Szczyrk – wybuch gazu zabił osiem osób

Autor
szczyrk wybuch gazu

Tragiczny wybuch gazu w Szczyrku. W środowy wieczór 4 grudnia wybuch wstrząsnął budynkiem zamieszkiwanym przez dwie rodziny. Dom się zawalił, a strażacy wydobyli spod gruzów ciała ośmiu osób. Wybuch gazu w Szczyrku spowodował śmierć czterech dorosłych i czwórki dzieci.

Szczyrk, ul. Leszczynowa – tragiczny wypadek

Tragedia w Szczyrku rozegrała się około godziny 18.30. Wybuch nastąpił w trzykondygnacyjnym budynku przy ul. Leszczynowej. Na parterze znajdował się najprawdopodobniej serwis narciarski, wyżej mieszkały dwie rodziny – w sumie dziewięć osób. Jak ustalono, w czasie wybuchu jedna była w pracy, straż pożarna rozpoczęła natomiast poszukiwania pozostałych.

Na miejscu pracowało na zmiany ponad 200 strażaków z państwowych i ochotniczych jednostek, jakie działają w mieście Szczyrk. Wybuch gazu zniszczył jednak doszczętnie budynek, w dodatku nocą temperatura spadła do kilkunastu stopni poniżej zera. Jeszcze przed świtem z zawalonego domu udało się wydobyć ciała trzech dorosłych i jednego dziecka. Pozostałą trójkę dzieci i jedną osobę dorosłą odnaleziono w gruzach w czwartek 5 grudnia. Niestety, cała ósemka mieszkańców zginęła na miejscu.

Wybuch gazu w Szczyrku – uszkodzenie gazociągu przyczyną tragedii?

Wybuch gazu spowodował, że Szczyrk – ul. Leszczynowa oraz część miasta zostały pozbawione dostępu do tego surowca. Do miasta w województwie śląskim wysłano jednak specjalną cysternę ze skroplonym gazem LNG, która ma pomóc mieszkańcom.

Trwa ustalanie przyczyn tragedii. 5 grudnia śledztwo w sprawie wypadku rozpoczęła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. Według śledczych, najbardziej prawdopodobne jest, że wybuch gazu w Szczyrku został spowodowany uszkodzeniem gazociągu. Agnieszka Michulec, rzecznika bielskiej prokuratury, przekazała także, że zabezpieczona została dokumentacja firm wykonujących prace ziemne w pobliżu zniszczonego budynku. Śledczy planują również przeprowadzenie sekcji zwłok ofiar wybuchu.

Według informacji podanych przez Polską Spółkę Gazownictwa, na miejscu prace wykonywała firma z Bielska-Białej. To ona może być odpowiedzialna za uszkodzenie gazociągu. W oświadczeniu przekazanym Polskiej Agencji Prasowej Artur Michniewicz, rzecznik prasowy PSG, stwierdził, że roboty nie dotyczyły systemów gazowniczych i nie były nadzorowane przez specjalistów z tej dziedziny.

Szczyrk – wybuch gazu tragiczny w skutkach, kondolencje z całego kraju

Według informacji, do których dotarł “Fakt”, osoby mieszkające w zawalonym budynku od lat prowadziły w Szczyrku pensjonat. Kondolencje dla rodzin ofiar tragedii napływają z całego kraju. Współczucie ofiarom wyraził między innymi prezydent Andrzej Duda.

“Niestety. Dalsze bardzo smutne wieści ze Szczyrku. Strażacy i funkcjonariusze odnajdują kolejne ciała Ofiar wybuchu gazu. Rodzinna tragedia trudna do opisania. Łączę się z Bliskimi w żalu i modlitwie. RiP” – napisał na Twitterze prezydent.

Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku, zaapelował natomiast do mieszkańców o powstrzymanie się od organizacji imprez publicznych do 8 grudnia. Poprosił ich też o wywieszenie na domach biało-czerwonej flagi państwowej przepasanej kirem.

5/5 - (13 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *