Najczęstsze błędy przy ocieplaniu domu

Autor
cena za ocieplanie domu

Ocieplanie budynku to sposób na spore oszczędności. Cena za ocieplanie domu jest zwykle mocno odczuwalna dla domowego budżetu, ale ten wydatek pozwoli znacznie zmniejszyć przyszłe koszty ogrzewania. Błędy w czasie tej inwestycji mogą jednak przysporzyć wielu kłopotów, część jest widoczna dopiero po kilku latach. Sprawdź, o czym pamiętać w czasie ocieplania budynku, by oszczędzić sobie niemiłych niespodzianek.

Ocieplanie domu – na co uważać

Do ocieplania budynków można używać różnych materiałów. Najpopularniejsze to styropian i wełna mineralna.

Projekt i plan

Niestety, za ocieplanie domu często zabieramy się bez uprzedniego przygotowania. Tymczasem prace ociepleniowe powinny być poprzedzone wykonaniem projektu planowanych prac. Nowe domy powinny posiadać dokumentację projektową z wytycznymi dotyczącymi izolacji termicznych. W przypadku starszych budynków należy to jednak do rzadkości. Warto zainwestować w sporządzenie takiego dokumentu, który pozwoli nam choćby dobrać odpowiedni rodzaj i grubość materiału izolacyjnego.

Niewłaściwe zabezpieczenie

Przed przystąpieniem do nakładania styropianu czy wełny trzeba jeszcze przygotować ściany budynku. Muszą posiadać odpowiednie parametry nośne i mieć gładką powierzchnię. Nie powinno być na nich zabrudzeń czy pleśni. Zabezpieczenia wymagają też okna i drzwi – inaczej zapewne zostaną poważnie zabrudzone klejem lub tynkiem. Trzeba jeszcze zadbać o materiały budowlane używane w czasie prac. Wokół rusztowania warto rozciągnąć siatkę, a wiadra z tynkiem nie mogą znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu.

Oszczędności na grubości izolacji

Cena za ocieplanie domu nie jest mała, w czasie inwestycji szukamy więc oszczędności. Złym pomysłem będzie jednak zmniejszanie kosztów poprzez zakup cieńszej wełny lub styropianu. Ocieplenie nie będzie wówczas odpowiednio spełniać swojej funkcji, w związku z czym budynek trzeba będzie mocniej ogrzewać. Tutaj znów pomocny okaże się projekt, który powinien definiować grubość materiałów izolacyjnych. Stosowany w czasie prac styropian powinien mieć też określone parametry termoizolacyjne – najtańsze materiały mają zwykle gorszą jakość.

Uwaga na mostki termiczne

Mostkami termicznymi nazywamy elementy przegrody budowlanej o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła – znacznie wyższym niż sąsiednie elementy. Powodują niekontrolowaną utratę ciepła, której chcemy uniknąć w czasie ocieplania budynku. Mostki termiczne często są zlokalizowane chociażby w miejscach połączenia dachu ze ścianą zewnętrzną, balkonu ze stropem czy w miejscach osadzenia okien. Na ocieplanie tych okolic warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli prace ociepleniowe nie zostaną starannie wykonane, mostkami termicznymi staną się z kolei wszelkie szczeliny między płytami ociepleniowymi.

Ulga na ocieplenie domu

Od 2019 roku w polskim prawie figuruje ulga termomodernizacyjna, z której można skorzystać w czasie ocieplania domu. Przysługuje ona wyłącznie właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych, którzy płacą PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Mogą oni odliczyć od dochodu koszty poniesione na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z przedsięwzięciem, ujętych w specjalnym wykazie. By zastosować ulgę, trzeba rozpocząć prace, kupować towary i usługi, które można odliczać, a także ukończyć inwestycję w ciągu trzech lat. Wydatki rozlicza się na bieżąco, za każdy rok osobno. Do udokumentowania wszystkich potrzebne są faktury.

Błędów warto wystrzegać się także przy spawaniu. By do nich nie dopuścić, warto poznać właściwości gazów spawalniczych. Dowiesz się o nich więcej z naszego kolejnego artykułu: Poznaj tajemnice spawania. Rodzaje i zastosowanie gazów spawalniczych.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *