Warzywa w ogrodzie. Jak walczyć ze szkodnikami?

Autor
warzywa w ogrodzie

Ślimaki, gryzonie, owady w ogrodzie – to najwięksi wrogowie ogrodnika. Nawet jeżeli wiemy, jakie warzywa sadzić po sobie, jak poprawnie planować rabatki i jak je odpowiednio nawozić, szkodniki mogą poczynić w naszym ogródku nieodwracalne zniszczenia. Podpowiadamy, jak z nimi walczyć.

Owady w ogrodzie – najgroźniejsze mszyce i turkucie

Owady są naturalną częścią niemal każdego ekosystemu i nie inaczej powinno być w naszym ogrodzie. Odpowiadają za zapylanie kwiatów, mogą także niszczyć pędy chwastów. Problem pojawia się wtedy, gdy w ogrodzie znajduje się zbyt dużo gatunków, które bardziej zagrażają niż pomagają naszym jarzynom.

Jedną z najgroźniejszych ogrodniczych plag są mszyce. Te mikroskopijne żyjątka żywią się sokami roślin. Gdy zaatakują ogród, rośliny będą wolniej rosły, mogą mieć także zniekształcone liście. W dodatku mszyce bardzo szybko się rozmnażają. W walce z nimi najskuteczniejsze są chemiczne opryski. Można jednak spróbować również bardziej ekologicznych metod. We wczesnym stadium rozwoju mszyc może pomóc spłukiwanie ich z warzyw wodą, w późniejszych – stosowanie wywaru z czosnku lub cebuli. W walce z mszycami dobrą robotę wykonują także biedronki.

Problemy mogą nam sprawić również ciemnobrązowe turkucie podjadki. To jedne z największych występujących w Polsce owadów. Drążą podziemne korytarze, podgryzając kłącza, bulwy i korzenie. Tak zdewastowane rośliny będą obumierać. Można starać się wyłapywać turkucie i niszczyć ich gniazda. Niektórzy wkopują w ziemię pułapki z nawozem na te owady, które wydobywa się z gleby jesienią. Turkucie są również odstraszane przez kilka gatunków roślin. Z tego powodu warto znaleźć w ogrodzie miejsce na koronę cesarską i olszę czarną.

Warzywa w ogrodzie – jak je chronić przed ślimakami?

Warzywa w ogrodzie mogą zostać zaatakowane również przez ślimaki. W Polsce żyje wiele gatunków tych organizmów, u ogrodnika alarm powinny jednak wywołać przede wszystkim ślimaki bez skorupy. Najbardziej uciążliwe są pomrowy czarniawe – długie, czarne ślimaki bez muszli. Szybko rozmnażają się zwłaszcza w czasie ciepłego i wilgotnego lata.

warzywa w ogrodzie

Pomrowy mogą zniszczyć niemal każdą roślinę – smakują im zarówno zielone pędy, jak i płatki kwiatów czy owoce. Są aktywne nocą, najłatwiej więc wytępić je, zwabiając w jedno miejsce, a później ręcznie je wybrać. W tym celu można wyłożyć na grządkach wilgotne szmaty, a także duże liście, na przykład łopianu lub kapusty – ślimaki za dnia ukryją się pod nimi przed słońcem. Pułapkami na te szkodniki mogą być też włożone do gleby kubeczki z piwem: ślimaki zwabione zapachem po prostu do nich wpadną.

Jak wypłoszyć z ogrodu gryzonie?

Nie tylko ślimaki i owady w ogrodzie mogą wyrządzić szkody naszym warzywom. Problemy sprawią nam też większe zwierzęta – myszy i norniki. Najbardziej lubią rośliny zbożowe, ale nie pogardzą również cebulami, bulwami i korzeniami.

Jak zniechęcić te gryzonie do odwiedzania grządek? Przede wszystkim ogród powinien być zadbany. Warto usuwać z niego resztki roślin i pamiętać o koszeniu terenu wokół. W takich warunkach gryzonie nie będą czuć się na rabatkach bezpiecznie. Myszy odstraszą także niektóre rośliny, jak wspomniana wyżej korona cesarska, ale także czosnek. Z pewnością pomogą również psy oraz łowne koty. W ostateczności, by ochronić warzywa w ogrodzie przed zniszczeniem, można sięgnąć po preparaty chemiczne i trutki.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *