Niezbędne przybory i akcesoria stomatologiczne, jakie dentysta powinien mieć w swoim gabinecie

Autor
akcesoria stomatologiczne

Większość z nas miała chociaż raz w życiu „przyjemność” odwiedzić gabinet stomatologiczny. Zazwyczaj udajemy się tam w momencie, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort związany z bólem zęba. Wówczas dentysta wykorzystując specjalistyczne narzędzia takie jak wiertła stomatologiczne oferowane przez niejeden sklep dentystyczny i przystępuje do zweryfikowania źródła bólu. Najczęściej nie wiemy, jakie czynności lekarz wykonuje w naszej jamie ustnej. Kątem oka możemy jedynie zauważyć, z jakich narzędzi korzysta. Jednakże, czy wiemy jakie dokładnie sprzęty i preparaty wykorzystuje stomatolog podczas zabiegów wykonywanych w gabinecie? Przed udaniem się na wizytę do kliniki dentystycznej warto nieco rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu stomatologii. Wówczas będziemy mogli bez przeszkód omówić z lekarzem przebieg naszego leczenia i wszystkie kwestie będą dla nas zrozumiałe. Jednak, aby tak się stało, powinniśmy zgłębić wiedzę dotyczącą sprzętów, jakie znajdują się w gabinecie dentystycznym. Jakie narzędzia i akcesoria stomatologiczne wykorzystują w swojej pracy dentyści? Przeczytaj do końca nasz artykuł, aby poznać odpowiedź na to pytanie!

Akcesoria stomatologiczne w gabinecie dentystycznym, czyli jakich narzędzi używa dentysta i jakie urządzenia są mu niezbędne

Po przekroczeniu progu gabinetu stomatologicznego, naszym oczom ukazuje się mnóstwo rozmaitych sprzętów. Sklep dentystyczny to miejsce, w którym właściciele klinik dentystycznych oraz sami lekarze mogą nabyć sprzęty i narzędzia niezbędne do leczenia chorób zębów. Niektóre z nich zapewne widzieliśmy już kilkakrotnie, inne ukazują się naszym oczom po raz pierwszy. Zapewne większość z nas zastanawia się do czego służą poszczególne akcesoria stomatologiczne, którymi posługuje się dentysta. Co możemy znaleźć w gabinecie dentystycznym?

Co wchodzi w skład unitu stomatologicznego?

W centralnej części każdego gabinetu dentystycznego znajduje się unit stomatologiczny. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Otóż unit to nic innego jak fotel pacjenta wraz z wszystkimi dodatkami znajdującymi się w jego pobliżu. Możemy więc dostrzec w najbliższym otoczeniu fotela stolik lekarza, na którym dentysta kładzie wszystkie potrzebne mu akcesoria stomatologiczne. Nieopodal zlokalizowany jest także stolik asysty (jeśli stomatolog współpracuje z asystentem, na tym blacie z pewnością zostaną umieszczone wszelkie kompozyty i wypełnienia, które poddaje obróbce pomocnik lekarza) oraz blok spluwaczki, do którego pacjent wypluwa ślinę i przepłukuje usta z kompozytów znajdujących się w jamie ustnej po użyciu wiertła.

Przy każdym unicie powinna znajdować się także lampa, która daje odpowiednie światło lekarzowi, by ten mógł widzieć wnętrze jamy ustnej. Niezwykle istotna jest także konsola lekarza, na której możemy zauważyć liczne urządzenia (takie jak turbina, mikrosilnik, lampa polimeryzacyjna i dmuchawka wodno-powietrzna) oraz blok zasilania. Niektóre unity są także wyposażone w monitor, na którym lekarz może wyświetlić zdjęcie RTG jamy ustnej, co jest niezwykle wygodne np. podczas leczenia kanałowego zęba. Wówczas dentysta może mieć wgląd w strukturę zęba przez cały czas, bez konieczności wstawania z fotela czy też ciągłego odwracania się od pacjenta.

Lusterko stomatologiczne – pozwala zobaczyć więcej

Lusterka stomatologicznego nie może zabraknąć w żadnym gabinecie. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu TechDent.

Do najbardziej znanych i rozpoznawalnych akcesoriów stomatologicznych należy lusterko. Dzięki długiemu uchwytowi i zakrzywieniu zwierciadła, lekarz może dostrzec miejsca w jamie ustnej, których nie jest w stanie obejrzeć wykorzystując wyłącznie narząd wzroku. Dzięki lusterku lekarz może sprawdzić, w jakim stanie są zęby najbardziej oddalone od jego pola widzenia. Dodatkową funkcją lusterka stomatologicznego jest to, że przy jego pomocy dentysta może skierować snop światła w dowolne miejsce w obrębie jamy ustnej. Długi uchwyt lusterka może także służyć do odciągnięcia tkanek miękkich, co pozwala na postawienie bardziej precyzyjnej diagnozy.

Kamera wewnątrzustna – nowoczesne akcesoria stomatologiczne

Obecnie, w coraz większej ilości gabinetów stomatologicznych, lekarze wykorzystują kamerę wewnątrzustną do zaglądnięcia w najtrudniej dostępne zakamarki jamy ustnej. To urządzenie pozwala nie tylko zobaczyć poszczególne zęby z różnej perspektywy, ale także daje możliwość wyświetlenia obrazu na monitorze oraz wykonania zdjęć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zwykle takie narzędzie wykorzystywane jest na pierwszej wizycie pacjenta w gabinecie stomatologicznym, podczas której dentysta, dokonuje analizy jamy ustnej oraz wstępnie opracowuje plan leczenia. Kamera wewnątrzustna pozwala na wykonanie zdjęć, które później można pokazać pacjentowi. Pozwala to lekarzowi na wyjaśnienie pacjentowi działań, które mają pomóc w wyleczeniu ubytku, powodującego ból lub dyskomfort. Jeśli ciekawi Cię, jakie sprzęty i preparaty wykorzystuje stomatolog podczas leczenia kanałowego oraz innych bardziej skomplikowanych zabiegów, kamera zdecydowanie znajduje się wśród nich.

Jakie są narzędzia dentystyczne? Pinceta czy pęseta? Najpopularniejsze akcesoria stomatologiczne

Pęseta to małe narzędzie, jednak jego rola podczas zabiegów w jamie ustnej jest nieoceniona. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu TechDent.

Kolejnym niezbędnym narzędziem każdego dentysty jest pinceta stomatologiczna (rzadziej nazywana pęsetą lub szczypczykami). Została wykonana ze stali nierdzewnej, tak by z powodzeniem można było poddawać ją dezynfekcji oraz sterylizacji. To narzędzie wykorzystuje się do przenoszenia ligniny, wacików lub tamponów i umieszczania ich między tkankami miękkimi znajdującymi się we wnętrzu jamy ustnej a dziąsłem. Pinceta służy także do chwytania i przenoszenia małych instrumentów, czyli igieł, wierteł czy też miazgociągów. Choć wygląda niepozornie jest niezastąpiona i żaden stomatolog nie wyobraża sobie bez niej pracy.

Kleszcze – kiedy są niezbędne?

Nie każdy wie, że kleszcze dentystyczne stosowane są głównie przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się ekstrakcją zębów. Przy pomocy tego narzędzia, lekarze mogą usunąć korzenie znajdujące się w dziąśle, niezależnie od tego, czy usuwany zostaje ząb górny czy też dolny. Na kleszczach stomatologicznych możemy zaobserwować dźwignie oraz dzioby. Tym pierwszym określeniem nazywamy rękojeść, której długość wynosi 175 mm. Dzioby natomiast osiągają szerokość 3 mm i to właśnie dzięki nim możliwe jest chwytanie korzeni zębów bądź ich korony, gdyż kleszcze wykorzystywane są także podczas standardowych zabiegów ekstrakcji, np. zębów mlecznych.

Zgłębnik – do czego służy?

Zgłębnik tylko wygląda nieco przerażająco, jednak jego używanie nie wiąże się dla pacjenta z dolegliwościami bólowymi. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu TechDent.

Zgłębnik dentystyczny twardy (zwany też sondą stomatologiczną), to narzędzie, którym dentyści posługują się na co dzień, wykonując swoją pracę. Najczęściej stosowany jest podczas diagnostyki. Z jego pomocą można ocenić stan powierzchni zęba, twardość zębiny oraz szczelność i wytrzymałość znajdującego się w komorze zęba wypełnienia. Dodatkowo, narzędzie to wykorzystuje się do sprawdzenia stanu ozębnej, poprzez opukiwanie szkliwa.

Wiertła stomatologiczne – różne oblicza tych narzędzi

Wiertła to niezwykle ważne akcesoria stomatologiczne. Każdy gabinet powinien być wyposażone w ich różne rodzaje. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu TechDent.

Do akcesoriów dentystycznych, których obawia się prawie każdy pacjent, bezsprzecznie należą wiertła. Są podstawowym wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. To właśnie przy pomocy tych narzędzi, dentysta może podjąć się leczenia próchnicy. Jednakże wyróżniamy liczne kształty wierteł, które można stosować do rozmaitych zabiegów. Najpopularniejszym podziałem wierteł, wg którego możemy klasyfikować te narzędzia, jest podział ze względu na materiał, z jakich zostały wykonane. Mogą się one różnić od siebie parametrami, zastosowaniem oraz stopniem twardości. Wiertła, które możemy wyróżnić, to:

  • Wiertła stalowe – są najstarszym rodzajem wierteł, jakie były wykorzystywane w stomatologii. Chociaż ich żywotność jest dość krótka, to warto używać ich podczas zabiegów, do których należy stosować narzędzia nieulegające nagrzaniu się. Tego typu wiertła najczęściej są wykorzystywane do usuwania próchnicy.
  • Wiertła ze spiekanego węglika – charakteryzuje je większa wytrzymałość niż wiertła stalowe. Świetnie sprawdzą się przy pracy z wyższymi obrotami. Wykorzystuje się je do cięcia metalu oraz zębiny, z uwagi na to, że posiadają znacznie większą ilość krawędzi tnących.
  • Wiertła diamentowe – cechują się uniwersalnością. Można je stosować zarówno do wygładzania powierzchni szorstkich, jak i podczas pracy z materiałami twardymi.

Ile narzędzi ma dentysta?

Ilość narzędzi, w jakie wyposażony jest gabinet stomatologiczny, najczęściej zależy od tego, jak wielu pacjentów pojawia się w nim każdego dnia. Do tego należy wziąć także pod uwagę, jak często narzędzia będą mogły być poddawane sterylizacji. Czy będzie ktoś, kto zajmie się tym zadaniem także w ciągu dnia, czy raczej będzie ono wykonywane cyklicznie? Na podstawie tych czynników można dopasować niezbędną liczbę kompletów narzędzi stomatologicznych, aby dla każdego pacjenta odwiedzającego klinikę był gotowy pakiet. Dzięki temu każdy zabieg będzie przeprowadzany w sterylnych warunkach, a pacjenci będą mogli czuć się w pełni bezpiecznie.

Jak wyposażyć gabinet stomatologiczny?

To, jak wyposażyć gabinet stomatologiczny, jest w dużej mierze określone odgórnie. Są narzędzia, sprzęty urządzenia i materiały, których nie może zabraknąć w żadnym miejscu tego typu. Niektóre elementy wyposażenia zależą jednak od nowoczesności danego miejsca. W bardziej prestiżowych klinikach pacjent może często liczyć na większy komfort podczas leczenia (np. przy wykorzystaniu sedacji wziewnej) oraz jeszcze wyższą jakość zabiegów (np. dzięki zastosowaniu mikroskopu nie tylko do leczenia kanałowego, ale także rutynowych zabiegów). To, jak dokładnie będzie wyglądać wyposażenie danego gabinetu, jest w pewnym stopniu kwestią indywidualną.

Czego używają dentyści? Podsumowanie

Do podstawowych narzędzi i materiałów, które wykorzystuje na co dzień dentysta należą m.in.: wiertła, zgłębnik, pinceta, lusterko, wypełnienia stomatologiczne. W bardziej nowoczesnych klinikach znajduje się także mikroskop oraz kamera wewnętrzusta. Podstawowym elementem wyposażenia każdego gabinetu jest oczywiście unit stomatologiczny, który jest jego punktem centralnym.

Zaznajomienie się ze sprzętami znajdującymi się w gabinecie stomatologicznym z pewnością pozytywnie wpłynie na świadomość pacjentów, którzy decydują się rozpocząć leczenie stomatologiczne. Dzięki temu bez obaw będą mogli usiąść w fotelu pacjenta i zdać się na wiedzę dentysty, który najpierw przygotuje plan leczenia, a następnie omówi go z pacjentem.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *