Pranie pościeli dla dzieci – najważniejsze zasady

Autor
pranie pościeli

Pościel dla dzieci wymaga wyjątkowego traktowania. W końcu maluchy śpią zdecydowanie dłużej niż dorośli – noworodki przesypiają nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. W dodatku najmłodsi są bardziej narażeni na bakterie, wirusy i choroby niż w pełni ukształtowane organizmy. Jak zatem utrzymać pościel dla dzieci w czystości, a przy tym zachować jej świeży wygląd i kolory? Pościel dla dzieci 160×200, 140×200, 100×135 – czy rozmiar ma znacznie? Poznaj kilka najważniejszych zasad związanych praniem pościeli.

Pościel dla dzieci – jak ją prać?

Wybierając pościel dla dzieci, często zwracamy uwagę na bajkowe motywy. Zanim jednak założymy na poduszki pościel z Myszką Miki czy Kaczorem Donaldem, trzeba będzie ją wyprać. Powinno się to bowiem zrobić jeszcze przed pierwszym użyciem. W czasie produkcji tkaniny mogą mieć przecież kontakt z różnymi zarazkami i niepożądanymi przez nasz organizm substancjami. Pierwsze pranie nadaje tkaninie pożądaną miękkość, dzięki niemu pozbędziemy się też nadmiernej ilości barwnika. Po rozpoczęciu użytkowania pościeli pamiętajmy, by prasować ją częściej niż pościel dla dorosłych – najlepiej przynajmniej co tydzień.

Pranie pościeli dla dzieci – temperatura

Jedną z kluczowych kwestii w procesie prania jest temperatura wody. Jeśli osiąga co najmniej 60 stopni Celsjusza, pozwala zabić roztocza. Te mikroorganizmy żyjące w kurzu szczególnie chętnie gnieżdżą się w pościeli, przyczyniając się do licznych chorób i alergii. Niektóre rodzaje tkanin nie nadają się jednak do prania w tak wysokiej temperaturze. Na przykład bawełnianą pościel dla dzieci najlepiej wrzucić do pralki z wodą o temperaturze 40 stopni. Ogólna zasada jest prosta: należy kierować się uwagami zamieszczonymi na metce.

Prasowanie i środki czystości

W przypadku pościeli dla małych dzieci warto też pamiętać, by używać płynów i proszków dedykowanych tej grupie wiekowej, unikając detergentów wątpliwej jakości. Dzięki temu nie narazimy dzieci na ryzyko zmian skórnych po kontakcie z pościelą. W walce z roztoczami pomoże również wyprasowanie pościeli po praniu – najlepiej przed użyciem żelazka przewrócić materiał na lewą stronę.

Pościel dla dzieci – czego unikać w czasie prania?

Pościeli dla dzieci lepiej nie prać z innymi tekstyliami, takimi jak ręczniki sportowe. W przypadku pościeli bawełnianej ważne jest również, by nie suszyć jej w suszarce bębnowej. Pościeli dla dzieci pod żadnym pozorem nie powinniśmy również wybielać ani chlorować.

Popularnym materiałem używanym obecnie do produkcji kołder, koców i poduszek dla dzieci jest minky. Jak o nie dbać? Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj pranie ręczne w niskiej temperaturze. Jeśli mimo wszystko chcemy wyręczyć się pralką, ustawmy temperaturę wody tak, by nie przekraczała 30 stopni. Tego typu materiałów nie powinno się natomiast wirować.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *