Leczenie kanałowe od A do Z – co warto o nim wiedzieć?

Autor
leczenie kanałowe zęba

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych w naszym kraju jest leczenie kanałowe, zwane inaczej endodontycznym. Większość pacjentów udających się do dentysty, wie czym jest tego typu leczenie, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z tego na czym właściwie polega i kiedy jest koniecznie wykonanie takiego zabiegu. Najczęściej leczenie kanałowe kojarzy nam się z otwarciem zęba, do którego wykorzystywane są wiertła stomatologiczne oferowane przez niejeden sklep dentystyczny. Dopiero podczas rozmowy z lekarzem okazuje się, że tak naprawdę większość pacjentów ma bardzo niewielką wiedzę z zakresu endodoncji. Oczywiście nikt nie wymaga od nich znajomości specjalistycznych terminów, jakimi posługuje się personel medyczny, ale jedynie podstawowej wiedzy obrazującej kolejne czynności wykonywane przez lekarza. Zacznijmy zatem od początku. Z jakiego powodu konieczne jest poddanie się leczeniu kanałowemu? Jak przebiega ten zabieg? Ile trwa takie leczenie i jakie są jego koszty? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapoznaj się z treścią naszego artykułu.

Leczenie kanałowe – kiedy się je wykonuje?

Większość Polaków odwiedza gabinety stomatologiczne w momencie, gdy zaczynają odczuwać niepokojący ból zęba. Wówczas pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest wybranie numeru kliniki dentystycznej i umówienie się na wizytę. Najczęściej, jeśli ból jest nie do zniesienia, lekarz nie zakończy wizyty po zdiagnozowaniu źródła bólu, lecz przystąpi do leczenia powstałego problemu, przy pomocy specjalnych sprzętów i narzędzi, jakie oferuje wyłącznie sklep stomatologiczny. Zwykle przyczyną bólu zęba jest zapalenie miazgi, wywoływane przez nieleczoną próchnicę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na ich zębach rozwija się próchnica, gdyż bardzo często nie daje ona żadnych symptomów, świadczących o pojawieniu się jej w obrębie szkliwa. Ból zęba jest odczuwalny, dopiero w sytuacji, gdy bakterie dostaną się do zębiny (jest to tkanka znajdująca się pod szkliwem). Szkliwo jest tkanką pozbawioną unerwienia, dlatego też próchnica pojawiająca się na nim nie wywołuje żadnych objawów. Jeśli chcemy zapobiec trwałemu uszkodzeniu zęba i zminimalizować ryzyko przedostania się bakterii do miazgi zęba, która ma bezpośrednią styczność z zębiną, powinniśmy regularnie odwiedzać gabinety dentystyczne. W tym celu, należy przynajmniej 2 razy w roku umówić się na wizytę kontrolną u stomatologa. Dzięki temu, zmiany próchniczne mogą zostać bardzo szybko zauważone i poddane leczeniu.

Jesteś ciekaw jakie sprzęty i preparaty wykorzystuje stomatolog podczas leczenia kanałowego? Przeczytaj nasz artykuł, w którym zawarliśmy odpowiedź na to pytanie!

Próchnica – największy wróg zębów

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe

Początkowy etap próchnicy nie wywołuje objawów bólowych. Wówczas możemy jedynie odczuwać dyskomfort (nadwrażliwość zębów) po spożyciu słodkich, słonych lub kwaśnych pokarmów. Jeśli zaobserwowaliśmy, że jeden z naszych zębów reaguje na pokarmy o wymienionych wyżej smakach, powinniśmy niezwłocznie udać się do dentysty. Zamiast umówić się na wizytę w klinice stomatologicznej, większość z nas postanawia poszukać preparatów, które przyniosą doraźną ulgę i pozwolą zapomnieć na jakiś czas o występującym uczuciu dyskomfortu w okolicach płytki nazębnej. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, pozwalających próchnicy na swobodne rozwijanie się. Wówczas bakterie mogą powoli ale sukcesywnie zmierzać do miazgi zęba, wywołując w niej stan zapalny, który będzie się objawiał stałym, ciężkim do wytrzymania bólem, nasilającym się w kontakcie z zimnymi temperaturami.

Czym właściwie jest miazga zęba? To tkanka o galaretkowatej strukturze, w pełni organiczna, która jest usytuowana w najbardziej wewnętrznej części zęba. Miazga zęba składa się z nerwów oraz naczyń krwionośnych, a także innych komórek.

Choroby miazgi zęba – co jeszcze może je wywoływać?

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe

Choroby miazgi zęba mogą być powodowanie nie tylko przez próchnicę. Także urazy mechaniczne zębów, nieprawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne, choroby przyzębia oraz przegrzanie zęba może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego miazgi. Wówczas nie unikniemy przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe – wskazania i przeciwwskazania do tego typu zabiegu

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, pacjent odczuwający ból w jednym z zębów, powinien wykonać zdjęcie RTG (nie dotyczy to kobiet w ciąży!). Najczęściej lekarze proszą pacjenta o wykonanie fotografii pantomograficznej, na której widoczne są wszystkie zęby oraz o zdjęcie punktowe bolącego zęba. Dzięki takim fotografiom stomatolog może precyzyjniej ocenić stan jamy ustnej i poszczególnych zębów. Poddając zdjęcie wnikliwej analizie, lekarz może zauważyć, wszystkie ubytki, które nie są widoczne gołym okiem, m.in. zmiany próchniczne w zębinie, ilość zębów leczonych kanałowo, poprawność wykonanych wcześniej zabiegów endodontycznych i wiele, wiele innych. Dzięki zdjęciu RTG, dentysta może także określić, czy ząb pacjenta może zostać poddany leczeniu kanałowemu, czy jednak wręcz przeciwnie.

Wskazania do leczenia endodontycznego

Nie każdy ząb pacjenta, może zostać poddany leczeniu kanałowemu. Aby lekarz podjął się tego zabiegu, musi najpierw zweryfikować w jakim stanie jest chory ząb. Taki, na którym może zostać przeprowadzone leczenie endodontyczne, powinien przede wszystkim:

 • nie posiadać widocznych zmian okołowierzchołkowych,
 • tkwić stabilnie w kości,
 • nie posiadać widocznych zmian w okolicy korzenia,
 • posiadać zachowane wszystkie ściany korony zęba,
 • nie być w przeszłości leczony kanałowo.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Jak widać, niewiele jest wymogów, które musi spełniać ząb, kwalifikujący się do leczenia endodontycznego. Jednakże, jak wygląda kwestia przeciwwskazań? Jakiego zęba nie poddamy zabiegowi leczenia kanałowego? Ząb nie będzie się kwalifikował do tego typu zabiegu, jeśli:

 • spowodował powstanie ziarniniaków i cyst,
 • powstająca w nim próchnica zdążyła dotrzeć oprócz korony zęba także do jego wnętrza, zajmując komorę, w której znajdowała się miazga oraz poszczególne korzenie,
 • w okolicach okołowierzchołkowych tuż przy rozwidleniu korzeni występują zmiany (dotyczy to głównie zębów dwu- i trzykorzeniowych),
 • posiada niezwykle wąskie kanaliki,
 • pacjent zgłaszający się do kliniki jest uczulony na preparaty płuczące kanały lub kompozyty wypełniające szczelinę w zębie,
 • wraz z korzeniem uległ zniszczeniu na skutek rozprzestrzeniającej się w nim próchnicy,
 • znajdujące się w nim korzenie uległy pęknięciu,
 • występują w nim resorpcje zewnętrzne bądź wewnętrzne,
 • zauważone zostaną duże zaniki kości,
 • jest ósemką, która jest trudno dostępna i posiada skomplikowaną anatomię.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Źródło: http://odent.pl/oferta/endodoncja/

W obecnych czasach, większość dentystów stara się przeprowadzić leczenie kanałowe zęba na jednej wizycie. Takich specjalistów należy omijać szerokim łukiem. Zapewne będą nam próbowali wmówić, że wykorzystują preparaty, umożliwiające przeprowadzenie takiego zabiegu w całości na jednej wizycie. Jednakże wieloletni praktycy, którzy posiadają znacznie większe doświadczenie od młodych lekarzy, twierdzą, że leczenie endodontyczne jest długim oraz wieloetapowym leczeniem, a szybkie oczyszczenie i poszerzenie kanałów wykonane w trakcie jednej wizyty zemści się prędzej niż później. Leczenie kanałowe, powinno wyleczyć ząb w taki sposób, aby w przyszłości pacjent nie powrócił do gabinetu, skarżąc się na kolejne dolegliwości bólowe pochodzące z poddanego zabiegowi endodoncji zęba. Aby uznać leczenie kanałowe za zakończone, lekarz musi być pewny, że w okolicy wierzchołka zęba nie występują żadne niepokojące zmiany. W tym celu po oczyszczeniu kanałów, stomatolog powinien umieścić w zębie lekarstwo, które należy wymieniać średnio raz na dwa tygodnie, umawiając się na przynajmniej kilka wizyt. Jego zadaniem jest wniknięcie w głębsze zakamarki zęba i tym samym stopniowe zwalczanie stanu zapalnego, który nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jak więc widać, takie leczenie jest długotrwałe i żadne nowatorskie metody nie są w stanie przyspieszyć tego procesu.

Leczenie kanałowe to radykalna metoda radzenia sobie z zepsutymi zębami. W jakich sytuacjach pójście do dentysty jak najszybciej może pozwolic nam go uniknąć? Sprawdź kiedy koniecznie trzeba pójść do stomatologa: https://www.gorlice.info.pl/2021/07/22/kiedy-obowiazkowo-nalezy-udac-sie-do-dentysty/.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *