Rozkładane drewniane stoły do jadalni. Co je charakteryzuje?

Autor
stoły rozkładane do jadalni

Rozkładane stoły drewniane to idealne rozwiązanie do małej jadalni, w której posiłek będzie spożywało przynajmniej kilka osób. Mechanizm umożliwiający wysunięcie dodatkowej powierzchni użytkowej sprawi, że celebrowanie wspólnych rodzinnych chwil stanie się wyjątkowo łatwe. Wystarczy bowiem jedynie wyciągnąć dodatkowy blat i umieścić wokół niego komfortowe krzesła drewniane. Czym jednak charakteryzują się stoły rozkładane i kiedy warto zdecydować się na ich wybór? Sprawdź!

Stoły do jadalni – przegląd propozycji dostępnych na rynku

Na polskim rynku aż roi się od przeróżnych modeli stołów do jadalni. Udając się do sklepu meblowego, możemy zatem znaleźć niemalże wszystko to, czego tylko zapragniemy. Przed zakupami warto jednak nieco rozeznać oferty i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Przede wszystkim ustalmy, jakie rozmiary powinien posiadać nasz blat oraz z jakiego materiału musi być on wykonany. Najlepiej sprawdzą się oczywiście drewniane konstrukcje, które słyną ze swojej niezawodności oraz trwałości. Stół może być jednak wzbogacony o elementy metalowe, czy nawet i szklane.

W sklepach meblowych znajdziemy przede wszystkim stoły rozkładane i nierozkładane. Każda z tych wersji może przyjmować najróżniejsze formy, barwy czy wymiary. Klasyczne blaty sprawdzą się w przypadku, gdy ze stołu będą korzystać jedynie domownicy, a nasze mieszkanie pozwala nam na umieszczenie w nim dowolnego rozmiaru mebla. Blaty rozkładane są natomiast wskazane wtedy, gdy w lokum musimy liczyć się z każdym dostępnym centymetrem kwadratowym powierzchni.

Rozkładany stół - przegląd propozycji

Stoły drewniane rozkładane – co je charakteryzuje?

Rozkładane stoły drewniane mają wiele zalet. Większość z nas nie jest jednak przekonana do takiego rozwiązania. Nieraz boimy się bowiem, że taki blat nie spełni naszych oczekiwań, a jego nieco wyższa cena nie będzie adekwatna do jakości. Warto jednak pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie, możemy naprawdę wiele zyskać. Jak to możliwe?

Multifunkcyjność

Stoły rozkładane można określić mianem mebli multifunkcyjnych. Złożony blat posłuży nam bowiem jako mały stolik do jadalni, przy którym spożyjemy rodzinne posiłki, odrobimy z dzieckiem zadanie domowe czy pogramy w ulubione gry planszowe. W każdej chwili powierzchnia użytkowa zastąpi nam także biurko czy nawet przeobrazimy ją w mały gabinet kosmetyczny. Jeśli natomiast zajdzie taka potrzeba – ugościmy wszystkich odwiedzających nas bliskich czy znajomych. Dodatkowo podczas większych spotkań będziemy w stanie zamienić klasyczny blat np. na szwedzki stół pełen przekąsek i ciepłych dań. Decydując się na rozkładane meble do jadalni, mamy zatem nieograniczone możliwości. 

Dopasowanie do małych wnętrz

Osoby posiadające małe mieszkania wiedzą, jak ciężko odpowiednio zaplanować dostępną przestrzeń. W takiej sytuacji warto zdecydować się właśnie na rozkładane stoły. Dlaczego? Przede wszystkim nie zagracimy pomieszczenia, w którym umieścimy taki mebel. Złożony blat najczęściej jest bowiem bardzo zgrabny i nie zabiera zbyt dużej ilości miejsca. Decydując się na klasyczny model, niestety nie będziemy mieli możliwości przyjęcia do siebie sporej ilości osób. O wiele lepiej zatem, nawet na wszelki wypadek, kupić stół rozkładany i być przygotowanym na każdą ewentualność, niż później szukać alternatywnych rozwiązań. Podczas zakupów pamiętajmy jednak, by upewnić się, że rozsunięty blat zmieści się w naszym pomieszczeniu. 

Rozkładany stół w małym wnętrzu - koło

Swoboda i przestrzeń dla każdego

Stół rozkładany to dla wielu z nas niebywały komfort. Zarówno wszyscy członkowie rodziny, jak i ewentualni goście, znajdą bowiem dla siebie odpowiednią ilość przestrzeni. Podczas posiłków nikt nie będzie uderzał współtowarzyszy łokciem, czy też siedział “jeden na drugim”. Takie warunki z pewnością ucieszą każdego z nas. W przypadku małych nierozkładanych stołów, niestety nie zawsze będzie to możliwe. 

Niezawodne mechanizmy

Mechanizmy umożliwiające rozłożenie stołu są niezawodne, a do tego niezwykle proste w obsłudze. Wystarczy wykonać kilka ruchów, by naszym oczom ukazał się obszerny blat. Nowoczesne modele konstruowane są w taki sposób, aby prowadnice nie zacinały się, ani też nie “zapiekały” się w sytuacji, gdy stół rozkładany jest tylko raz na jakiś czas. Nie musimy zatem martwić się, że mebel przestanie być funkcjonalny, gdy będziemy używać go tylko okazjonalnie. 

Szybka zmiana wyglądu mebla

Stoły rozkładane to także meble, dzięki którym w kilka chwil odmienimy wygląd całego pomieszczenia. Wszystko zależy bowiem jedynie od tego, czy schowaliśmy bądź też wysunęliśmy dodatkowy blat. Takie rozwiązanie sprawdzi się zatem u osób, które nie lubią nudy w swoim mieszkaniu. Co ciekawe, stół rozkładany będzie idealnym rozwiązaniem nie tylko do jadalni. Z powodzeniem umieścimy go również w salonie. W ciągu dnia będzie służył np. jako stolik kawowy, a na czas rodzinnych posiłków szybko przemienimy go w typowo jadalniany blat. 

Liczne kształty blatów

Obecnie stoły rozkładane dostaniemy niemalże w każdym możliwym kształcie. Najpopularniejsze są oczywiście blaty prostokątne oraz kwadratowe. Coraz częściej jednak decydujemy się również na zaokrąglone boki. W takim przypadku zyskujemy dwa różne blaty – jeden (złożony) okrągły oraz drugi (rozłożony) owalny. Nie powinniśmy zatem nigdy narzekać na nudę czy monotonię. 

Nieskończona ilość materiałów oraz wzorów

Dawniej stoły drewniane rozkładane były bardzo proste i niczym nie wyróżniały się na tle swoich klasycznych kompanów. Czasem nawet uważane były za ubogie, a dostanie wymarzonego modelu w wersji z wysuwanym blatem, graniczyło z cudem. Obecnie nie musimy jednak martwić się takimi problemami. Stoły rozkładane dostępne są bowiem w licznych wzorach, kolorach czy stylach. Niektóre z nich możemy również nieco spersonalizować, dopasowując tym samym mebel do własnych potrzeb. Funkcjonalność idzie zatem w parze z wyglądem mebla. 

Kiedy warto zdecydować się na stół rozkładany?

Śmiało można by rzec, że na stół rozkładany warto zdecydować się w każdej sytuacji. Są jednak momenty, kiedy takie rozwiązanie jest wręcz wskazane, jeśli cenimy sobie komfort, wygodę oraz funkcjonalność. Kiedy zatem naprawdę poważnie powinniśmy zastanowić się nad rozkładanym blatem?

Rozkładany stół - kiedy się zdecydować

Małe i nieustawne mieszkania

Stoły rozkładane są najlepszym rozwiązaniem do wspomnianych już wcześniej małych mieszkań. Dzięki nim będziemy w stanie cieszyć się zarówno dużą ilością dostępnej przestrzeni, jak i odpowiednią powierzchnią użytkową blatu. Do tego typu wnętrz warto wybrać okrągły stół, przy którym ustawimy dowolną ilość krzeseł. 

Liczna rodzina

Liczna rodzina to kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu stołu. Złożony blat powinien zagwarantować odpowiednią ilość miejsca dla każdego z domowników. Po rozłożeniu przy stole będą mogli natomiast zasiąść pozostali członkowie rodziny, którzy przybyli do nas jako goście. Dzięki temu żadna impreza czy uroczystość nie będą dla nas utrapieniem. 

Imprezy okolicznościowe

Na rozkładany stół warto zdecydować się również wtedy, gdy w naszym mieszkaniu często urządzamy wszelkiego typu imprezy okolicznościowe, takie jak urodziny, imieniny, chrzciny itp. Wysuwany blat zapewni nam wysoki komfort podczas takich spotkań. Na co dzień natomiast nie będziemy musieli martwić się jego gabarytami. 

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *