Remont dachu. Pięć rzeczy, o których musisz pamiętać

Autor
kupno działki budowlanej formalności

Remont dachu to duża inwestycja. Zwykle staramy się ją odkładać i na bieżąco naprawiać pokrycie dachowe, ale w końcu przychodzi moment, w którym trzeba zdecydować się na gruntowny remont. Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie nam łatwiej zaplanować i przeprowadzić prace.

Pozwolenie na remont dachu

Budowa domu, kupno działki budowlanej – formalności wymaga wiele robót budowlanych. Wizyty w urzędach mogą być konieczne również w przypadku remontu dachu. Zależy to jednak od zakresu planowanych robót. Jeśli to tylko niewielkie uzupełnienia ubytków, mamy do czynienia z bieżącą konserwacją, której nie trzeba nigdzie zgłaszać. Kiedy jednak zamierzamy wymienić całe pokrycie dachu, prace te kwalifikują się jako remont dachu. A to wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym na 30 dni przed rozpoczęciem robót. W piśmie określamy między innymi zakres i termin robót. Nie mogą one jednak obejmować prac przy konstrukcji więźby dachowej. W przeciwnym razie będziemy mieć do czynienia z przebudową, która wymaga pozwolenia na budowę. Zmiana kubatury domu będzie się z kolei wiązać z zakwalifikowaniem prac do rozbudowy, do czego wymagane jest zgłoszenie z projektem.

Sprawdzenie stanu więźby dachowej

Nawet jeśli planowaliśmy jedynie wymianę starej dachówki na nową blachę, przed rozpoczęciem robót trzeba będzie sprawdzić, w jakim stanie są krokwie, na których wspiera się dach. Może okazać się, że są zagrzybione lub zniszczone przez szkodniki. Wtedy niektóre ich części trzeba będzie zaimpregnować albo wymienić. Przebudowa i wzmocnienie więźby dachowej może być konieczna również wtedy, kiedy zamierzamy zastąpić obecne pokrycie dachu cięższym materiałem.

Naprawa lub wymiana rynien

W czasie remontu dachu szczególną wagę przykładamy do pokrycia, ale przy tej okazji nie powinniśmy zapominać o innych elementach. Jednym z nich są rynny. Remont dachu to najlepszy moment, by sprawdzić ich stan oraz to, co dzieje się z hakami, na których są zamontowane. Pamiętajmy też, by zdemontować rynny jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych związanych z wymianą pokrycia dachu.

pozwolenie na remont dachu

Izolacja poddasza

Skoro pamiętamy o rynnach, zadbajmy też o poddasze. Remont dachu świetnie nadaje się również do tego, by je docieplić, zwłaszcza wówczas, gdy do tej pory nie było użytkowane. W tym wypadku warstwę izolacyjną położymy od wewnątrz – najpopularniejszym rozwiązaniem jest wełna mineralna, która pomoże wyciszyć pomieszczenie. Kiedy poddasze już wcześniej zostało zaadaptowane do użytku, dach można ocieplić od zewnątrz, układając warstwę izolacyjną na poszyciu dachu. Dopiero nad tą warstwą ułożymy elementy pokrycia dachowego, kończące remont dachu. Koszt inwestycji wzrośnie, ale zapewnimy sobie spokój z pracami dachowymi na kilkanaście albo i więcej lat.

Konieczna wentylacja

Prace związane z remontem dachu zwykle mają na celu wyeliminowanie wszystkich szczelin. Ma to zapobiec przeciekaniu wody oraz utracie ciepła przez dach. Przy robotach uzupełniających poszycie dachu nie można jednak zapomnieć o koniecznych szczelinach wentylacyjnych. To szczególnie ważne w okolicach okapu oraz kalenicy. W przeciwnym razie elementy konstrukcji dachu będą atakowane przez wilgoć, co sprawi, że szybko ponownie trzeba będzie je wymienić.

Przy pracach remontowych przydają się różne narzędzia, czasami także spawarki. Dowiedz się więcej o ich prawidłowym użytkowaniu z naszego kolejnego artykułu: Najczęściej występujące problemy ze spawarkami. Sprawdź, na co uważać.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *