Drewniane meble w ogrodzie. Do jakiego stylu będą pasować najlepiej?

Autor
drewniane meble ogrodowe

Ogród przy swoim własnym lokum to marzenie większości z nas. Szczęśliwi posiadacze takiego miejsca mogą swobodnie wypoczywać na łonie natury i każdego dnia cieszyć się niesamowitym relaksem wśród roślin. Aby jednak nasza działka czy ogród były funkcjonalne, należy zadbać o wygodne krzesła drewniane i pasujący do nich blat. Do jakiego stylu będą jednak najlepiej pasować stoły drewniane oraz wykonane z tego samego materiału siedziska? Sprawdź!

Ogród – jak zaaranżować takie miejsce?

Rozpoczynając aranżację ogrodu, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jaką główną funkcję będzie pełniło takie miejsce. Osoby, które lubią relaks na świeżym powietrzu w gronie najbliższych, powinny zdecydować się przede wszystkim na dużą ilość miejsca do wypoczynku. Niezbędne okażą się wtedy drewniane krzesła i stoły, a także stylowa altana, w której będziemy mogli np. schronić się przed deszczem. Amatorzy sportów docenią natomiast wydzielone strefy umożliwiające uprawianie wielu dyscyplin sportowych. Boisko do siatkówki czy obszerny basen z pewnością będą strzałem w dziesiątkę. Niezależnie od tego, do czego w głównej mierze ma służyć nasz ogród, powinniśmy pamiętać o zasianiu odpowiedniej trawy oraz posadzeniu ozdobnych krzewów, drzew czy kwiatów. Dzięki nim nasz skrawek zieleni stanie się niezwykle uroczy, a my będziemy w ciągłym kontakcie z matką naturą. 

Drewniany stół i krzesła -styl ogrodu

Co powinno obowiązkowo znaleźć się w ogrodzie?

W większości ogrodów powinno znaleźć się kilka niezbędnych elementów. Przede wszystkim jest to wygodny zestaw wypoczynkowy oraz leżaki, na których będziemy zażywać kąpieli słonecznych. Niezastąpione może okazać się również palenisko czy grill. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy zależy nam na miejscu, w którym będziemy przyjmować swoich gości. Altana oraz pomieszczenie gospodarcze sprawią natomiast, że w naszym ogrodzie zapanuje ład i porządek. Wszelkie sprzęty, takie jak kosiarki, łopaty czy akcesoria ogrodowe znajdą bowiem swoje miejsce i nigdy nie będą plątać się pod naszymi nogami. 

Jak wybrać odpowiedni styl aranżacyjny?

Właściciele ogrodów nieraz zastanawiają się, jaki styl aranżacyjny będzie najlepszy. Wszystko zależy oczywiście od naszych osobistych preferencji oraz upodobań. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem przeglądać liczne inspiracje, tak aby dowiedzieć się, co obecnie jest w modzie, bądź co okaże się dla nas najtrafniejsze. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że np. o ogród angielski, japoński czy geometryczny będziemy musieli wyjątkowo dbać. Nie oznacza to oczywiście, że w przypadku innych stylów ominie nas ciężka praca na łonie natury. Aby bowiem ogród był piękny i funkcjonalny, należy zawsze przykładać się do jego pielęgnacji. 

Do jakich stylów będą pasować stoły i krzesła drewniane?

Drewniane krzesła oraz stoły to elementy wyposażenia ogrodu, które sprawdzą się niemalże w każdej aranżacji. Warto jednak pamiętać, że są style, do których drewno pasuje wręcz idealnie i sprawia, że cały teren zielony staje się niezwykle piękny. Przy jakich wystrojach nie można zapomnieć o drewnianym zestawie wypoczynkowym?

Styl wiejski

Ogród w stylu wiejskim to coś, co uwielbia większość z nas. Tereny zielone urządzone w ten sposób budzą wiele pozytywnych emocji oraz przywołują na myśl błogie czasy dzieciństwa. Na wiejskiej działce powinny znaleźć się liczne kwiaty, ogródki warzywne czy nawet i szklarnie. Nie może dodatkowo zabraknąć drewnianych ozdób i dekoracji. Małe płotki oddzielające poszczególne sekcje terenu, wiklinowe donice czy właśnie drewniany zestaw wypoczynkowy będą idealnie podkreślały niesamowity charakter takiego ogrodu. Wybierając krzesła oraz stół powinniśmy postawić na proste kształty oraz masywność. 

Styl angielski

W ogrodach angielskich powinny dominować przede wszystkim kwiatowe rabaty, konstrukcje umożliwiające wzrost roślinom pnącym oraz małe akweny, takie jak oczka wodne czy fontanny. Jeśli natomiast chodzi o miejsce do wypoczynku, należy przede wszystkim zdecydować się na stylowy zestaw drewniany. W większości przypadków sprawdzi się klasyczny odcień materiału, jednak w ogrodzie angielskim możemy nieco poszaleć. Białe czy też pastelowe lakierowanie doda naszym krzesłom oraz stołom wyjątkowego charakteru. 

Styl japoński

Większości z nas ogród w stylu japońskim kojarzy się głównie z drewnem oraz kamieniem. To właśnie te dwa materiały dominują na tego typu terenach zielonych. Osoby pragnące urządzić działkę w ten sposób, muszą pamiętać o dużej ilości kamyków ozdobnych, ciekawych wodnych konstrukcjach oraz pomieszczeniach gospodarczych czy altanach nawiązujących swoim wyglądem do orientu. Stół oraz krzesła drewniane mogą zatem przyjąć nietypową formę i charakteryzować się np. pociągłym oparciem czy subtelnymi zdobieniami. Taki zestaw z pewnością wspaniale uzupełni całą aranżację ogrodu. 

Styl ogrodowy - styl japoński

Styl nowoczesny

Nowoczesny ogród to przede wszystkim elegancka prostota. Im mniej elementów rozpraszających naszą uwagę, tym lepiej. Kierując się zasadą minimalizmu, warto zdecydować się na jedynie kilka małych drzewek ozdobnych oraz kwiaty o drobnych pączkach. Dodatkowo na działce powinny znaleźć się ścieżki skonstruowane za pomocą drewnianych płotków oraz kamyków dekoracyjnych. Jeśli natomiast chodzi o zestaw wypoczynkowy, najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście drewno. Unikajmy jednak topornych mebli ogrodowych i zamieńmy je na lekkie smukłe krzesła oraz pasujący do nich blat. 

Styl geometryczny

Krzesła oraz stoły drewniane będą również wspaniałym uzupełnieniem ogrodu geometrycznego. W takich aranżacjach działka podzielona jest na kilka części, w których poszczególne elementy nigdy nie są układane przypadkowo. Decydując się na zakup zestawu wypoczynkowego, również powinniśmy o tym pamiętać. Najlepiej zatem wybrać prostokątny bądź kwadratowy blat oraz parzystą liczbę siedzisk. Dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać wszechobecną harmonię.  

Styl swobodny

Ogród, w którym nie trzymamy się ściśle określonych zasad aranżacyjnych, najczęściej nazywamy swobodnym. Najprościej mówiąc, mamy zatem nieograniczone możliwości oraz duże pole do popisu. Elementy znajdujące się na naszej działce nie muszą zatem do siebie pasować czy przywiązywać na myśl jeden styl dekoratorski. Mimo to pamiętajmy, by w tej swobodzie znalazł się choć jeden punkt zaczepienia. Może być nim właśnie drewno. Wystarczy nabyć drewniany zestaw wypoczynkowy oraz kilka ciekawie wyglądających ozdób wykonanych z tego samego materiału.

Ogród na tarasie

Niektóre osoby niestety nie mogą cieszyć się w pełni funkcjonalnym obszernym ogrodem. W takiej sytuacji teren zielony możemy zagospodarować na swoim tarasie czy też balkonie. Wystarczy umieścić na nim kilka kwiatów ozdobnych, drewniany zestaw wypoczynkowy i gotowe! Pamiętajmy jednak, by stół oraz krzesła nie zabierały nam zbyt dużej ilości miejsca. Im mniejsze i smuklejsze formy, tym lepiej. 

Drewniane krzesła i stół

Jakie są zalety posiadania mebli drewnianych w ogrodzie?

Drewniane meble ogrodowe warto brać pod uwagę w przypadku większości aranżacji. Pasują bowiem one do niemalże wszystkich stylów oraz posiadają kilka niezwykle istotnych cech. Warto pamiętać, że są przede wszystkim bardzo wytrzymałe i trwałe. Kupując jeden zestaw wypoczynkowy, z pewnością będziemy cieszyć się nim przynajmniej kilka kolejnych lat. Należy oczywiście pamiętać o prawidłowej konserwacji oraz pielęgnacji, jednak tego typu działania nie pochłoną zbyt dużo naszego czasu czy pieniędzy. Dodatkowo drewno to idealny materiał ogrodowy, który swoim wyglądem nawiązuje do natury. Takie meble wkomponują się całą aranżację i z pewnością nie będą wyglądały na przypadkowo dobrane elementy wyposażenia. Drewniane krzesła oraz stoły możemy uznać również za ponadczasowe. Nie powinny one nigdy wyjść z mody, dlatego nie będzie konieczności ich częstej wymiany, jeśli zależy nam na podążaniu za światowymi trendami. Kupując raz a dobrze, z pewnością będziemy zadowoleni. Relaks w ogrodzie stanie się dzięki temu niezwykle udany i przyjemny. 

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *