Porządkujemy ogród przed zimą

Autor
ogród jeień

Pielęgnacja własnego ogrodu to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu oraz sprawdzony sposób na odprężenie. Zmniejszenie stresu, ruch na świeżym powietrzu – to wielkie atuty, jakie gwarantują prace w ogrodzie. Jesień to czas, w którym można z nich skorzystać i wykonać kilka koniecznych zajęć, bez których nasze zielone królestwo nie przetrwa zimy w dobrym stanie. Przedstawiamy listę prac, o których nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz odpowiednio przygotować rośliny na czas śniegów i mrozów.

Oczyszczenie trawnika

Przed zimą pielęgnacji wymagają wszystkie elementy ogrodu i trawnik nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dopóki trawa rośnie, należy ją regularnie kosić. Jeśli więc za nami ciepły październik, ostatnie koszenie warto wykonać jeszcze nawet na początku listopada. Poza tym trawę trzeba oczyścić z liści i połamanych gałęzi – to dość żmudna praca, bo wiatr, nie bacząc na nasze wysiłki, regularnie zrywa liście z drzew i krzewów. Jeśli ogród zimą będą pokrywać liście i szyszki, pod śniegiem może wytworzyć się także pleśń, która zaszkodzi nawet najbardziej pieczołowicie pielęgnowanej trawie.

Krzewy i drzewa pod opieką

Jesienny wiatr potrafi nieco nadwyrężyć rosnące w ogrodzie drzewa i krzewy. Tak czy inaczej, w tym czasie powinieneś przyciąć gałęzie i usunąć obumarłe konary. Krzewy bardziej wrażliwe na mróz, które posiadają rozłożyste gałęzie, najlepiej na zimę związać – w ten sposób ochronisz je przed połamaniem pod ciężarem śniegu. Niektóre warto dodatkowo okryć włókniną.

Jeszcze przed nastaniem mrozów musisz również zadbać o drzewa. Zwłaszcza te, których pnie są pokryte ciemną korą, w czasie zimy są zagrożone pęknięciami. Powstałe w ten sposób rany mogą przyczynić się do rozwoju chorób, które oszpecą nasz ogród. Jesień to jednak czas, w którym możemy wykorzystać uznany sposób na ochronę drzew, czyli bielenie pni wapnem ogrodniczym. Alternatywą jest owinięcie ich matą słomianą lub włókniną. Ochrona przyda się także korzeniom młodych drzew i krzewów – w tym celu ziemię pod nimi można przykryć specjalną matą.

Porządki z wodą

Jeśli mamy w ogrodzie krany czy inne instalacje wodne, przed nastaniem zimy nie możemy o nich zapomnieć. Na czas mrozów dopływ wody powinien zostać zamknięty, inaczej zamarznięte rury i węże mogą popękać. Trzeba też opróżnić wszystkie pojemniki z wodą, podobnie postąpić również w przypadku, gdy w naszym ogrodzie znajduje się płytkie oczko wodne. Przed pierwszymi przymrozkami sporo wody należy natomiast dostarczyć roślinom, które pozostaną zielone na zimę.

Sadzenie roślin

Jesień to jednak nie tylko czas na prace porządkowe, ale też dobry okres do sadzenia niektórych roślin. Dzięki temu zdążą zapuścić korzenie przed zimą, a wiosną będą mogły już skupić się na dynamicznym wzroście. Świetnie powinny przyjąć się zwłaszcza sadzone w tym okresie drzewa i krzewy owocowe. Trzeba jednak pamiętać, by jesienią nie siać roślin, które słabo radzą sobie z niskimi temperaturami.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *