Grudniowe wydarzenia kulturalne w Gorlicach

Autor
gorlice imprezy

Szukasz ciekawych wydarzeń artystycznych? A może masz ochotę na koncert? Gorlice będą miejscem, którego w grudniu nie ominie kilka atrakcji związanych między innymi z baletem czy świątecznymi zwyczajami. Zamiast wpisywać w wyszukiwarkę hasło “Gorlice info”, przeczytaj naszą zapowiedź grudniowych wydarzeń w mieście nad Ropą i okolicach.

Gorlice – imprezy artystyczne

“Jezioro łabędzie” w Gorlicach

W grudniu w Gorlicach zagości zapowiadany od miesięcy ukraiński balet i “Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Jeden z największych baletowych klasyków w czterech aktach, z niezapomnianą i niezwykłą muzyką rosyjskiego kompozytora, zostanie zaprezentowany w Gorlickim Centrum Kultury. To wszystko w wykonaniu lwowskich artystów baletowych najwyższej klasy. Grupa pod kierownictwem Wiktora Szczerbakowa i Olega Petryka występowała już na kilku kontynentach, a w listopadzie i grudniu odbywa tournee po Polsce. 

Termin i miejsce: 10 grudnia, sala teatralna Gorlickiego Centrum Kultury

Po–słowie XIX Łemkowskie Jeruzalem

Na początku grudnia zaprasza do siebie również działające w Gorlicach Zjednoczenie Łemków. W 2019 roku po raz dziewiętnasty zorganizowało bowiem “Łemkowskie Jeruzalem”, czyli projekt artystyczny, który ma promować łemkowskie tradycje i integrować związane z nimi środowisko. Tym razem inicjatywa będzie poświęcona Bohdanowi Ihorowi Antonyczowi. To ukraiński poeta i prozaik, żyjący w pierwszej połowie XX wieku, urodzony w Nowicy w gminie Uście Gorlickie.

Termin i miejsce: 2 grudnia, Zjednoczenie Łemków przy ul. Jagiełły

Świąteczne atrakcje w Gorlicach

Gorlicki Jarmark Bożonarodzeniowy

W czasie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia warto zajrzeć na gorlicki rynek. W sobotę i niedzielę przed świętami odbędzie się tam bowiem bożonarodzeniowy jarmark. Na stoiskach zostaną zaprezentowane świąteczne artykuły oraz kulinarne specjały. To jednak nie tylko okazja do zakupu prezentów pod choinkę, ale także zestaw imprez towarzyszących, którymi w tym roku mają być między innymi jasełka czy wspólne kolędowanie. Na gorlickim rynku stanie też choinka i tradycyjna szopka z żywymi zwierzętami. Dzieci na pewno będą także zadowolone z obecności świętego Mikołaja.

Termin i miejsce: 21-22 grudnia, rynek w Gorlicach

koncert gorlice

Warsztaty “Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe”

Tym razem skansen w Szymbarku zaprasza dzieci i dorosłych na warsztaty związane z najważniejszymi grudniowymi dniami. W czasie zajęć będzie można dowiedzieć się, kiedy w polskich domach pojawiła się choinka i czym była jej poprzedniczka, czyli tak zwana podłaźniczka. Elementem warsztatów będzie zresztą właśnie przygotowanie tej wyjątkowej bożonarodzeniowej ozdoby.

Termin i miejsce: 2-20 grudnia, Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Inne wydarzenia w okolicy Gorlic

Beskidzkie Mikołajki off road

Rodzinne mikołajki można spędzić nie tylko w domu, ale i w terenie. I to nawet wtedy, gdy temperatura wokół wcale nie jest zbyt wysoka. 7 grudnia Club 4×4 Gorlice organizuje dla rodzin z dziećmi rajd off-roadowy, przeznaczony dla samochodów z napędem na cztery koła. Kolumna aut zjedzie z asfaltu, by przemierzać pola Beskidu Niskiego. W programie jest też wspólne ognisko dla uczestników rajdu.

Termin i miejsce: 7 grudnia, Ropica Polska

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *