Jak wykończyć ściany w kuchni – pomysły na ciekawe wnętrze

Autor
ściany w kuchni pomysły

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Wygodna i ładnie urządzona może stać się sercem całego domu, które będzie tętnić życiem od rana do wieczora. Szczególnie ważne są ściany w kuchni – pomysły na ich wykończenie mogą zaważyć na efekcie końcowym, który osiągniemy w pomieszczeniu. Choć do niedawna w tego typu wnętrzach królowały płytki ceramiczne, podpowiadamy kilka ciekawych rozwiązań, które pomogą wprowadzić w Twojej kuchni oryginalny i elegancki klimat.

Szara ściana w kuchni? Najprościej pomalować

Ściany w kuchni można najzwyczajniej w świecie pomalować. Na rynku dostępnych jest wiele farb przeznaczonych do kuchennych wnętrz. Farby te charakteryzują się sporą odpornością na wilgoć – najlepiej wybrać akrylowe lub akrylowo-lateksowe. Takie rozwiązanie można polecić szczególnie tym, którzy nie są zdecydowani na konkretną barwę i zastanawiają się, jaki kolor ścian do szarych mebli będzie najlepiej wyglądał w ich kuchni. Ściany pokryte farbą można bowiem w łatwy sposób przemalować bez rujnowania reszty wystroju wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie jednej ze ścian farbą tablicową. Stworzymy w ten sposób powłokę przypominającą szkolną tablicę, po której można swobodnie pisać kredą.

Ściany w kuchni – pomysły na oryginalne wykończenia

Pomysłów, jak zrobić z kuchni ciekawe wnętrze, jest jednak zdecydowanie więcej. Ściany można bowiem równie dobrze wyłożyć betonem architektonicznym, szklanymi taflami czy cegłą.

Beton architektoniczny

Nowoczesnym i modnym pomysłem na wykończenie ścian w kuchni jest beton architektoniczny. Takie rozwiązanie doda wnętrzu elegancji i świetnie wpasuje się w minimalistyczne czy industrialne aranżacje. Betonowe płyty, które służą do pokrywania ścian, zazwyczaj są barwione na biało, szaro lub antracytowo. Ten surowiec ma również kilka praktycznych zalet – jest odporny na wilgoć, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Z betonem trzeba jednak uważać z innego powodu: szara ściana w kuchni to ciekawe rozwiązanie, ale gdy będzie go zbyt dużo, wnętrze nabierze bardzo surowego charakteru.

Szkło

Coraz większą popularność w polskich kuchniach zyskuje również szkło. Na ścianach montuje się najczęściej tafle z hartowanego szkła. Płyty mogą być lakierowane, może być też na nich widoczny sitodruk, ale można zamontować je po prostu na pomalowanych ścianach. Szkło pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie, powinno być odporne na zarysowania i brud. Minusem będą widoczne odciski po palcach czy dłoniach. Szklane tafle można za to z łatwością wkomponować we wnętrza urządzone właściwie we wszystkich stylach.

ściany w kuchni pomysły

Cegła

Innym rozwiązaniem stwarzającym wiele możliwości jest pokrycie ścian kuchni cegłą. Z jednej strony w ten sposób można sprawić, że wnętrze stanie się cieplejsze i bardziej przytulne, nabierze rustykalnego charakteru. Z drugiej – cegły dobrze nadają się również do industrialnych przestrzeni oraz aranżacji w stylu skandynawskim. Zwykle cegła pojawia się na ścianach kuchni w postaci ceglanych płytek. Najpopularniejsze kolory to czerwony, biały oraz szary.

5/5 - (2 votes)
Tagi artykułu:
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *