Jak wybrać okno dachowe? Najpopularniejsze rozwiązania

Autor
dachy domów z oknami

Pierwszym krokiem do budowy nowego domu jest znalezienie i kupno działki budowlanej. Formalności mogą zająć sporo czasu, jednak gdy wreszcie uda się zamknąć ten temat, można myśleć nad projektem, stawianiem ścian, wyborem drzwi oraz okien. Ogromną popularnością cieszą się okna dachowe. Wybór może okazać się trudny, ponieważ dostępny na rynku asortyment jest bardzo szeroki. Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania!

Okna dachowe: z jakich materiałów się je wykonuje?

Okna, nie tylko dachowe, wykonane mogą zostać z kilku rodzajów materiałów. Pierwszym typem okien są okna drewniane. Zapewniają one miły klimat w domu. Chroni się je przed czynnikami atmosferycznymi warstwą farby oraz lakieru ochronnego. Można postawić także na energooszczędne okna z drewna. Drugim rozwiązaniem są okna plastikowe. Wykonuje się je z PVC i mają budowę komorową, a im ich więcej – tym są szczelniejsze. Okna z PVC po zewnętrznej części mają zabezpieczenie osłoną z blaszki aluminiowej, miedzianej albo cynkowo-tytanowej. Natomiast trzeci typ to okna aluminiowe, które są znacznie smuklejsze niż poprzednie.

Jaka szyba w oknie?

Do okien dachowych, które są bardziej narażone na czynniki atmosferyczne, stosuje się szyby zespolone. Po zewnętrznej ich części znajduje się szyba wykonana ze szkła hartowanego, które nie ulegnie zniszczeniu nawet podczas gradobicia.

Jaki wymiar okien dachowych?

Celem montażu okien w domu jest zagwarantowanie dopływu światła naturalnego. W pomieszczeniach, gdzie będą przebywać ludzie, stosunek powierzchni okna do powierzchni podłogi powinien wynosić minimum 1:8, z kolei w pozostałych 1:12. Lepszy efekt zagwarantuje także umieszczenie kilku okien w różnych miejscach pokoju, aniżeli jedno duże okno na samym środku. Dodatkowo im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym większa powinna być wysokość okna dachowego.

Sposoby otwierania okien dachowych

Sposób otwierania również jest niezwykle istotny. Najpopularniejsze jest okno obrotowe, które posiada oś w połowie wysokości skrzydła okiennego. Okna uchylne, także chętnie wybierane, zawsze uchylają się na zewnątrz. Niestety one, w przeciwieństwie do obrotowych, są znacznie trudniejsze do umycia, dlatego montowane są tuż obok siebie, aby wychylając się z jednego, umyć drugie. Okna uchylno-obrotowe łączą ze sobą zalety poprzedników: mają klamkę na dole skrzydła i działają tak jak uchylne, jednak po zwolnieniu blokady, odblokowane zostają górne zawiasy i okno może być obracane.

Remont dachu: kiedy potrzebne jest pozwolenie?

Co zrobić, gdy chcemy wykonać remont dachu? Pozwolenie jest potrzebne podczas wymiany okien? Te pytania mogą zadawać sobie osoby, które chcą odświeżyć wygląd swojego domu. Nie potrzebujemy zezwolenia na wymianę pokrycia, gdy dom mieści się w całości na jednej działce i przynajmniej cztery metry od jej granicy. Z kolei pozwolenie potrzebne będzie np. gdy nasz dom jest bliźniakiem. Jeśli zamierzamy jedynie wymienić okna, czyli wstawić nowe, w otwory już istniejące , np. w zadaszenie tarasu – wówczas nie musimy dokonywać zgłoszenia.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *