Jakie oświetlenie wybrać, by móc zawsze komfortowo wypocząć?

Autor
oświetlenie

Bez odpowiedniej ilości światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego, nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Dobierając oświetlenie do swojego mieszkania powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem kloszy czy lamp, ale także efektem, jaki dzięki nim uzyskamy. To sprawi, że będziemy mogli zawsze komfortowo wypocząć oraz zrelaksować się po ciężkim dniu. Dodatkowo unikniemy przemęczenia naszego wzroku. W tym artykule przedstawiamy więc kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze oświetlenie.

Wygląd to nie wszystko

Aranżując swoje mieszkanie, często sięgamy po ozdobne nowoczesne lampy. Najczęściej wybieramy je ze względu na oryginalny design i idealne dopasowanie do reszty wnętrza. Warto jednak pamiętać, że wygląd to nie wszystko. Oczywiście nie oznacza to, że musimy decydować się na mało okazałe oświetlenie, które zdecydowanie nie jest w naszym guście. Wystarczy jedynie, że wybierzemy takie, które będzie elementem ozdobnym wnętrza, jednak spełni także idealnie swoją podstawową funkcję. Lampa powinna więc dawać dużo niezbyt intensywnego światła. Nie może jednak w żaden sposób nas oślepiać czy razić w oczy. Najlepiej, by promień nie tworzył zbyt dużych załamań. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jednolitą strugą światła, oświetlającą wszystkie zakątki pomieszczenia.

Oświetlenie a inne elementy wyposażenia

Wybierając oświetlenie powinniśmy także zwrócić uwagę na to, w jakim otoczeniu będzie się znajdować. Niektóre tekstury czy materiały mogą bowiem nieco załamywać światło bądź sprawiać, że będzie wyglądało całkowicie inaczej. Komoda lustrzana czy inna szklana powierzchnia umieszczona w pobliżu głównego źródła światła może działać jak pryzmat. Niestety nie zawsze będzie to pozytywny efekt. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kolory dominujące w danym wnętrzu. Przy dużej ilości czerni czy odcieni szarości warto wybrać więcej lamp lub kinkietów. Dzięki temu pomieszczenie będzie nieco jaśniejsze, a przebywanie w nim zdecydowanie mniej męczące. W pobliżu biurka, miejsca do makijażu, lustra czy sofy najlepiej umieścić dodatkowe oświetlenie z regulacją natężenia światła oraz jego położenia. W ten sposób wykonywanie niektórych czynności stanie się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Światło – ciepłe czy zimne?

Aby móc komfortowo wypocząć we własnym mieszkaniu, należy również wybrać żarówki emitujące odpowiedni kolor światła. Dla naszych oczu najmniej męczące są oczywiście delikatnie żółte promienie. Takie same są bowiem emitowane przez słońce. Warto jednak pamiętać, że nie może to być zbyt intensywna barwa. Przez mocną, wyrazistą żółć nieraz doskwiera nam jeszcze większe zmęczenie. Najlepiej unikać także żarówek dających niebieską poświatę. Obecnie taki kolor wytwarzany jest przez nowoczesne urządzenia, takie jak telefony komórkowe czy komputery. Mając więc w ciągu dnia dużą styczność z tego typu przedmiotami, lepiej nie przemęczać dodatkowo naszego wzroku.

Większość z nas, a szczególnie osoby bardzo wrażliwe na światło bądź cierpiące na epilepsję, powinny także wystrzegać się lampek emitujących światło pulsacyjne lub kolorowe. Mogą one bowiem spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dodatkowo nie sposób przy nich komfortowo wypocząć i zrelaksować się po intensywnym dniu.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *