Ściany i stropy – jakie materiały wykorzystać do ich budowy?

Autor
ściany

Budowanie domu to bardzo czasochłonne zadanie, na które przeznaczamy wiele energii fizycznej, psychicznej oraz nakładów finansowych. Niezwykle istotnym elementem pracy nad nowym miejscem do zamieszkania, jest budowa jego ścian oraz stropów. Ilość rozwiązań jest spora, dlatego przedstawiamy możliwe opcje. Odpowiadamy, z jakich materiałów korzystać podczas stawiania ścian i stropów!

Beton komórkowy

To materiał konstrukcyjny, który w Polsce jest nadal chętnie używany. Ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne, a przy okazji pozwala na wznoszenie ścian w budynkach wielokondygnacyjnych. To zasługa porowatej struktury. Dzięki niej jest także wyjątkowo lekki. Beton komórkowy określany jest mianem materiału jednorodnego, ponieważ jego parametry fizyczne, takie jak wspomniana izolacja cieplna oraz wytrzymałość są zawsze takie same, czy to w pionie, czy wzdłuż ściany, czy też w poprzek. Beton komórkowy Ytong, to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych używanych podczas stawiania ścian domów jednorodzinnych.

Ceramika tradycyjna

Używana jest do budowania ścian zewnętrznych. Na rynku nadal możemy kupić pustaki ze zwykłej ceramiki, a także cegły, jednak sukcesywnie ten rodzaj materiału wypierany jest z rynku przez inne. Ceramika tradycyjna cechuje się tym, że jest bardzo twarda, ale także ciężka. Zapewnia dobrą izolację akustyczną, jednak termiczna jest na niższym poziomie. Jest jednak całkowicie niepalna i bardzo łatwa do murowania.

Ceramika poryzowana

To właśnie ona wypiera tradycyjną odpowiedniczkę z rynku. Jest lżejsza i cieńsza, jak również zapewnia lepszą termoizolację. To zasługa porowatej struktury, która jest efektem wypalania gliny ze specjalnymi dodatkami. Jej minusem jest to, że podczas pracy potrafi łatwo się kruszyć. Decydując się na ten typ materiału należy się liczyć także z dość wysokim kosztem.

Bloczki silikatowe

Silikaty powstają w wyniku zmieszania piasku kwarcowego z wapniem i niewielką ilością wody. Charakteryzuje je duża gęstość, co przekłada się na solidną wytrzymałość, wysoką nośność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. To ciężki surowiec i trudny do murowania, co może w tym elemencie podwyższyć koszty, jednak bloczki silikatowe są najtańszym na rynku materiałem, który pozwoli wznieść ściany. Są gładkie, co pozwala na użycie mniejszej zaprawy do otynkowania. Zapewniają dobrą izolację akustyczną i sprawiają, że ciepło jest oddawane wolniej.

Wspomniane wyżej cztery rodzaje materiałów budowlanych chętnie są używane do wznoszenia ścian. Poniżej opisane zostały najpopularniejsze rodzaje systemów stropowych.

Strop monolityczny

Wykonane są z płaskich płyt z żelbetu, które wykonuje się na miejscu budowy. Stropy monolityczne są projektowane indywidualnie dla każdego budynku, konstruktorzy określają grubość potrzebnego betonu, a także sposób zbrojenia, który zostanie nim zalany. Ich zaletą jest brak konieczności użycia ciężkich maszyn do montażu, łatwo o potrzebne materiały, a strop nie musi być gruby. Problemem jest konieczność posiadania solidnie podpartego szalunku i ogólny czas wykonania prac.

Strop filigran

To odmiana stropu monolitycznego, w którym na gotową zbrojoną płytę, nakładane jest dodatkowe zbrojenie, a całość zalewa się nadbetonem. W tym przypadku nie stosuje się szalunków, ponieważ jego zadanie spełnia zbrojona płyta. To rozwiązanie jest proste w montażu, jednak potrzeba do niego użycia dźwigu. Łączy się także z wysokim kosztem transportu.

Gęstożebrowy strop Teriva

System ten bazuje na rozmieszczaniu średnio co około pół metra stalowo-betonowych belek, a pomiędzy nimi ułożeniu ceramicznych pustaków lub styropianu. Całość zalewana jest cienką warstwą betonu. Ten typ wykorzystywany jest często do budowy domów jednorodzinnych, dzięki łatwemu montażowi oraz bezproblemowym dostępem do potrzebnych materiałów. Jako minus uznać można niższy poziom izolacji akustycznej.

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *