Wyniki wyborów Gorlice – Wybory parlamentarne 2019

Autor
wyniki wyborów w Gorlicach

Wyniki wyborów w Gorlicach nieco różnią się od tego, jak rozłożyły się głosy mieszkańców całej Polski. W powiecie gorlickim zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości było jeszcze bardziej zdecydowane niż w skali kraju – komitet ten uzyskał tutaj prawie 62 procent poparcia. Prezentujemy wyniki wyborów w gminach powiatu gorlickiego.

Wyniki wyborów w Gorlicach

Powiat gorlicki należy do okręgu wyborczego numer 14. W jego skład wchodzą również powiaty: limanowski, nowosądecki, tatrzański i nowotarski, a także Nowy Sącz jako miasto na prawach powiatu. W powiecie gorlickim zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało ponad 30 tysięcy głosów.

PiS wygrało również we wszystkich gminach wchodzących w skład powiatu. W samych Gorlicach również uzyskało poparcie prawie 48 procent wyborców. Drugie miejsce – 27,5% głosów – zajęła tam Koalicja Obywatelska. Kolejne komitety wyborcze cieszyły się wyraźnie niższym poparciem: Lewica zyskała niespełna 10% poparcia, PSL 9%, a Konfederacja niecałe 6%.

Nieco inaczej rozłożyły się natomiast głosy w gminie wiejskiej Gorlice. Tam PiS zyskało aż 63,5% głosów, a druga KO – tylko niespełna 13%. Trzeci był PSL z poparciem prawie 11% głosujących, Konfederacja i Lewica uzyskały po ponad 6% poparcia.

Wyniki wyborów – Biecz, Bobowa, Łużna, Moszczenica

Jeszcze większym poparciem PiS cieszyło się w innych gminach powiatu gorlickiego. W Bobowej i Moszczenicy poparcie dla rządzącej partii przekroczyło 70%.

Gmina Biecz – wyniki wyborów

PiS – 67%

PSL – 12%

KO – 9%

Lewica – 5,9%

Konfederacja – 5,6%

Gmina Bobowa – wyniki wyborów

PiS – 76%

PSL – 7%

KO – 6,9%

Konfederacja – 6,6%

Lewica – 3%

Gmina Łużna – wyniki wyborów

PiS – 69%

PSL – 10%

KO – 8,9%

Konfederacja – 6,8%

Lewica – 4%

Gmina Moszczenica – wyniki wyborów

PiS – 74,8%

PSL – 8%

KO – 7%

Konfederacja – 6,5%

Lewica – 3%

Wyniki wyborów – Lipinki, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie

Prawo i Sprawiedliwość cieszyło się także dużym poparciem na południu powiatu gorlickiego. Najmniejsza część wyborców oddała głos na partię rządzącą w gminie Uście Gorlickie, ale i tak poparła ją tam ponad połowa osób, które w niedzielę wybrały się do urn. O drugie miejsce na południu powiatu walczyło PSL, ale także Koalicja Obywatelska.

Gmina Lipinki – wyniki wyborów

PiS – 70,5%

PSL – 10%

KO – 9,5%

Konfederacja – 5,5%

Lewica – 4%

Gmina Ropa – wyniki wyborów

PiS – 71%

PSL – 10,8%

KO – 8%

Konfederacja – 6%

Lewica – 3,5%

Gmina Sękowa – wyniki wyborów

PiS – 55,6%

KO – 17,6%

PSL – 14,8%

Lewica – 7%

Konfederacja – 5%

Gmina Uście Gorlickie – wyniki wyborów

PiS – 52,6%

KO – 17,6%

PSL – 14%

Lewica – 8,8%

Konfederacja – 6,8%

Wybory do Senatu w powiecie gorlickim

W wyborach do Senatu w okręgu obejmującym powiat gorlicki startowało jedynie dwóch kandydatów. Więcej głosów zebrał Wiktor Durlak, kandydat PiS-u, którego zdecydowało się wybrać 58,34% głosujących. Jego rywalem był były senator, niegdyś również należący do PiS-u, popierany przez własny komitet wyborczy Stanisław Kogut, który zebrał poparcie 41,66% wyborców.

4.9/5 - (19 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *