Remont dachu. Dachówka czy blachodachówka?

Autor
remont dachu koszt

Remont dachu – koszt tej inwestycji może poważnie nadszarpnąć nasz budżet. Przed rozpoczęciem prac warto więc dokładnie wszystko zaplanować. Jedną z kluczowych decyzji jest wybór pokrycia dachowego. Zanim kupisz wkręty do blachy na dach, zastanów się, na co lepiej się zdecydować: na dachówkę czy blachodachówkę? Przedstawiamy najważniejsze zalety i wady obu tych rozwiązań.

Dachówka – dlaczego warto?

Najbardziej klasycznym wyborem są dachówki. Obecnie możemy zdecydować się na tradycyjną dachówkę ceramiczną lub tańszą, obecną na rynku dopiero od około 20 lat dachówkę betonową. Jednym z głównych atutów obu tych rozwiązań jest trwałość i wytrzymałość dachówek. Ceramiczne pokrycia dachów mogą z powodzeniem przetrwać kilkadziesiąt, a nawet 100 lat! Zazwyczaj w tym czasie wystarczy uzupełniać na dachu tylko pojedyncze elementy. Producenci dachówek przeważnie udzielają też na swoje towary długiej gwarancji.

Dachówki są także twarde i odporne na obciążenia, takie jak zalegający na dachach śnieg czy lód. Dzięki dużemu ciężarowi mogą być stosowane w rejonach, w których wieją silne wiatry. Dobrze wyciszają również różnego rodzaju hałasy.

Dachówka na remont dachu – koszt i największe wady

Jedną  z największych wad dachówek ceramicznych jest ich wysoka cena. Nie będzie to oczywiście równie wysoki koszt, z jakim wiąże się kupno działki budowlanej – formalności także będzie zdecydowanie mniej – ale na tym polu ceramiczne wyroby dość wyraźnie przegrywają z blachodachówką. Innym potencjalnym problemem może okazać się wspomniany duży ciężar dachówek, które nasiąkają wodą. Z tego powodu potrzebują solidnej więźby dachowej. Zawilgocona dachówka może również porastać mchem, choć tutaj rozwiązaniem mogą być specjalne impregnaty. Dachówki niezbyt dobrze sprawdzają się również na bardzo stromych dachach, gdzie trzeba je dodatkowo przytwierdzać.

remont dachu koszt

Blachodachówka – zalety

Blachodachówka z daleka do złudzenia przypomina dachówkę. Wyróżnia się jednak przede wszystkim znacznie niższą ceną i łatwiejszym montażem. Jest również zdecydowanie lżejsza od rozwiązań ceramicznych. W przeciwieństwie do nich nie będzie nasiąkać wodą, nie ma więc zagrożenia, że z czasem Twój dach stanie się dużo cięższy. W związku z tym w przypadku montażu blachodachówki nie jest wymagana szczególnie masywna więźba dachowa.

Problemy związane z blachodachówką

Wybór blachodachówek oznacza jednak postawienie na mniej trwałe rozwiązanie o znacznie krótszym okresie gwarancji niż w przypadku dachówek ceramicznych. Blachodachówki są również zagrożone korozją, pod wpływem promieni słonecznych mogą też wyraźnie wyblaknąć. Z tego powodu często dodatkowo zabezpiecza się je specjalnymi powłokami ze sztucznych tworzyw.

W przypadku blachodachówek potrzebne będą jeszcze nie tylko wkręty do blachy na dach, ale także porządna izolacja. Zimą blachodachówki nie najlepiej zatrzymują bowiem ciepło, a latem nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. W pomieszczeniach użytkowanych na poddaszu problemem może być także hałas w czasie opadów, wywoływany przez uderzające o dach krople deszczu.

1/5 - (3 votes)
Tagi artykułu:
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *