Warzywa w ogrodzie. Jak przygotować ogród na wiosnę?

Autor
jak siać warzywa obok siebie

Bez względu na to, czy dopiero planujemy nasz pierwszy ogród warzywny, czy też zamierzamy kontynuować uprawę, przed przyjściem wiosny czeka nas sporo pracy. Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak siać warzywa obok siebie, grządki trzeba odpowiednio przygotować. Po zimie niezbędne będzie wykonanie porządków i przygotowanie podłoża dla naszych jarzyn.

Spulchnienie gleby

Ziemię w ogródku najlepiej było przekopać jeszcze jesienią. Wtedy wiosną wystarczy lekko ją spulchnić, ewentualnie dodając do gleby odrobinę kompostu. W przypadku niewielkiego ogródka do wzruszenia ziemi wystarczą nawet grabie. Przy większej powierzchni niezbędna może okazać się glebogryzarka, która znacznie skróci czas pracy. Nie obejdzie się także bez porządków. Niektóre rośliny zapewne zabezpieczyliśmy na zimę, wiosną trzeba więc usunąć ewentualne włókniny i inne osłony.

Jeżeli jednak wiosną mamy zamiar zasiać nasze pierwsze warzywa, trzeba będzie porządnie przekopać ziemię teraz. Pamiętajmy jednak, by zrobić to co najmniej dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem – gleba musi odpowiednio osiąść. Porady dla początkujących ogrodników przygotowaliśmy w tekście: Własne warzywa w ogrodzie. Od czego zacząć?

Przygotowanie grządek

Spulchnioną ziemię trzeba będzie wyrównać. Potem możemy zabrać się już za przygotowanie grządek, na których wyrosną nasze warzywa. Możemy znacznie ułatwić sobie sprawę, gdy wcześniej naszkicujemy plan naszego warzywnika. Trzeba przy tym pamiętać o wyznaczeniu ścieżek, które będą prowadzić do poszczególnych grządek. Dzięki temu łatwiej będzie nam dotrzeć do wszystkich warzyw i nie będzie ryzyka, że zadepczemy je po drodze.

jak siać warzywa obok siebie

Przy planowaniu najważniejsze powinny być względy praktyczne. Warzywa, z których na co dzień korzystamy w kuchni, najlepiej planować na skraju działki. Dotyczy to na przykład pietruszki czy szczypiorku, które regularnie dodajemy do zup i kanapek. Przy tej okazji warto również pamiętać o tym, jak siać warzywa obok siebie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście: Warzywa w ogrodzie. Jakie rośliny sadzić koło siebie?

Do wyznaczania grządek przydatne będą dwa paliki połączone sznurkiem. Pierwszy wbijamy na początku przyszłej grządki, drugi na jej końcu. Wzdłuż sznurka wyznaczamy linię pierwszego boku grządki, w podobny sposób uzyskamy drugi. Najlepiej, gdy rabatka ma nieco ponad metr szerokości – wtedy łatwiej będzie o nią zadbać. Ścieżki między nimi powinny mieć szerokość około 30 centymetrów. Jeżeli jesienią nie wykonaliśmy żadnych prac, przed wiosną ziemię na grządkach możemy wzbogacić nawozem fosforowo-potasowym. Tyle że wtedy na siew będzie trzeba poczekać jeszcze trzy tygodnie. W warzywniku nie będą natomiast konieczne opryski na wiosnę w ogrodzie – tego typu preparatami w lutym i marcu traktujemy drzewa i krzewy owocowe.

Wiosna w ogrodzie – kiedy siejemy warzywa?

Po odpowiednim przygotowaniu grządek możemy przystąpić do sadzenia warzyw. Pierwsze ziarna mogą znaleźć się w ziemi nawet w marcu. Część warzyw trzeba jednak wówczas zasiać najpierw w pojemnikach, które będziemy trzymać w pomieszczeniu, i dopiero potem przesadzić sadzonki do ziemi. Bezpośrednio do gruntu już w marcu możemy natomiast posłać nasiona rzodkiewki i pietruszki. Już wczesną wiosną wysiewa się również sałatę, którą zresztą można regularnie siać aż do późnego lata, by cieszyć się jej smakiem i kolorem przez cały sezon. Pozostałe warzywa sadzimy nieco później. Poszczególne terminy poznasz w naszym tekście: Warzywa w ogrodzie. Kiedy najlepiej je siać i sadzić?

5/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *