawet wyprać.

Wygląd i estetyka

To rolety są zdecydowanie bardziej popularne, ludzie cenią sobie ich wygląd. Żaluzje pasują do przestrzeni bardziej surowych – świetnie sprawdzą się w łazienkach, gdzie okna są małe, a także w kuchniach. Z kolei rolety zdecydowanie lepiej połączyć z wieloma stylizacjami. A eleganckie rolety rzymskie pasować będą do pięknie zaprojektowanego salonu z dużym oknem. Które więc wybrać? To już kwestia gustu. Często słyszymy, że żaluzje wyszły już z mody. To jednak nieprawda, wracają one do łask, szczególnie w minimalistycznych mieszkaniach, w których dominują kolory srebrne, stalowe i metaliczne.

  

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *