Zakup działki budowlanej – o czym nie możesz zapomnieć?

Autor
zakup działki budowlanej

Marzysz o własnym domu? Na początek czeka Cię zakup działki. Co sprawdzić przed wyborem wyśnionej lokalizacji? Liczy się nie tylko malownicza okolica, ale też kilka innych warunków, które powinny spełniać grunty. Sprawdź najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup działki budowlanej.

Zakup działki budowlanej – o czym pamiętać?

To bardzo poważna decyzja, dlatego nie warto się z nią spieszyć. W końcu wybór odpowiedniego miejsca pod zakup działki budowlanej znacząco wpłynie na nasze życie. W razie nagłej zmiany planów możemy oczywiście wydzierżawić teren czy postawić na nim obiekty usługowe, ale i tak przed zakupem należy wszystko dokładnie sprawdzić.

Lokalizacja działki

Sporo uwarunkowań związanych z wyborem lokalizacji zależy od tego, czy kupujemy działkę w mieście, czy na wsi. Zawsze warto jednak zwrócić uwagę na ewentualne nierówności terenu. Gdy jest ich sporo, poniesiemy więcej pracy i kosztów związanych z wyrównywaniem gruntu i przystosowaniem projektu domu.

Powierzchnia i sąsiedztwo

Działka szykowana do zabudowy musi mieć odpowiednią wielkość. By nie było problemów z projektem domu z ogrodem, warto zdecydować się na teren o powierzchni co najmniej 700 metrów kwadratowych i odpowiedniej szerokości. Ważny jest też kształt działki – nieregularny sprawi nam dodatkowe problemy. Najlepiej, by była kwadratowa lub prostokątna. Trzeba też zwrócić uwagę na dojazd do działki, jej sąsiedztwo – chodzi przede wszystkim o uciążliwe obiekty związane z przemysłem czy usługami – oraz koszty doprowadzenia mediów.

Status działki

Przed zakupem nieruchomości sprawdźmy również, czy ma status działki budowlanej. Ważny jest plan zagospodarowania przestrzennego gminy, dostępny w wydziale architektury i urbanistyki. Działka powinna być w nim oznaczona jako teren do zabudowy. Aby być pewnym jej granic, bez względu na znajdujące się na niej słupy czy ogrodzenia, warto poprosić o ich wytyczenie geodetę. Historię działki poznamy z kolei sprawdzając jej księgę wieczystą.

Zakup działki budowlanej – niezbędne formalności

Zakup działki budowlanej wymaga wielu formalności, których nie da się uniknąć. Oprócz miejscowego planu zagospodarowania i księgi wieczystej nieruchomości, potrzebny będzie wypis z ewidencji gruntów i budynków. Można go uzyskać w starostwie powiatowym. Warto też podpisać umowę przedwstępną z obecnym właścicielem działki. Zawarcie ostatecznej umowy kupna-sprzedaży wymaga wizyty u notariusza.

Podatek od zakupu działki budowlanej

Działka budowlana przejdzie w nasze ręce dopiero po uiszczeniu odpowiednich opłat. Nie chodzi tylko o pieniądze, jakie trafią do dotychczasowego właściciela gruntów – z procesem są związane obowiązkowe opłaty sądowe. Będziemy musieli zapłacić podatek od zakupu działki budowlanej, który jest uzależniony od wartości nabywanej nieruchomości. Nie obędzie się także bez opłat notarialnych, ale te nabywca ustala indywidualnie z kancelarią.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *